24 Јуни, 2018
0.6366
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Кој сака да биде поголема „УЧК“ од ДУИ?

Објавено во: Анализа 27 Октомври, 2017

Трката во албанскиот етнички блок во вториот круг од локалните избори се покажа како многу повозбудлива за следење отколку самата битка меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ каде неизвесноста е помала. Сепак, тоа што малкумина го очекуваа е дека кај дел од албанските партии и нивни поддржувачи повторно ќе се врати национализмот како главно гориво за собирање на политички поени и надеж дека гласачите ќе се свртат кон такви теми на локални избори на кои е многу поважно да се говори за проекти за решавање на конкретните проблеми на граѓаните.

Овој пат, главен проблем е тоа што на изборен собир во Тетово на коалицијата СДСМ и ДУИ се појавил Љубе Бошкоски, поранешниот министер за внатрешни работи кога траеше воениот конфликт во Македонија во 2001 година. Критичарите на Али Ахмети се прашуваат како е можно Бошкоски, човекот кој според нив бил мозокот на операцијата во Љуботен која доведе до масакр на цивили албанци сега да биде дел од кампањата на ДУИ. Наводно ДУИ ги напуштила принципите на УЧК и нејзините вредности со тоа што соработува со Бошкоски, а претходно се крена голема „џева“ затоа што заменик министерот за внатрешни Агим Нухиу го посети музејот на специјалната единица „Тигри“ во чест на паднатите борци.

Ова навраќање на албанскиот национализам во кулуминацијата на изборната кампања не носи добро никому, особено што има извртување на тези бидејќи Бошкоски беше ослободен од Хашкиот трибунал за воени злосторства и единствено Јохан Тарчуловски одговараше за злоделата во Љуботен. 

Зачудува и тоа што ДУИ самата партија која се формираше од политичкото крило на УЧК и во своите редови имаше поранешни учесници во воениот конфликт, меѓу кои и команданти, сега полека ги надминува тие националистички митови и говори за сосема нови теми како меѓусебна и искрена соработка, а некој друг сака да биде поголема „УЧК“ од нив.

Претумбациите во албанскиот блок се должат пред се од незадоволството кон Али Ахмети кој е предолго во политиката, како и кон кадрите на ДУИ кои беа во владата на Груевски, па затоа реформа на оваа партија е неопходна и секако мора да се отворат и случаи за потенцијална корупција од претходните влади и општински раководства, но тоа не е тема за пробудување на националистичките духови туку на правната држава.

Автор: Христијан Станоевиќ

Можеби ќе ве интересира

НЕВОЗМОЖНА МИСИЈА: Со просечна плата до нов автомобил?

НЕВОЗМОЖНА МИСИЈА: Со просечна плата до нов автомобил?

Колку пари ќе собере државата од повисокиот персоналец и зошто и требаат

Колку пари ќе собере државата од повисокиот персоналец и зошто и требаат

Колку пари ќе не чини првата 30 годишна државна обврзница?

Колку пари ќе не чини првата 30 годишна државна обврзница?

Што ги зголеми заштедите: Банките чуваат 5,6 милијарди евра

Што ги зголеми заштедите: Банките чуваат 5,6 милијарди евра

Потрошувачките и станбените кредити забрзано растат: Колку им должиме на банките

Потрошувачките и станбените кредити забрзано растат: Колку им должиме на банките

Ексклузивно: Владата ќе наплаќа данок на каматите на заштедите, а еве за колкави приходи ќе плаќаме повисок „персоналец“

Ексклузивно: Владата ќе наплаќа данок на каматите на заштедите, а еве за колкави приходи ќе плаќаме повисок „персоналец“

СЕ КРЧКА ЗАКОНОТ: Колкави треба да ви се приходите за да плаќате повисок данок?

СЕ КРЧКА ЗАКОНОТ: Колкави треба да ви се приходите за да плаќате повисок данок?

Како „Кам Маркет“ го изеде “Тинекс“?

Како „Кам Маркет“ го изеде “Тинекс“?

Како „газат“ големите ланци на супермаркети?

Како „газат“ големите ланци на супермаркети?