21 Јули, 2024
0.0239

Кина го лансираше Шенжу-16, вселенски брод со екипаж на 5-месечни интензивни задачи во вселенската станица

Објавено во: Економија 01 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Вселенскиот брод со екипаж Шенжу-16, на врвот на ракета-носач Long March-2F, 30 мај 2023 година. (Ксинхуа/Ли Ганг)

Кина во вторникот го лансираше вселенскиот брод со екипаж Шенжу-16, испраќајќи тројца астронаути во кинеската вселенска станица за петмесечна мисија.

Вселенскиот брод, на врвот на ракетата носач Long March-2F, беше лансиран од сателитскиот центар Џиукван во северозападна Кина во 9:31 часот (локално врмеме во Пекинг).

Околу 10 минути по лансирањето, Шенжу-16 се одвои од ракетата и влезе во нејзината одредена орбита. Членовите на екипажот, составени од Џинг Хаипенг, Жу Јангжу и Гуи Хаичао, се во добра форма и лансирањето е полн погодок, соопшти CMSA.

Откако ќе влезе во орбитата, вселенскиот брод Шенжу-16 ќе направи брзо, автоматизирано рандеву и приклучување во комбинацијата со вселенската станица. Екипажот Шенжу-16 ќе ротира заедно со екипажот Шенжу-15 во орбитата.

Тоа е прва мисија со екипаж во фазата на примена и развој на кинеската вселенска станица и 29-та мисија за летање откако беше одобрена и иницирана вселенската програма со екипаж.

Кинеските астронаути Џинг Хаипенг, Жу Јангжу и Гуи Хаичао присуствуваа на церемонијата на испраќање во Центарот за лансирање сателити Џиукван во северозападна Кина, 30 мај 2023 година. Вселенската мисија со 16 членови на екипажот беше одржана во вторникот наутро во центарот за лансирање на сателити Џиукван во северозападна Кина, според Кинеската вселенска агенција за екипаж. (Ксинхуа/Ли Жипенг)

ИНТЕНЗИВНИ ЗАДАЧИ

За време на нивната мисија, астронаутите Шенжу-16 ќе спроведат обемни тестови во орбитата и експерименти на различни полиња.

„Екипажот ќе спроведе повеќе од 50 тестови во орбитата и експерименти на носивост за вселенска наука и примена, што е најинтензивно досега од било кој кинески тим кој бил во вселената“, рече Хуанг Вејфен, главен дизајнер на астронаутскиот систем на кинеската вселенска програма со екипаж. .

Од нив се очекува да постигнат научни достигнувања на високо ниво во проучувањето на новите квантни феномени, високопрецизните просторно временско-фреквентни системи, верификацијата на општата релативност и потеклото на животот.

Како и неговите претходници, екипажот ќе им одржи вселенски часови на студентите на Земјата и ќе спроведува други активности за општа благосостојба, рече Хуанг.

Тие, исто така, ќе вршат мониторинг на здравјето и физички вежби, тренинзи и проби, маневарски активности, како и инсталација на опрема, дебагирање, одржување и поправка и управување со материјали.

Со цел да се подобри квалитетот на работата и животот на астронаутите во вселенската станица, оптимизирана е нивната исхрана.

„Ние развивме 11 видови на нова храна, а екипажот Шенжу-16 ќе ужива во повеќе од 150 видови храна и пијалоци“, рече Хуанг.

Таа, исто така, откри дека астронаутите повеле  уред за одгледување растенија до вселенската станица, кој не само што ќе обезбеди мал број свеж зеленчук и овошје во орбитата, туку и ќе помогне да се регулира нивната емоционална и психолошка благосостојба преку садење.

ИДНИ МИСИИ

Екипажот Шенжу-16 ќе биде сведок на приклучувањето на товарниот брод Тианжу-5 и вселенскиот брод со екипаж Шенжу-17, како и на заминувањата на вселенскиот брод Шенжу-15 и Тијанжу-5, изјави заменик директорот на ЦМСА, Лин Ксиканг, на конференцијата во понеделникот.

