26 Септември, 2022
0.0224

Кинеските научници направија маска која го открива Ковид-19 за 10 минути

Објавено во: Свет 22 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Кинеските научници развија маска која може да го открие вирусот Ковид 19 или грип во воздухот и да ги предупреди оние што ја носат ако биле изложени на вирусот по 10-минутен разговор со заразено лице.

Сензорите прикачени на маската можат да реагираат на само 0,3 микролитри од вирусот во воздухот, откривајќи го вирусот ковид 19 и вирусите на грип H5H1 и H1N1 во воздухот во рок од 10 минути и испраќаат известувања до уредот, prenesuva China Media Group ( CMG).

Студијата, предводена од шест соработници научници од Универзитетот Тонги во Шангај, беше објавена во научното списание Matter на 19 септември.

Новиот уред, кој се монтира надвор од маската и има литиумска батерија што се полни, беше тестиран со прскање патогени врз него во затворен простор, симулирајќи реално сценарио каде некој зборува или кашла.

Сензорите реагирале на течност во количина од 70 до 560 пати помала од онаа што се создава со кивање, испраќајќи предупредувања до безжични уреди како што се телефоните.

Долгорочната пандемија поттикна масовно носење маски. Сепак, олеснувањето на мерките поврзани со Ковид 19 во многу земји доведе до пад на употребата на маски.

Истражувањето на компанијата Axios-Ipsos на почетокот на септември покажа дека 37 отсто од Американците носат маска надвор од дома, што е значително помалку од 89 отсто пред две години.

Сепак, употребата на маски сè уште е широко распространета во некои земји, вклучително и Кина, која се придржува до строгата политика за нулта ковид. Исто така, многу луѓе продолжија да носат маски за да се заштитат од вирусот без оглед на официјалните препораки.


Фото: unsplash

Можеби ќе ве интересира

ПОВЕЌЕ ОД ТРИ ИЛЈАДИ ЛУЃЕ ВО ЗАСОЛНИШТА: Петмина спасувачи загинаа на Филипините после тајфунот (ВИДЕО)

ПОВЕЌЕ ОД ТРИ ИЛЈАДИ ЛУЃЕ ВО ЗАСОЛНИШТА: Петмина спасувачи загинаа на Филипините после тајфунот (ВИДЕО)

Која е Џорџа Мелони: Од пофалби за Мусолини до историски успех-најверојатно нова италијанска премиерка

Која е Џорџа Мелони: Од пофалби за Мусолини до историски успех-најверојатно нова италијанска премиерка

MОЖЕБИ ВЧЕРА БЕШЕ БЛЕФ, ДЕНЕС Е РЕАЛНОСТ: Зеленски верува дека Путин би можел да употреби нуклеарно оружје?

MОЖЕБИ ВЧЕРА БЕШЕ БЛЕФ, ДЕНЕС Е РЕАЛНОСТ: Зеленски верува дека Путин би можел да употреби нуклеарно оружје?

РАЗГОВАРАВМЕ ДИРЕКТНО, ПРИВАТНО И НА МНОГУ ВИСОКО НИВО СО КРЕМЉ - секоја употреба на нуклерно оружје ќе има катастрофални последици за Русија

РАЗГОВАРАВМЕ ДИРЕКТНО, ПРИВАТНО И НА МНОГУ ВИСОКО НИВО СО КРЕМЉ - секоја употреба на нуклерно оружје ќе има катастрофални последици за Русија

ПУТИН ПОТПИША ДЕКРЕТ СО КОЈ СТУДЕНТИТЕ СЕ ОСЛОБОДУВААТ ОД МОБИЛИЗАЦИЈА - еве што точно тоа значи

ПУТИН ПОТПИША ДЕКРЕТ СО КОЈ СТУДЕНТИТЕ СЕ ОСЛОБОДУВААТ ОД МОБИЛИЗАЦИЈА - еве што точно тоа значи

НАЈДОБРИ ГРАДОВИ ЗА ЖИВОТ - Виена повторно е на врвот на листата, еве кој град е на дното

НАЈДОБРИ ГРАДОВИ ЗА ЖИВОТ - Виена повторно е на врвот на листата, еве кој град е на дното

ГЕРМАНИЈА Е МИРНА ЗА ЗИМАВА - СИ ОБЕЗБЕДИ ГАС И ДИЗЕЛ - еве со која држава потпишаа договор за снабдување

ГЕРМАНИЈА Е МИРНА ЗА ЗИМАВА - СИ ОБЕЗБЕДИ ГАС И ДИЗЕЛ - еве со која држава потпишаа договор за снабдување

ИМАМ ИЗБОР: ЗАТВОР ИЛИ ДА СТАНАМ УБИЕЦ - некои бегаат, а некои не можат да побегнат од мобилизацијата на Путин

ИМАМ ИЗБОР: ЗАТВОР ИЛИ ДА СТАНАМ УБИЕЦ - некои бегаат, а некои не можат да побегнат од мобилизацијата на Путин

СОРАБОТНИЦИТЕ НА ПУТИН СО ПРВИ КРИТИКИ ЗА МОБИЛИЗАЦИЈАТА - регрутирани се мажи кои не се квалификувани за војска, тоа е неприфатливо

СОРАБОТНИЦИТЕ НА ПУТИН СО ПРВИ КРИТИКИ ЗА МОБИЛИЗАЦИЈАТА - регрутирани се мажи кои не се квалификувани за војска, тоа е неприфатливо