20 Септември, 2021
0.0587

КОЛИЧИНАТА НА ВИРУС КАЈ ВАКЦИНИРАНИТЕ ЗАРАЗЕНИ СО ДЕЛТА Е СЛИЧНА СО НЕВАКЦИНИРАНИТЕ - и тие можат да ја шират болеста

Објавено во: Свет 28 Јули, 2021

Новата наука повторно ги поттикнува Центрите за контрола и превенција на болести да ги ажурираат упатствата за маски. ЦДЦ препорача во вторникот целосно вакцинираните лица да носат маски во јавни затворени простории „во области со значителен и висок пренос“. Тоа вклучува голем дел од САД во моментов, вклучувајќи го и огромното мнозинство на окрузи на Југот.

ЦДЦ препорача да се маскираат и сите наставници, вработени, ученици и посетители на училиштата.

Целта на овие нови упатства, рече директорката на ЦДЦ, Рашел Валенски, е „да помогне да се спречи ширењето на варијантата делта и да се заштитат другите“.

ЦДЦ во мај рече дека на вакцинираните луѓе не им се потребни маски, препорака која делумно се заснова на податоци што укажуваат дека вакцинираните луѓе имале помала веројатност да го пренесат вирусот на другите. Но, варијантата Делта - сега доминантен вид во САД - се однесува поинаку од претходните верзии на вирусот, рече Валенски.

„Информациите за варијантата Делта од повеќе држави и други земји покажуваат дека, во ретки прилики, некои вакцинирани лица заразени со варијанта Делта по вакцинирањето може да бидат заразни и да го шират вирусот на други“, рече Валенски за време на прес-повикот во вторникот. „Оваа нова наука е загрижувачка и за жал гарантира ажурирање на нашите препораки“.

Валенски рече дека истрагите на ЦДЦ откриле дека количината на вирус присутна кај вакцинираните лица заразени со Делта е слична на нивото откриено кај невакцинираните лица со Делта инфекции. Тоа е индикација дека вакцинираните луѓе можат лесно да го пренесат вирусот - дури и ако имаат помала веројатност да се разболат во целина.

Сепак, додаде Валенски, „огромното мнозинство на преносливост, огромното мнозинство на тешка болест, хоспитализација и смрт се случува речиси исклучиво кај невакцинирани лица“.

ЦДЦ минатата недела процени дека невакцинираните лица претставуваат околу 97 отсто од хоспитализираните случаи на КОВИД-19 во САД. Вакцините седумкратно го намалуваат ризикот од симптоматска инфекција на Делта, рече Валенски. И ризикот од хоспитализација и смрт од Делта опаѓа дваесет пати откако некој е вакциниран, додаде таа.

Извор: INSIDER

Можеби ќе ве интересира

Вооружени Талибанци уживаат на педалинки во езеро

Вооружени Талибанци уживаат на педалинки во езеро

ЕВЕ КАКО ЌЕ СЕ СКИЈА ВО АВСТРИЈА: Ќе ги пушти вакцинираните, негативните и оздравените, ама ако расте бројот на болни, правилата ќе бидат се поостри

ЕВЕ КАКО ЌЕ СЕ СКИЈА ВО АВСТРИЈА: Ќе ги пушти вакцинираните, негативните и оздравените, ама ако расте бројот на болни, правилата ќе бидат се поостри

„ФАЈЗЕР“ ДО КРАЈОТ НА МЕСЕЦОТ ЌЕ БАРА ДОЗВОЛА ОД ФДА ЗА УПОТРЕБА НА ВАКЦИНАТА КАЈ НАЈМЛАДИТЕ: Има голема ефикасност и кај децата од 5 до 11 години

„ФАЈЗЕР“ ДО КРАЈОТ НА МЕСЕЦОТ ЌЕ БАРА ДОЗВОЛА ОД ФДА ЗА УПОТРЕБА НА ВАКЦИНАТА КАЈ НАЈМЛАДИТЕ: Има голема ефикасност и кај децата од 5 до 11 години

ТИМУР БЕКМАНСУРОВ Е НАПАЃАЧОТ НА СТУДЕНТСКИОТ КАМПУС ВО РУСИЈА: Некое „ѓубре“ како мене ќе уништи се околу вас, напиша 18-годишникот пред да го изврши масакрот

ТИМУР БЕКМАНСУРОВ Е НАПАЃАЧОТ НА СТУДЕНТСКИОТ КАМПУС ВО РУСИЈА: Некое „ѓубре“ како мене ќе уништи се околу вас, напиша 18-годишникот пред да го изврши масакрот

ОВА Е ЗЕМЈАТА КОЈА ПРВА ПОЧНА ДА ВАКЦИНИРА ДЕЦА ПРОТИВ КОРОНА ПОСТАРИ ОД ДВЕ ГОДИНИ - тие ја користат сопствената вакцина

ОВА Е ЗЕМЈАТА КОЈА ПРВА ПОЧНА ДА ВАКЦИНИРА ДЕЦА ПРОТИВ КОРОНА ПОСТАРИ ОД ДВЕ ГОДИНИ - тие ја користат сопствената вакцина

(ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ВИДЕА) СТУДЕНТИТЕ СКОКААТ НИЗ ПРОЗОРЦИ ЗА ДА СЕ СПАСАТ, ИМА И МРТВИ И ПОВРЕДЕНИ: Лудиот напаѓач во Русија уште пука

(ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ВИДЕА) СТУДЕНТИТЕ СКОКААТ НИЗ ПРОЗОРЦИ ЗА ДА СЕ СПАСАТ, ИМА И МРТВИ И ПОВРЕДЕНИ: Лудиот напаѓач во Русија уште пука

Жените во Авганистан да не одат на работа - ова го наложија Талибанците

Жените во Авганистан да не одат на работа - ова го наложија Талибанците

ДВА ФАКТОРИ СЕ КЛУЧНИ: Еве зошто три европски земји ги укинуваат сите ковид мерки

ДВА ФАКТОРИ СЕ КЛУЧНИ: Еве зошто три европски земји ги укинуваат сите ковид мерки

Градоначалникот на Јоханесбург загина во сообраќајна несреќа

Градоначалникот на Јоханесбург загина во сообраќајна несреќа