19 Септември, 2020
0.0737

Кои се можните носители на листите на СДСМ?

Објавено во: Македонија 05 Ноември, 2016

СДСМ утре на конгрес ќе ги обелодени кандидатските листи за пратеници. 

Овие денови се одржуваат разговори и состаноци за дефинирање на листите. 

Се шпекулира  дека можни носители на листите се Стево Пендаровски, Зоран Заев, Радмила Шекеринска и Оливер Спасовски. Се очекува на листите да се најдат и познати имиња од општествениот живот кои досега не биле активно вклучени во политиката. Не е исклучено на листите да има и независни кандидати во сите шест изборни единици.

Утре конгресот во 14 часот ќе почне во „Александар Палас“.  Утрешниот конгрес на СДСМ е  втор за нешто повеќе од месец дена. На почетокот на октомври, се усвоени програмските насоки на партијата, а утре делегатите треба да ги одобрат 120 кандидатури за пратеници во шесте изборни единици. 

Од ВМРО-ДПМНЕ информираат дека листите ќе ги објават на некој поголем собир, но сè уште не соопштуваат кога точно тоа ќе се случи. 

ДПА веќе ги објави кандидатските листи. 


Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Презентирана платформата за онлајн настава, Заев кажа како ќе се субвенционираат вработувања

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Презентирана платформата за онлајн настава, Заев кажа како ќе се субвенционираат вработувања

Ѓоргиев вели дека Бугарија во македонската историја гледа закана

Ѓоргиев вели дека Бугарија во македонската историја гледа закана

Отказ доби советникот на Чулев кој нападна командир во Тетово

Отказ доби советникот на Чулев кој нападна командир во Тетово

Дете од Крива Паланка починало во возило на Брзата помош

Дете од Крива Паланка починало во возило на Брзата помош

Заев објасни на кој начин ќе се субвенционираат вработувања

Заев објасни на кој начин ќе се субвенционираат вработувања

Груевски: Нема никакво изненадување во одлуката на Врховниот суд да ја потврди пресудата за „Тенк”

Груевски: Нема никакво изненадување во одлуката на Врховниот суд да ја потврди пресудата за „Тенк”

Насер Нуредини поднаучи македонски јазик

Насер Нуредини поднаучи македонски јазик

НОВ ЛОШ КОВИД БИЛАНС - осуммина починаа, 144 новозаболени

НОВ ЛОШ КОВИД БИЛАНС - осуммина починаа, 144 новозаболени

Официјално: Поранешниот директор на Телеком и Оне Вип заменик-министер за финансии, новинарот Димитровски во локална самоуправа

Официјално: Поранешниот директор на Телеком и Оне Вип заменик-министер за финансии, новинарот Димитровски во локална самоуправа