11 Декември, 2023
0.0229

Kaко се живее со минималец во Швајцарија?

Објавено во: Економија 02 Октомври, 2023

Добивај вести на Viber

Платата од 4.000 франци во Швајцарија значи дека сте сиромашни.

Работење за минималец во Швајцарија би значело живеење на работ на сиромаштијата. Зголемувањето на кириите, недостигот на станбени единици, зголемување на цените на здравственото осигурување има и во Швајцарија. Кога луѓето ќе го платат сето тоа, остануваат малку пари. Даниел Лаупер од хуманитарната организација Каритас изјави дека ситуацијата станала небезбедна за многу луѓе поради пандемијата на коронавирус. Болен е срамот на оние кои бараат помош, објави Кликс.ба. Скоро 750.000 луѓе се погодени од сиромаштијата. 

Министерот за здравство во заминување Ален Берсет најави поскапување на здравственото осигурување.

„Трошоците за здравствено осигурување ќе се зголемат на 8,7 отсто во текот на 2024 година“, рече Берсет. Весникот Ној Цурхер Цајтунг објави дека поскапувањето за семејство со две деца ќе изнесува 1.000 франци годишно. Швајцарија во моментов троши 5,5 милијарди франци за субвенционирање на премиите за здравствено осигурување.

Ова е сума еднаква на буџетот на армијата на државата. Инфлацијата во Швајцарија е пониска отколку во повеќето европски земји, но таа е висока според швајцарските стандарди. Директорот на Федералната канцеларија за станбени прашања очекува до 2026 година кириите да се зголемат за 15 отсто.

Фото: Zoonar GmbH / Alamy / Alamy / Profimedia

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ТРУПААТ ЗЛАТО: Две држави ги зголемуваат резервите

ТРУПААТ ЗЛАТО: Две држави ги зголемуваат резервите

НАД 300 НОВИ СТАНОВИ ЌЕ СЕ ГРАДАТ ВО СКОПЈЕ: Намален вкупниот број на издадени одобренија за градба, еве ги деталите

НАД 300 НОВИ СТАНОВИ ЌЕ СЕ ГРАДАТ ВО СКОПЈЕ: Намален вкупниот број на издадени одобренија за градба, еве ги деталите

„Њу момент“ 30 години ја поттикнува и унапредува македонската креативност

„Њу момент“ 30 години ја поттикнува и унапредува македонската креативност

ОЧЕКУВА НОРМАЛНИ СТАПКИ НА ИНФАЛЦИЈА: Еве што вели вицепремиерот за цените за следната година

ОЧЕКУВА НОРМАЛНИ СТАПКИ НА ИНФАЛЦИЈА: Еве што вели вицепремиерот за цените за следната година

ИНТЕРВЈУ БЕСИМИ: Буџетот за идната година не е предизборен, со него ќе ја доведеме економијата во „мирни води“, а потоа и ќе го забрзаме растот

ИНТЕРВЈУ БЕСИМИ: Буџетот за идната година не е предизборен, со него ќе ја доведеме економијата во „мирни води“, а потоа и ќе го забрзаме растот

К-15 од 2 милиони евра легна на сметките на полицајците

К-15 од 2 милиони евра легна на сметките на полицајците

Недостиг на работна сила: Тренчевска оди во Будимпешта

Недостиг на работна сила: Тренчевска оди во Будимпешта

Управниот одбор на Комората зајакнат со два нови потпретседатели и три нови члена

Управниот одбор на Комората зајакнат со два нови потпретседатели и три нови члена

Кој „ископа“ џек пот во РЕК Битола? Ќе наплати 97 милиони евра од тендери во 2 години!

Кој „ископа“ џек пот во РЕК Битола? Ќе наплати 97 милиони евра од тендери во 2 години!