12 Јули, 2020
0.0311

КИНА СЕ ОСЛОБОДУВА ОД КАРАНТИНОТ: Луѓето ќе почнат да патуваат

Објавено во: Свет, Корона Вирус 24 Март, 2020

По цели два месеца, првото жариште на пандемијата на коронавирусот, кинеската провинција Хубеи, ги укинува забраните за патување . Од денеска, на здравите жители ќе им биде дозволено да ја напуштат провинцијата , а патните ограничувања за напуштање на градот Вухан ќе бидат укинати целосно на 8 април. Сепак, луѓето ќе можат да заминат само врз основа на здравствен код.

Инаку, во Кина се регистрирани 78 нови случаи на заразени со Ковид-19 и сите се инфицирани во странство, соопштија кинеските здравствени власти, и предупредија на почитување на мерките зошто постои опасност од втор бран на коронавирусот. Бројот на смртните случаи, исто така е намален, потврдени се седум починати, но Националната здравствена комисија предупредува дека борбата се уште не е целосно завршена. 


Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ КОИ ЗЕМЈИ НАЈДОБРО СЕ БОРЕА - но короната се враќа и не се знае кога ќе замине

ЕВЕ КОИ ЗЕМЈИ НАЈДОБРО СЕ БОРЕА - но короната се враќа и не се знае кога ќе замине

Ердоган нема да чека долго, на 24 јули во Аја Софија почнуваат молитвите

Ердоган нема да чека долго, на 24 јули во Аја Софија почнуваат молитвите

ИЗГЛЕДА НЕМА НИШТО ОД ИМУНТЕТОТ НА СТАДО - тешко дека вирусот ќе биде искоренет наскоро

ИЗГЛЕДА НЕМА НИШТО ОД ИМУНТЕТОТ НА СТАДО - тешко дека вирусот ќе биде искоренет наскоро

НЕ САМО ВТОР, ЌЕ ИМАМЕ И ТРЕТ БРАН ОД КОВИД-19 - предвидувања на германски виролог

НЕ САМО ВТОР, ЌЕ ИМАМЕ И ТРЕТ БРАН ОД КОВИД-19 - предвидувања на германски виролог

Научниците ќе дадат одговор како вирусот од животни се пренел на луѓе

Научниците ќе дадат одговор како вирусот од животни се пренел на луѓе

Кина обвини, а Казахстан демантира дека кај нив се шири болест поопасна од короната

Кина обвини, а Казахстан демантира дека кај нив се шири болест поопасна од короната

СЗО ПРИЗНА: Вирусот се пренесува преку воздух во ресторани и спортски сали, но потребни се уште истражувања

СЗО ПРИЗНА: Вирусот се пренесува преку воздух во ресторани и спортски сали, но потребни се уште истражувања

(ВИДЕО) ТАА Е ХЕРОЈ: Meдицинска сестра им свири на виолина на заразените од коронавирусот

(ВИДЕО) ТАА Е ХЕРОЈ: Meдицинска сестра им свири на виолина на заразените од коронавирусот

Ширењето на коронавирусот е надвор од контрола, алармира СЗО

Ширењето на коронавирусот е надвор од контрола, алармира СЗО