13 Јули, 2020
0.0251

Како Србија го ублажи ударот на пандемијата?

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 28 Мај, 2020

Поради набавката на злато во последните неколку години, соседна Србија успеа да обезбеди 31,26 тони и со тоа да го осигура домашниот пазар од прекумерното штетно влијание на пандемијата врз економијата. 

Зоран Грубишиќ, професор на Белградската академија за банкарство вели дека е избегнат ефектот на „црн лебед“.

Објаснува дека златото досега се покажало дека е добар чувар на вредностите во „турбулентни“ времиња. Ова е особено важно кога трае економската криза и кога е непредвидливо колкави ќе бидат последиците.

Во моментов Србија има 31,26 тони злато, што е зголемување за 50 отсто во однос на истиот период лани, додека вкупната вредност на златото во девизните резерви на Народната банка на Србија (НБС) сега изнесува 1,58 милијарди евра, изјавија за Танјуг во НБС.

Цената на златото расте поради несигурноста и само годинава скокна за 13 отсто. 

Погодени од кризата се Италија, Франција, Германија, Данска, Шведска, и многу други земји. 

Можеби ќе ве интересира

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

Од вторник: Во Унгарија ќе можат Кинези, но не и Македонци

Од вторник: Во Унгарија ќе можат Кинези, но не и Македонци

Вработени двајца имами за Аја Софија

Вработени двајца имами за Аја Софија

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните