09 Декември, 2023
0.0242

Колку заработи вториот најголем производител на леб во Македонија?

Објавено во: Економија 20 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Вториот најголем производител на леб во земјата - Жито Леб АД Охрид лани заработил речиси 500 милиони денари, или околу 8,15 милиони евра, покажува билансот на акционерското друштво објавен на „Македонска берза“.

Тоа е зголемување на приходот за 1,15 милиони евра, што е за очекување ако се знае дека лебот доживеа енормен раст на цената минатата година, а статистиката измери дека тоа е еден од производите со највисоко поскапување - 40 отсто. Добивката на друштвото на крајот од 2022 изнесувала 130.000 евра, што е послаб резултат од претходната година (200.000 евра).

Кај вториот најголем производител забележително е дека на страната на трошоците има големо зголемување на расходите за суровини, кои се зголемиле за речиси еден милион евра, и раст на платите за вработените, кои се намалиле од 313 на 294 на број. Трошоците за струја имаат најголем раст и се зголемиле за двојно - од 250.000 на 500.000 евра. И покрај големото зголемување на овој трошок за електрична енергија, тој учествува со само 6,25 отсто во вкупните расходи на Жито Леб Охрид. Трошоците за гориво се зголемиле од 160.000 на 255.000 евра и нивното учество е само 3,2 отсто во вкупниот трошок на друштвото. Со проста математеки може да се каже дека кризата му донесе два милиони евра дополнителни трошоци на Жито Леб Охрид.

Најголемиот аргумент за зголемувањето на цената на пекарниците беше поскапувањето на увозното лебно брашно, квасецот и маслото, како и потребата од зголемување на платите на вработените. 

Големите пекарници беа меѓу потрошувачите на слободниот пазар кои добија субвенционирана електрична енергија од ЕСМ Продажба по 80 евра од мегават час. Мерката требаше да трае од 1 декември 2022 до 31 април 2023, но Владата одлучи да ја прекине два месеци порано, затоа што поголемиот дел од субвенционираните производители не ги намалија цените.

Од овој месец Владата донесе мерка да се замрзне цената на белиот и полубелиот леб до 33 денари и таква да остане до крајот на мај. АД Жито Лукс е единствениот производител на леб што на пазарот во земјата е поголем од Жито Леб Охрид.

А.К.

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Chinadaily: Експертите велат дека податоците од услугите го потврдуваат закрепнувањето

Chinadaily: Експертите велат дека податоците од услугите го потврдуваат закрепнувањето

ИСПЛАТАТА ЌЕ ПОЧНЕ ОВОЈ МЕСЕЦ - еве кој сѐ ќе земе пари од владината помош, законот усвоен и пратен на усвојување по скратена постапка

ИСПЛАТАТА ЌЕ ПОЧНЕ ОВОЈ МЕСЕЦ - еве кој сѐ ќе земе пари од владината помош, законот усвоен и пратен на усвојување по скратена постапка

БРУТО ПЛАТА ОД ИЛЈАДА ЕВРА - странците во зоните сѐ подобро ги плаќаат нашите работници

БРУТО ПЛАТА ОД ИЛЈАДА ЕВРА - странците во зоните сѐ подобро ги плаќаат нашите работници

НА ПАЗАРОТ НИКОГАШ ДОСЕГА НЕ ВЛАДЕЕЛА ТАКВА БИТКА ЗА СЕКОЈ РАБОТНИК КАКО СЕГА - еве што кажа хрватската директорка на Здружението на работодавачи

НА ПАЗАРОТ НИКОГАШ ДОСЕГА НЕ ВЛАДЕЕЛА ТАКВА БИТКА ЗА СЕКОЈ РАБОТНИК КАКО СЕГА - еве што кажа хрватската директорка на Здружението на работодавачи

ФИСКАЛНО ОДРЖЛИВ И ТАРГЕТИРАН: ДЕВЕТТИ ПАКЕТ АНТИКРИЗНИ МЕРКИ ЗА ПОДДРШКА НА НАЈРАНЛИВИТЕ И СТОПАНСТВОТО

ФИСКАЛНО ОДРЖЛИВ И ТАРГЕТИРАН: ДЕВЕТТИ ПАКЕТ АНТИКРИЗНИ МЕРКИ ЗА ПОДДРШКА НА НАЈРАНЛИВИТЕ И СТОПАНСТВОТО

ГОЛЕМ ТРГОВСКИ ЛАНЕЦ ИСПЛАТИ 300 ЕВРА БОЖИЌНИЦА - најавуваат и значително зголемување на платите во идната година

ГОЛЕМ ТРГОВСКИ ЛАНЕЦ ИСПЛАТИ 300 ЕВРА БОЖИЌНИЦА - најавуваат и значително зголемување на платите во идната година

СРПСКА КОМПАНИЈА ОБЈАВИ ДЕКА МОРА ДА ОТПУШТИ ДОСТА РАБОТНИЦИ - прв пат поминуваме низ нешто вакво, тешко е да се отпуштат добри луѓе

СРПСКА КОМПАНИЈА ОБЈАВИ ДЕКА МОРА ДА ОТПУШТИ ДОСТА РАБОТНИЦИ - прв пат поминуваме низ нешто вакво, тешко е да се отпуштат добри луѓе

МЕТА И IBM ЛАНСИРАА АЛИЈАНСА - таа ќе ја промени вештачката интелигенција

МЕТА И IBM ЛАНСИРАА АЛИЈАНСА - таа ќе ја промени вештачката интелигенција

ЗА САМО ТРИ ГОДИНИ КИНА СО ОГРОМЕН НАПРЕДОК: Фокус на зелениот развој и климатските активности

ЗА САМО ТРИ ГОДИНИ КИНА СО ОГРОМЕН НАПРЕДОК: Фокус на зелениот развој и климатските активности