17 Мај, 2022
0.0235

КОЈ Е ВИНОВНИКОТ: Борисов објасни зошто Макрон е во право

Објавено во: Балкан 24 Октомври, 2019

Премиерот на соседна Бугарија, Бојко Борисов вчера на Бугарската телевизија (БТВ) изјави дека францускиот претседател Емануел Макрон бил во право кога стави вето на одлуката за почеток на преговори за Македонија и Албанија, иако тој ја поддржува нашата земја во евроинтеграциите. 

Според него, Макрон гледа понапред. 

„Им дадов на колегите во Советот еден пример. Пред многу години, кога Борис Тадиќ беше претседател на Србија, сите ние многу сакавме Србија да започне преговори со ЕУ. Тогаш Саркози беше претседател на Франција. Саркози се сврте кон мене, и ми рече: ‘Бојко, ако во една држава нејзината ориентација зависи само од еден човек, тогаш таа држава не е за во ЕУ’. Јас тоа многу добро го запомнив и го цитирав таму“, изјави Борисов.

Тој смета дека Скопје не доби датум поради анти-ЕУ опозиција.

Вели дека кај нас не се знае што ќе се случи ако дојде до смена на власта. 

Сепак, не е исклучена можноста од ЕУ да има нова понуда за Западен Балкан. 

Можеби ќе ве интересира

„ПУТИН ЌЕ НÈ НАПАДЕ“- Земја- членка на НАТО во страв

„ПУТИН ЌЕ НÈ НАПАДЕ“- Земја- членка на НАТО во страв

МОРНИЧАВАТА ЗАКАНА ИСПРАТЕНА ДО УЧИЛИШТАТА ВО БЕЛГРАД Е КОПИЈА - таа е многу посериозна отколку што се мислеше, еве кој масовен убиец ја користел

МОРНИЧАВАТА ЗАКАНА ИСПРАТЕНА ДО УЧИЛИШТАТА ВО БЕЛГРАД Е КОПИЈА - таа е многу посериозна отколку што се мислеше, еве кој масовен убиец ја користел

ЕРДОГАН РЕЧЕ-„НЕМА ЗЕЛЕНО СВЕТЛО ЗА ФИНСКА И ШВЕДСКА ВО НАТО“: „Тие се легло на терористи, нека не се мачат да доаѓаат во Турција да не убедуваат“

ЕРДОГАН РЕЧЕ-„НЕМА ЗЕЛЕНО СВЕТЛО ЗА ФИНСКА И ШВЕДСКА ВО НАТО“: „Тие се легло на терористи, нека не се мачат да доаѓаат во Турција да не убедуваат“

ПОЛЈАЦИ ТАЈНО ЈА СНИМАЛЕ ФАБРИКАТА ЗА ОРУЖЈЕ ВО ЧАЧАК, ПА ИЗБЕГАЛЕ - безбедњаци велат: Ова не е наивно

ПОЛЈАЦИ ТАЈНО ЈА СНИМАЛЕ ФАБРИКАТА ЗА ОРУЖЈЕ ВО ЧАЧАК, ПА ИЗБЕГАЛЕ - безбедњаци велат: Ова не е наивно

Српскиот претседател Вучиќ наесен очекува нов конфликт

Српскиот претседател Вучиќ наесен очекува нов конфликт

Курти се жали и бара Западот да го опомене Белград

Курти се жали и бара Западот да го опомене Белград

(ФОТО) Во Сараево се урна купола на џамија

(ФОТО) Во Сараево се урна купола на џамија

ЗА УЖАСОТ ВО БЕЛГРАД: Прво го полеала со киселина, а потоа детето го фрлила од зградата

ЗА УЖАСОТ ВО БЕЛГРАД: Прво го полеала со киселина, а потоа детето го фрлила од зградата

Земјотреси ги стресоа Албанија и Србија

Земјотреси ги стресоа Албанија и Србија