23 Април, 2024
0.0265

КОЛКУ НАВИСТИНА ЧИНИ ИМОТОТ НА СЕМЕЈСТВОТО НА КОСТА КЕЦМАНОВИЌ - зошто нивната адвокатка се обидува да ја намали неговата вредност

Објавено во: Балкан 25 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Марина Ивеља, адвокатката на семејството на момчето убиец од ОУ „Владислав Рибникар“, по едно од претходните рочишта изјави дека имотот на семејството е проценет на 598.500 евра и побара граѓанската постапка врз основа на тужбите на семејствата на жртвите да бидат суспендирани до крајот на кривичното дело. Но, како што дознава „Блиц.рс“, во ниту една од истрагите спроведени поради пукањето во училиштето, проценителот на имотот не го анализирал недвижниот имот на семејството Кецмановиќ, па не е заклучено колкава е вредноста на се што поседуваат. .

Адвокатката на семејството Кецмановиќ по судењето на родителите на момчето убиец изјави дека најверојатно ќе има 15-20 рочишта и дека прашање е дали нивниот имот ќе биде доволен само за покривање на правните трошоци. Како што појасни таа, прво мора да се подмират судските, адвокатските и извршителските, а на крајот главното побарување, односно надомест на штета на тужителите.

- Затоа сметам дека овие постапки се налудничави и дека судот мораше да ја прекине оваа постапка до завршување на кривичната постапка, бидејќи граѓанската постапка е обврзана со одлуката на кривичниот суд - изјави таа.

Какви средства има семејството на момчето убиец?

По оваа информација, „Блиц“ дозна што поседуваат Кецмановиќ, а што, по тужбите на семејствата на убиените деца во основното училиште „Владислав Рибникар“, кои бараат отштета за смртта на нивните најблиски, им е забрането да го продаваат тој имот, да го подаруваат и слично, се до завршување на постапката.

Владимир Кечмановиќ, таткото на момчето убиец, поседува:

стан во Савски Венац од 87 квадрати,

автомобил „мерцедес“ 2005 година.

Миљана Кецмановиќ, мајката на момчето убиец поседува значително поголем имот:

стан од 47 квадрати и паркинг место

половина стан во Врачар од 57 квадрати,

половина од станот на Ѕвездара од 91 квадрат,

половина од уделот од семејната куќа во Ниш,

половина помошна зграда од 40 квадрати во Ниш,

околу 25 ари земјоделско земјиште, градежно земјиште и ниви во Ниш и околината на Параќин,

автомобил „фиат 500“, 2017 година.

На родителите на момчето убиец им било привремено забрането користење пари од сите сметки, а привремено им биле одземени парите и хартиите од вредност. За колку пари станува збор засега не е познато.

Колку навистина вреди имотот на семејството Кецмановиќ?

„Блиц“ ја пресмета нивната најниска вредност врз основа на просечните цени на квадратите на локациите во Белград каде што Кецмановиќ имаат станови.

Грубо, само нивните највредни имоти вредат најмалку 700.000 евра, што е за најмалку 100.000 евра повеќе од цифрата што ја навела нивната адвокатка.

Во оваа пресметка не ја вклучиле вредноста на автомобилот, имотот и земјиштето што ги има Миљана Кецмановиќ во Ниш и Параќин.

Дел од тактиката на адвокатката на Кецмановиќ

Според извор на „Блиц“ запознаен со постапката против Кецмановиќ, изјавата на нивниот адвокат е дел од тактиката за разводнување на судењето и манипулирање со судот.

-Таа ги смени тезите затоа што парничната постапка против Кецмановиќ директно се однесува на нивното воспитување на момчето убиец, на она што го направил нивниот син на 3 мај 2023 година во основното училиште „Владислав Рибникар“. Накратко, се работи за масакр во училиште, додека кривичната против нив се однесува само на тоа што таткото го однел синот на стрелиште, дека не го заклучил адекватно оружјето, дека ДНК на мајката била пронајдена на патрон во училница. Затоа, чекањето до крајот на кривичната постапка за да се продолжи со судењето во граѓанскиот предмет нема никаква смисла, бидејќи тоа се две сосема одвоени постапки, за сосема различни работи. Доколку утре Кецмановиќ бидат ослободени во кривичната постапка, судскиот спор нема да биде прекинат - нагласува изворот на „Блиц“ запознаен со случајот.

