23 Јуни, 2024
0.0226

КОМШИЌ: Усвојувањето на Резолуцијата за геноцидот во Сребреница стави крај на повеќедеценискиот процес

Објавено во: Балкан 23 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Босна и Херцеговина од сето ова излегува посилна, порача од Генералното собрание на ОН, каде се усвои Резолуцијата за Сребреница, Жељко Комшиќ, член на Претседателството на БиХ, пренесува „Н1“. 

Тој кажа дека имало нервозата и некохерентното однесување на некои функционери од Република Српска

„Усвојувањето на Резолуцијата за геноцидот во Сребреница на Генералното собрание на Обединетите нации стави крај на повеќедеценискиот процес, кој започна со обвинението за геноцид, продолжи со изрекување правосилни пресуди пред меѓународните судови, а денес конечно заврши со усвојувањето на Резолуцијата во Обединетите нации. Со ова, на светско ниво, по правниот консензус кој беше изразен преку пресудите на судот формиран од Обединетите нации, беше постигнат политички консензус за прашањето за геноцидот што беше извршен во Босна и Херцеговина, односно во Сребреница. . Мислењето на оние кои се надвор од постигнатиот правен и политички консензус воопшто не е релевантно“, изјави тој.

Комшиќ вели дека ова било и можност за „преживеаните жртви на геноцидот да свртат нова страница во нивните животи“. 

Претседателот на Република Српска – Милорад Додик изјави дека што се однесува до демократскиот свет и она што не учат, резолуцијата за Сребреница денеска не доби мнозинство во Генералното собрание на ОН, не успеа.

„На гласањето видовме дека за резолуцијата гласаа 84 земји, што не е ниту огромно мнозинство“, нагласи Додик.

Повтори дека Владата на Република Српска го покренала прашањето за мирно одвојување од Федерацијата Босна и Херцеговина. 

фото Н1

Можеби ќе ве интересира

Србија доби воз со кој од Белград до Скопје ќе се патува два часа

Србија доби воз со кој од Белград до Скопје ќе се патува два часа

Истрага дали навистина климатизерите го оставија регионот без струја

Истрага дали навистина климатизерите го оставија регионот без струја

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција

„ОВОЈ ХАОС МОЖЕШЕ ДА СЕ ИЗБЕГНЕ“ Енергетски експерт за прекинот на струја

„ОВОЈ ХАОС МОЖЕШЕ ДА СЕ ИЗБЕГНЕ“ Енергетски експерт за прекинот на струја

ТРАГЕДИЈА ВО СОСЕДСТВОТО: млада Македонка загина во сообраќајка во Грција (ВИДЕО)

ТРАГЕДИЈА ВО СОСЕДСТВОТО: млада Македонка загина во сообраќајка во Грција (ВИДЕО)

Сахарскиот песок го замати воздухот во Хрватска, како може да влијае на здравјето?

Сахарскиот песок го замати воздухот во Хрватска, како може да влијае на здравјето?

СТРУЈАТА СЕ ВРАЌА ВО ДЕЛОВИ ОД ХРВАТСКА: причините за овој голем колапс допрва ќе се испитуваат

СТРУЈАТА СЕ ВРАЌА ВО ДЕЛОВИ ОД ХРВАТСКА: причините за овој голем колапс допрва ќе се испитуваат

ТОТАЛЕН ХАОС ВО РЕГИОНОТ: нема струја, температурата 40 степени, не работат семафорите, и во Албанија има проблеми

ТОТАЛЕН ХАОС ВО РЕГИОНОТ: нема струја, температурата 40 степени, не работат семафорите, и во Албанија има проблеми