22 Јуни, 2018
0.3639
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Ќе се претвори ли Венецуела во првата пропадната држава производител на нафта?

Објавено во: Економија, Анализа 29 Јули, 2017

Венецуела може да се претвори во првата неуспешна земја производител на нафта, коментира Хелима Крофт, глобален шеф на стокова стратегија во RBC Capital Markets, во своја анализа, цитиран од CNBC.

Венецуела е државата со најголеми резерви на нафта во светот. Ако сепак претседателот Николас Мадуро формира нов законодавен орган - Национално основачкото собрание, земјата "целосно ќе пропадне како држава".

Мадуро нуди новото тело да замени други законодавни органи, вклучувајќи го парламентот, кој во моментов е предводен од опозицијата на Мадуро. Националното основачко собрание пак првенствено се состои од негови приврзаници.

Сите кои се противат на гласањето на новата институција, излегоа на улиците на земјата на протести. САД и други земји се закануваат да и наметнат санкции на Венецуела, насочени кон нафтениот сектор и државната пертолна компанија Petróleos de Venezuela, S.A. (PDVSA).

"Администрацијата на Трамп го  предупредила Мадуро поради гласови и сериозно размислува да ги насочи мерките против нејзиниот нафтен сектор, па дури и да го забрани венецуелскиот увоз во САД или пак на државната нафтена компанија да користи долари за трансакциите", вели Крофт.

"Секоја ваква мерка би имала исклучителни економски последици", вели таа.

Хелима Крофт додава дека девизните резерви на Венецуела неодамна паднаа под 10 милијарди долари, па ваквата мерка ќе има енормен притисок врз PDVSA ако компанијата сака да го избегне неуспехот на обврските.

Економијата на Венецуела се потпира речиси исклучиво на милоста на нафтената индустрија. Секторот придонесува за 95% од извозот. Недостатокот на инвестиции сепак силно го стеснува профитот.

Падот на цената на нафтата од 2014 година, исто така, сериозно ја отежна земјата. Меѓународниот монетарен фонд очекува дека инфлацијата ќе се зголеми за 720% оваа година.

"Ако Мадуро не ја смени одлуката во 12 без 5, Венецуела изгледа ќе стане првата земја производител на нафта, која банкротирала", заклучува Крофт.

Можеби ќе ве интересира

БАРАТЕ РАБОТА: Над 9000 слободни работни места чекаат

БАРАТЕ РАБОТА: Над 9000 слободни работни места чекаат

Заев: Границата за повисок „персоналец“ не е конечно утврдена

Заев: Границата за повисок „персоналец“ не е конечно утврдена

Започна изградбата на патот Ранковце - Крива Паланка

Започна изградбата на патот Ранковце - Крива Паланка

Месечен раст на нето-платите

Месечен раст на нето-платите

Директори се вработуваат по избори, а „ситни“ службеници пред гласање

Директори се вработуваат по избори, а „ситни“ службеници пред гласање

Колку пари ќе не чини првата 30 годишна државна обврзница?

Колку пари ќе не чини првата 30 годишна државна обврзница?

Комисијата за трговски марки ќе го „чешла“ Централниот регистар?

Комисијата за трговски марки ќе го „чешла“ Централниот регистар?

Скапиот пресадувач на дрва бил употребен само еднаш до сега

Скапиот пресадувач на дрва бил употребен само еднаш до сега

Еве колку ќе плаќаме секоја година до 2048-та за првата 30 годишна обврзница

Еве колку ќе плаќаме секоја година до 2048-та за првата 30 годишна обврзница