Доколку судот во парницата одлучи сума што ја надминува вредноста на имотот на Кечмановиќ, како што наведува анонимен извор, тоа ќе значи дека се што имаат ќе биде продадено, а ако и тоа не е доволно, ќе им се наложи да ја платат сумата во иднина согласно одлуката на судот.

Да потсетиме, првото семејство кое поднесе приватна тужба против родителите на момчето убиец е мајката, таткото, братот и сестрата на Адријана Дукиќ, жртвата на пукањето во Рибникар.

Тие бараат надомест на нематеријална штета поради смрт на блиско лице, како и страв и болка, а сумата што ја бараат е околу 300.000 евра.

На ова барање следуваше ново од 27 членови на семејствата на останатите жртви.

Судењата за двете постапки се во тек.

Блиц.рс

Можеби ќе ве интересира

САД ДО СРБИЈА: Ќе мора да се соочите со резолуцијата за Сребреница

САД ДО СРБИЈА: Ќе мора да се соочите со резолуцијата за Сребреница

ПРИСТИГНА ОБДУКЦИСКИОТ ИЗВЕШТАЈ ЗА ДАЛИБОР ДРАГИЈЕВИЌ: Од што почина братот на убиецот на Данка?

ПРИСТИГНА ОБДУКЦИСКИОТ ИЗВЕШТАЈ ЗА ДАЛИБОР ДРАГИЈЕВИЌ: Од што почина братот на убиецот на Данка?

НАГЛО ПОСКАПЕ ЗЕМЈИШТЕТО ВО ВОЈВОДИНА: Хектар чини 120.000 евра

НАГЛО ПОСКАПЕ ЗЕМЈИШТЕТО ВО ВОЈВОДИНА: Хектар чини 120.000 евра

ЗА ВЛЕЗ ВО ЕУ: Србија мора да се откаже од Косово?

ЗА ВЛЕЗ ВО ЕУ: Србија мора да се откаже од Косово?

ПОДГОТВЕТЕ СЕ ПРЕД ДА ЗАМИНЕТЕ НА ПАТУВАЊЕ: Колку е патарината во Србија и земјите од регионот?

ПОДГОТВЕТЕ СЕ ПРЕД ДА ЗАМИНЕТЕ НА ПАТУВАЊЕ: Колку е патарината во Србија и земјите од регионот?

МНОГУ НАШИ НА ПЕЧАЛБА ВО ХРВАТСКА: Еве кои права ви следуваат и дали смеат газдите да ве тераат на прекувремена работа

МНОГУ НАШИ НА ПЕЧАЛБА ВО ХРВАТСКА: Еве кои права ви следуваат и дали смеат газдите да ве тераат на прекувремена работа

КУЌА НА КРИТ ЗА САМО 60 ИЛЈАДИ ЕВРА: Во грчки стил, пространа и е со тераса на покривот

КУЌА НА КРИТ ЗА САМО 60 ИЛЈАДИ ЕВРА: Во грчки стил, пространа и е со тераса на покривот

АКО ПАТУВАТЕ ПРЕКУ БЕЛГРАДСКИОТ АЕРОДРОМ, ОВА ТРЕБА ДА ГО ЗНАЕТЕ: Се менуваат правилата, пасошката контрола ќе се врши на поинаков начин

АКО ПАТУВАТЕ ПРЕКУ БЕЛГРАДСКИОТ АЕРОДРОМ, ОВА ТРЕБА ДА ГО ЗНАЕТЕ: Се менуваат правилата, пасошката контрола ќе се врши на поинаков начин

ЕВЕ КАКВИ ПРИДОБИВКИ НОСИ ОТВОРЕН БАЛКАН: Бенефити има во туризмот, економијата и транспортот

ЕВЕ КАКВИ ПРИДОБИВКИ НОСИ ОТВОРЕН БАЛКАН: Бенефити има во туризмот, економијата и транспортот