15 Август, 2020
0.0536

КОГА НА КАФЕ СО ПРИЈАТЕЛИТЕ - Комисијата уште долго нема намера да попушти за протоколот

Објавено во: Економија 03 Јули, 2020

Во услови кога епидемијата на коронавирусот во земјава не попушта, Комисијата за заразни болести уште нема намера да го олабави Протоколот за работа на кафулињата, односно да дозволи на иста маса да седат по четворица гости, доколку тие не се од исто семејство.

Нема информации кога би можела да се смени оваа точка од протоколот.

Од Комисијата за заразни болести за Фактор велат дека бројките на новозаразени во земјава што се регистрираат во текот на секој нов ден, се уште се многу високи, за тие да одлучат да го променат претходно утврдениот протокол.

„Оној момент кога ќе почнат бројките да паѓаат, односно кога ќе сметаме дека не постои понатамошен ризик од ширење на заразата со КОВИД-19, тогаш ќе дадеме предлог за промена на протоколот, а потоа и негова примена во кафулињата. Се дотогаш ќе важат оние протоколи кои прво ги предложи Комисијата за заразни болести, за потоа ги усвои Владата“, велат за Фактор извори од Комисијата.

Некои владини извори, пак, велат дека е можно Комисијата уште долго да не дозволи промена на овој протокол, со оглед што граѓаните, особено младите, засега навистина не се волни да ги почитуваат препорачаните мерки на заштита. 

Во меѓувреме, угостителите реагираат дека оваа мерка на терен е неспроведлива.

„Сто пати кажавме дека оваа мерка не функционира и е неспроведлива на терен. Тоа на сите ни е јасно, и затоа голем број пати баравме промена на тој дел од Протоколот. Инаку, од самиот старт протоколот е неколку пати променет, во смисла дека прво се дозволи да се смени условот една маса да биде на простор од 9,6 метри квадратни, и се дозволи раздалеченоста меѓу столчињата да биде на 1,5 метри, потоа се дозволи работа на угостителските објекти после 22 часот, а потоа, со најновата измена на протоколот, се дозволи работа и во внатрешните простории на локалите. Сите тие промени се направија, само не и таа да може четворица гости на една маса да не мора да бидат од едно семејство, и покрај тоа што има големи негативни ефекти врз економските оператори од угостителскта дејност“, вели за Фактор Мартин Ангеловски, потпретседател на Туристичко-угостителската комора.

Каква е состојбата конкретно на терен, според информациите на Фактор, одредени локали сепак дозволуваат на иста маса да седнат и по тројца или четворица, без да се провери дали тие се или не се од исто семејство. Други кафулиња, пак, воопшто не ни дозволуваат да влезат повеќе од двајца, доколку е евидентно дека не се родители со деца, кко што налага точката од протоколот.

Пазарните инспектори, во присуство на припадници и на Финансиската полиција, постојано се на терен и проверуваат кој ги почитува правилата.

Ангеловски вели дека за прекршување на протоколите се предвидени казни, со тоа што тие се различни, па доколку некој од угостителите има направено повеќе прекршоци, може да заработи и повисока глоба.

„Најмногу овој протокол се почитува во главниот град на земјава, бидејќи и контролите тука се најсилни и најзачесетени, додека, пак, во градовите од внатрешноста одредени угостители се случува и да не ја почитуваат таа мерка. За волја на вистината, досега од членките на комората имам добиено записници од Пазарна инспекција, а се уште не и казни“, вели потпретседателот на Туристичко-угостителската комора.

Од друга страна, во рестораните, односно во објектите каде што се служи храна, согласно протоколот за нивна работа, кој е различен од оној за кафулињата, дозволен е максимален број од 12 лица на споени маси, заедно со задолжително растојание помеѓу секој гостин од 1,5 метри. 

Зошто тоа не се дозволува и во кафулињата, угостителите не знаат, но претпоставуваат дека се смета дека во рестораните гостите исклучиво седат, додека во кфулињата е можна поголема раздвиженост, па затоа и таму мерката е построга.

Инаку, во угостителските објекти се уште не е дозволена музика, што исто така ги зачудува од угостителскиот сектор, дотолку повеќе што од неодамна беше дозволено и одржување на концерти, откако за тоа беа донесени соодветните протоколи.

Една работа е сигурна, велат сопствениците на локалите, овој протокол, вака како што е сега направен, угостителите ги тера или да не го почитуваат, или бизнисот да им биде сосема неисплатлив.

Сепак, оваа комора сега е повеќе сконцентрирана на барање да се донесе Протоколот за организирање свадби, како и да се прифатат измените што ги бараат сопствениците на тие објекти, за што Комисијата за заразни болести треба да донесе одлука во вторник идната недела. Овие угостители сметаат дека одржувањето на свадби и други прослави е многу побезбедно кај нив, отколку тоа давсе прави во приватни дворови или станови, кааде што не се почитуваат безбедносните протоколи.

Нина Нинеска-Фиданоска

Можеби ќе ве интересира

Германските работодавачи против владиното решение за ограничување на бројот на работници од Западен Балкан

Германските работодавачи против владиното решение за ограничување на бројот на работници од Западен Балкан

Димитар Апасиев: Против наплаќања на провизии од банките, како во Србија

Димитар Апасиев: Против наплаќања на провизии од банките, како во Србија

Бранимир Јовановиќ: Доколку знаела за Еуростандард, Нина Ангеловска не смеела да го повлекува депозитот

Бранимир Јовановиќ: Доколку знаела за Еуростандард, Нина Ангеловска не смеела да го повлекува депозитот

Денеска е последен ден за трошење на платежните картички, остануваат многу неподигнати

Денеска е последен ден за трошење на платежните картички, остануваат многу неподигнати

Како ќе се спаси германската економија?

Како ќе се спаси германската економија?

Македонија е најевтина земја во Европа - Британците би заштедиле ако се преселат овде

Македонија е најевтина земја во Европа - Британците би заштедиле ако се преселат овде

Костовски: Точно е дека како групација имаме долг од пет милиони евра кон Комерцијална банка - под хипотека се зградата, Поштенска банка и Палата Македонија

Костовски: Точно е дека како групација имаме долг од пет милиони евра кон Комерцијална банка - под хипотека се зградата, Поштенска банка и Палата Македонија

Сопственикот на банката обвинува: поранешниот директор Петковски го натера вујко му да формира фирма со пет илјади евра, а потоа му даде кредит од 1,2 милиони евра

Сопственикот на банката обвинува: поранешниот директор Петковски го натера вујко му да формира фирма со пет илјади евра, а потоа му даде кредит од 1,2 милиони евра

КОМПАНИЈА ФОРМИРАНА ВО ДУБАИ САКАЛА ДА ЈА КУПИ ЕУРОСТАНДАРД - Костовски ќе вложел и свои 2,5 милиони евра само да се спаси банката

КОМПАНИЈА ФОРМИРАНА ВО ДУБАИ САКАЛА ДА ЈА КУПИ ЕУРОСТАНДАРД - Костовски ќе вложел и свои 2,5 милиони евра само да се спаси банката