25 Јуни, 2022
0.0264

ЌЕРКАТА ВЛЕГЛА СО НЕА ВО ВОДАТА, НО УСПЕАЛА ДА СЕ ИЗВЛЕЧЕ НА БРЕГОТ - детали од трагедијата на Златарското езеро: ДЕЦАТА ВРЕСКАЛЕ И ВИКАЛЕ ПОМОШ

Објавено во: Балкан 21 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Се сомневаме дека кога влегла во езерото згазнала на тиња која ја повлекла во длабочините. Нејзината ќерка која ја следела во водата успеала да излезе на брегот, но не и таа. Во моментите кога се борела за живот, пред езерото да ја проголта, децата почнале да врескаат и да викаат помош.

Вака соговорникот на Блиц.рс, упатен во детали во трагедијата, раскажал за трагедијата во Кокин Брод, каде Бојана Секулиќ (38) се удави вчера, пред очите на две малолетни деца.

Како што се дознава, врескањето на преплашените деца го слушнал маж кој случајно се нашол недалеку од местото на несреќата.

- Истрча да помогне и повика полиција - вели соговорникот на Блиц.

Телото на Бојана Секулиќ од Нова Варош, која вчера попладне се удави пред очите на двете малолетни ќерки во Златарското езеро, денеска го извлекоа нуркачи од Жандармеријата.

Бојана вчера не била на работа, па попладнето дошла на езерото со своите ќерки од кои едната е завршена осмоодделенка, а другата завршува шесто одделение. Тие се сончале на брегот, каде што понира водата.

Околу 17 часот, Бојана со една од ќерките влегла во езерото, со намера да си ги излади нозете, бидејќи не знаела да плива. Водостојот на Златарското Езеро е рекордно низок за овој период од годината, а она што Бојана веројатно не го знаела е дека моменталната конфигурација на езерото покрај брегот во Кокиќи е таква што плиткото во кое зачекорила веднаш преминува во голема длабочина. 

Трагедијата во која настрада Бојана се случи недалеку од браната на Златарското езеро, од десната страна на оваа хидроакумулација, спроти ресторанот во кој работела како келнерка.

Извор: Блиц.рс

Фото: Принтскрин Јутјуб

Можеби ќе ве интересира

НЕ, ОВОЈ ЦЕНОВНИК НЕ Е СНИМЕН ВО ЊУЈОРК, ЛОНДОН ИЛИ ДУБАИ - туку во една соседна држава, еве на која плажа

НЕ, ОВОЈ ЦЕНОВНИК НЕ Е СНИМЕН ВО ЊУЈОРК, ЛОНДОН ИЛИ ДУБАИ - туку во една соседна држава, еве на која плажа

ОВА СЕ ЧЕТИРИТЕ НАЈОПАСНИ ПЛАЖИ ВО ГРЦИЈА - туристите ги сакаат, ама внимавајте, Горан едвај останал жив

ОВА СЕ ЧЕТИРИТЕ НАЈОПАСНИ ПЛАЖИ ВО ГРЦИЈА - туристите ги сакаат, ама внимавајте, Горан едвај останал жив

(ВИДЕО) ВЕТЕРОТ КОРНЕШЕ ДРВА, ПОПЛАВЕНИ МОСТОВИ - силно невреме ја погоди Војводина

(ВИДЕО) ВЕТЕРОТ КОРНЕШЕ ДРВА, ПОПЛАВЕНИ МОСТОВИ - силно невреме ја погоди Војводина

КОРОНАТА ПАК ТРОПА НА ВРАТА - во Хрватска денеска над 1.000 заразени

КОРОНАТА ПАК ТРОПА НА ВРАТА - во Хрватска денеска над 1.000 заразени

ПРИЈАТЕЛ НА МАТЕЈ ПЕРИШ СИ ЈА ОТВОРИ ДУШАТА - знаев дека таа кобна ноќ тој „зеде нешто“, изгледа дека тоа го чинеше живот

ПРИЈАТЕЛ НА МАТЕЈ ПЕРИШ СИ ЈА ОТВОРИ ДУШАТА - знаев дека таа кобна ноќ тој „зеде нешто“, изгледа дека тоа го чинеше живот

НАШИТЕ БРАЌА И ПРИЈАТЕЛИ ИМАА ГОЛЕМИ ОЧЕКУВАЊА, А ТИЕ НЕ СЕ ИСПОЛНИЈА - Вучиќ со критика до Европа: Со години велеа дека не им треба нов Кипар, а сега примаат тројца Кипрани

НАШИТЕ БРАЌА И ПРИЈАТЕЛИ ИМАА ГОЛЕМИ ОЧЕКУВАЊА, А ТИЕ НЕ СЕ ИСПОЛНИЈА - Вучиќ со критика до Европа: Со години велеа дека не им треба нов Кипар, а сега примаат тројца Кипрани

ЕДИ РАМА ПОВТОРНО ОСТАР КОН ЕВРОПА - со кандидатскиот статус на Украина и давате само една антидепресивна таблета

ЕДИ РАМА ПОВТОРНО ОСТАР КОН ЕВРОПА - со кандидатскиот статус на Украина и давате само една антидепресивна таблета

ГОЛЕМА АКЦИЈА НА СРПСКИТЕ БЕЗБЕДНОСНИ СЛУЖБИ, СЕ АПСАТ И ВИСОКОРАНГИРАНИ ПРИПАДНИЦИ НА ВОЈСКАТА - преку јавна набавки „лапнале“ милиони

ГОЛЕМА АКЦИЈА НА СРПСКИТЕ БЕЗБЕДНОСНИ СЛУЖБИ, СЕ АПСАТ И ВИСОКОРАНГИРАНИ ПРИПАДНИЦИ НА ВОЈСКАТА - преку јавна набавки „лапнале“ милиони

Момче и девојка од Косово планирале напад во име на ИД во Италија, а потоа требало да заминат во Африка

Момче и девојка од Косово планирале напад во име на ИД во Италија, а потоа требало да заминат во Африка