04 Јуни, 2020
0.0408

Корона вирусот одамна е присутен во мозокот на примитивниот Македонец!

Објавено во: Колумни 31 Јануари, 2020

Пострашно од Корона вирусот е коронизираниот ум на примитивниот Македонец. Вчерашното видео на некој наш сограѓанин, кој им се обраќа на  „Кинези“, односно на Источноазијци со погрдни зборови, бркајќи ги од тука, е доказ дека оваа земја е светлосни години од суштинска и вистинска евроинтеграција. Никакви „ќори“ Закони за јавно обвинителство, носени под притисок на европските амбасадори, нема да ја подобрат сликата за македонското примордијално општество. Некој ќе каже „ овој е исклучок, повеќето граѓани  го осудија“, но не е така. Погледнете ги само социјалните мрежи, и ќе ја видите бестијалната омраза на се што е различно од „ античкиот македонски род“. Омраза кон различните етнички и религиски групи, омраза кон соседите ( потхранувана уште од мали нозе), но ете и омраза кон луѓе кои доаѓаат од  другиот крај на светот. Кога целата планета е загрижена за развојот околу жариштата на корона вирусот во Вухан, Кина, и кога светски научници се натпреваруваат кој прв да создаде вакцина против овој вирус, Македонецот го покажа своето вистинско лице: мизерно, простачко, примитивно, националистичко, просто одвратно.

Битка на цивилизираните со пештерските Македонци!

Националистот можеби може да биде патриот ( или барем така мисли самиот), но никогаш не може да биде и космополит. Напротив, космополитот е пред се и патриот. Во оваа држава, каде што законите се само смешно и мртво слово на хартија, и функционираат само и само да покажат некаква безвезалност во институционалниот поредок на една држава случајност на историјата, националистичките патриоти со вергина знамињата и паролите „ Никогаш Северна, само Македонија“, ја чувствуваат  својата љубов кон земјата, така што сметаат дека е „ нормално да ја крадат“, т.е тие не ни сметаат дека кога ќе дојдат на некои политички функции и корумпираат дека ја „ обесчествуваат својата мајка“. Тој шизофреничарско- едипов комплекс на „ љубов со кражба“ , тотално го разори, растури , и морално и материјално го декапацитираше ова општество и оваа држава. Погледнете ги пијаните егземплари на македонските слави, каде што ги пуштаат, се пијанчат и се веселат на најтврдокорните македонски патриотски песни, а на третата жолта, домашна со голема доза на самодоверба и исправност во својата констатација- поентираат : „ па што,  и јас да  сум на нивно место, и јас ќе крадам“. Оваа дијагностичка народопсихологија на „ патриотот што си ја љуби и пати по својата земја, ( веројатно пати што не е на нивно место и тој да краде), е одговорот на сите историски последователни македонски порази: од Илинден до денес. Всушност „ ариевскиот Македонец“ го величи Гоце, а не ја сака ( или ја мрази Атиџе), бидејќи истата не е репрезент на „ правата, убава Македонка, и ја срами Македонија“, додека нормалниот, цивилизираниот, Македонецот на 21 век нормално го сака и почитува ликот и делото на Гоце Делчев, но е и пресреќен со успехот на режисерите Љубо Стефанов и Тамара Котеска со филмот „ Медена земја“. Самиот наш, митилогизиран и епизиран лик и дело на нашиот најголем револуционерен херој од предилинденско во нашата колективна самосвест,  ја  оставила  коѓоамити неговата култна реченица: „ јас го разбирам светот како поле за културно натпреварување на народите“, а токму на тоа поле, Стефанов и Котеска ја искачија Атиџе и себе си на пиедесталот, а со тоа и Македонија на кинематографскиот Олимп- Холивуд. Некој претензиозно вели дека успехот на „ Медена земја“ и пласманите кои ги оствари целата екипа со главната хероина се нивни лични и персонални пласмани, укажувајќи да не се кити со туѓи перја цела Македонија, бидејќи како што и дознавме со многу скромна институционално- државна помош овој филм се реализирал, но за земја која има проблематично колективно себеидентификување, национални- напластени фрустрации од блиското и подалечното минато, како и проблем со своето себеспознавање визави останатиот познат свет, и не е мала работа овој успех, бидејќи кај обичните граѓани предизвика чувство на возвишеност, гордност, радост и среќа.

„Медена земја“ е пример дека има грам надеж во ова општество!

Во моментите кога македонскиот национален дух е скршен, понижен, разорен, да не речам неповратно уништен ( не толку со „ траорната промена на уставното име“ ), колку што со епската милениумска кражба и разграбување на националното материјално благо, создавајќи еден економски зависен, потиштен и исплашен роб од македонскиот народ, ова е успех кој ќе остане во аналите не само на македонската филмска продукција, туку и во целата македонска култура. Ова е доказ, дека и на ова мало парче земја, на ова поднебје се кријат невидени таленти, кои можат на светот да му подарат трајни вредности и дела, само и само треба да се инвестира во нив, или ако сакате да им се создадат минимум нормални услови за да го покажат и ослободат својот потенцијал. Македонија умира ( преку масовното иселување), токму и поради ова – немањето елементарни услови за себереализација на илјадници квалитетни македонски млади умови, кои својата енергија и својот талент мора некаде надвор да го остварат. Да ја сакаш Македонија, значи секојдневно на микро и макро ниво да работиш на нејзино создавање на подобро место за живеење за сите. Националистичкиот фолклорен и патетичен патриотизам/ национализам е само затскриена античка маска на бездарниците кои со својата „ љубов“ кон земјата, единствена цел им е да се докопаат до нејзините институционално- материјални ресурси, и да се збогатат енормно себе си и своето потесно семејство за неколку наредни генерации. 

Благојче Атанасовски - политиколог 

*ставовите изразени во колумните се лични ставови на авторите

Можеби ќе ве интересира

КОВИД-19 - шансата на векот за македонската економија?

КОВИД-19 - шансата на векот за македонската економија?

Битиќи VS Лазаров: Ќе му помогнат ли ваучерите на домашниот туризам

Битиќи VS Лазаров: Ќе му помогнат ли ваучерите на домашниот туризам

ФЕР e ...

ФЕР e ...

Хоби или бегање од секојдневјето?

Хоби или бегање од секојдневјето?

Производна ориентација на македонскиот агрокомплекс

Производна ориентација на македонскиот агрокомплекс

Наркоманска лицемерна нација!

Наркоманска лицемерна нација!

Трамп го затвора отвореното небо!

Трамп го затвора отвореното небо!

Тоне ли извозот и извозните компании: Битиќи vs Лазаров

Тоне ли извозот и извозните компании: Битиќи vs Лазаров