Големи вселенски научни и технолошки експерименти ќе се спроведат во следните мисии, вклучувајќи речиси 1.000 научни истражувачки и апликативни проекти во четири области, вклучувајќи наука за вселенскиот живот и истражување на човечкото тело, наука за физика за микрогравитација, вселенска астрономија и наука за Земјата и нова вселенска технологија и примена, рече Лин.

Кина во соодветно време ќе лансира модул за надградба на основната конфигурација на вселенската станица од сегашната форма Т во форма на крст за дополнително да ги поддржи научните експерименти во орбитата и да создаде подобри услови за работа и живот за астронаутите.

ЗАЕДНИЧКА ПРИЧИНА ЗА ХУМАНОСТ

Со способноста да се извршуваат мисии со екипаж на редовна основа со фреквенција од двапати годишно, Кина со нетрпение го очекува и го поздравува учеството на странски астронаути во мисиите за летови на вселенската станица.

Лин рече дека Кина постојано ги турка напред планираните проекти за соработка со Канцеларијата на Обединетите нации за вселенски прашања, Европската вселенска агенција и други организации.

Во меѓувреме, Кина активно ја прошири размената со новите вселенски нации, фокусирајќи се на научни експерименти и апликации во орбитата и заеднички летови за астронаутите до вселенската станица, додаде тој.

Истражувањето на огромниот универзум е заедничка кауза на целото човештво и заеднички сон на целото општество, без разлика на расата и возраста, рече Џинг Хаипенг, командант на екипажот Шенжу-16.
Можеби ќе ве интересира

„Навреда за сите совесни функционери кои се однесуваат домаќински со народните пари“, поранешната антикорупционерка со остра реакција

„Навреда за сите совесни функционери кои се однесуваат домаќински со народните пари“, поранешната антикорупционерка со остра реакција

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ - новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ - новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

ПРВОТО РОЧИШТЕ ЌЕ БИДЕ НА 8 ОКТОМВРИ - отворен е стечајот на „Вартекс“, доспеаните кредити се над 16 милиони евра

ПРВОТО РОЧИШТЕ ЌЕ БИДЕ НА 8 ОКТОМВРИ - отворен е стечајот на „Вартекс“, доспеаните кредити се над 16 милиони евра

Србија ѝ го даде литиумот на Германија, Вучиќ: Немаме море и гас, ова ќе донесе 6 милијарди евра

Србија ѝ го даде литиумот на Германија, Вучиќ: Немаме море и гас, ова ќе донесе 6 милијарди евра

Централата ТЕ-ТО исклучена поради невремето

Централата ТЕ-ТО исклучена поради невремето

ДОБИ ПРИЛИЧНО СОЛИДНИ ПАРИ, НО ПРАШАЊЕТО Е ЗОШТО ПРОДАВА - “Настел“ се сведе на 9,1 отсто акции во „Реплек“

ДОБИ ПРИЛИЧНО СОЛИДНИ ПАРИ, НО ПРАШАЊЕТО Е ЗОШТО ПРОДАВА - “Настел“ се сведе на 9,1 отсто акции во „Реплек“

„САМО ДО 2028, НИЕ ГРАЃАНИТЕ ТРЕБА ДА ВРАТИМЕ 1,8 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ПО ОСНОВ НА КАМАТИ“: Левица за финансиската состојба во земјава

„САМО ДО 2028, НИЕ ГРАЃАНИТЕ ТРЕБА ДА ВРАТИМЕ 1,8 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ПО ОСНОВ НА КАМАТИ“: Левица за финансиската состојба во земјава

СИТНИ АКЦИОНЕРИ ПРОДАВААТ, ШВАЈЦАРСКИ „ДУФЕРКО“ КУПУВА - големиот странски сопственик ги зајакнува позициите во „Макстил“

СИТНИ АКЦИОНЕРИ ПРОДАВААТ, ШВАЈЦАРСКИ „ДУФЕРКО“ КУПУВА - големиот странски сопственик ги зајакнува позициите во „Макстил“

НЕВЕРОЈАТНО: Во Агенцијата за вработување останале непотрошени 42 милиони евра

НЕВЕРОЈАТНО: Во Агенцијата за вработување останале непотрошени 42 милиони евра