26 Септември, 2022
0.0257

Koлкава е просечната плата во Загреб?

Објавено во: Економија 11 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Растат платите во хрватската престолнина Загреб. 

Просечната нето-месечна плата што ја исплатиле компаниите во овој град во мај била 8.863 куни (1.182 евра). Тоа е раст за 7,4 отсто во споредба со мај 2021 година, покажуваат податоците на градското одделение за стратешко планирање и развој, цитирани од Хина.

За споредба, просечната нето плата во земјата е 7.690 куни (1.025 евра). Највисока просечна нето плата е исплатена во секторот вадење нафта и гас – 15.851 куни (2.113 евра), а најниска плата примаат оние кои работат во секторот за производство на кожа – 4.883 куни (651 евро), пишува БТА. Извесно време статистиките покажуваат раст на платите во Загреб. 

foto freepik.com/wirestock

Можеби ќе ве интересира

ПОСКАПИ И ДО 50 ОТСТО: Русите кои бегаат во Србија „ги надуваа“ цените на кириите

ПОСКАПИ И ДО 50 ОТСТО: Русите кои бегаат во Србија „ги надуваа“ цените на кириите

Германската RWE и емиратската ADNOC склучија договор за испорака на гас

Германската RWE и емиратската ADNOC склучија договор за испорака на гас

ШТО СЕ СЛУЧУВА НА ПАЗАРОТ? Цената на нафтата продолжува да паѓа - поради ова целиот свет е во паника

ШТО СЕ СЛУЧУВА НА ПАЗАРОТ? Цената на нафтата продолжува да паѓа - поради ова целиот свет е во паника

ЕКОНОМИЈАТА НИКОГАШ НЕ Е ЗДОДЕВНА ВО ФАКТОР - 10 години ексклузивни и проверени бизнис вести, 10 ГОДИНИ ДОВЕРБА

ЕКОНОМИЈАТА НИКОГАШ НЕ Е ЗДОДЕВНА ВО ФАКТОР - 10 години ексклузивни и проверени бизнис вести, 10 ГОДИНИ ДОВЕРБА

ДАУТИ БИЗНИС ФОРУМ

ДАУТИ БИЗНИС ФОРУМ

Која е македонска кралица на млекото? За две години подели осум милиони евра дивиденда!

Која е македонска кралица на млекото? За две години подели осум милиони евра дивиденда!

ЕСМ бара снабдувач за покривање на загубите на струја што се крадат

ЕСМ бара снабдувач за покривање на загубите на струја што се крадат

Ковачевски: Граѓаните би плаќале пет пати повисоки сметки за струја да не се субвенциите

Ковачевски: Граѓаните би плаќале пет пати повисоки сметки за струја да не се субвенциите

Кина се отвора кон светот за инвестирање, корист од тоа ќе има целото човештво

Кина се отвора кон светот за инвестирање, корист од тоа ќе има целото човештво