05 Декември, 2021
0.0216

КОРОНАТА Е НЕУМОЛИВА ВО СРБИЈА: Речиси 2.000 новозаболени повеќе од вчерашниот ден

Објавено во: Балкан 26 Октомври, 2021

Во последното деноноќие во Србија биле тестирани 26.498 лица за коронавирус, од кои 7.840 биле позитивни, додека, за жал, 63 лица починале. На респиратори 267 пациенти.

Да потсетиме, вчера биле тестирани 19.718 лица за корона вирус, од кои 5.907 биле позитивни. Починале 62 лица, а на респиратори имало 274 пациенти. Минатиот вторник, 19 октомври, имаше 7.664 позитивни на коронавирус од 25.339 тестирани.

Заменик-директорот на Универзитетскиот клинички центар Ниш, Радмило Јанковиќ изјави дека се задоцнило со воведувањето на пропусниците за Ковид и со промоцијата на вакцинацијата.

„Во болниците има многу тешки пациенти. Секој ден промакнуваат пациенти кои имаат корона со мешани симптоми, а тоа е многу тешко да се контролира“, изјави Јанковиќ за ТВ Прва.

Тој оцени дека епидемиолошката состојба ескалирала во септември и октомври и дека „нема индиции“ дека ќе се смири во наредните денови.

„Забораваме дека секој ден по 60 луѓе умираат од круната, а ќе ги има повеќе. Очекувано е да имаме толку голем број на заразени“, истакна Јанковиќ.

Извор: Блиц.рс

Можеби ќе ве интересира

ХРВАТСКА ГРАДИ ДЕТСКА БОЛНИЦА ВРЕДНА ДВЕ МИЛИЈАРДИ КУНИ: Зданието од 100.000 метри квадратни, првите пациенти ќе ги прими во 2028 година

ХРВАТСКА ГРАДИ ДЕТСКА БОЛНИЦА ВРЕДНА ДВЕ МИЛИЈАРДИ КУНИ: Зданието од 100.000 метри квадратни, првите пациенти ќе ги прими во 2028 година

ПЕТ ПАТИ ИМАЛА КЛИНИЧКА СМРТ, СЕГА ДОБИЛА И ЦИСТИЧНА ФИБРОЗА: Тинејџерка од Белград е медицински феномен, не се предава

ПЕТ ПАТИ ИМАЛА КЛИНИЧКА СМРТ, СЕГА ДОБИЛА И ЦИСТИЧНА ФИБРОЗА: Тинејџерка од Белград е медицински феномен, не се предава

ВО СЛОВЕНИЈА КОВИД НЕЗАПИРЛИВ: Пристигнуваат лекари од италијанската армија да помогнат

ВО СЛОВЕНИЈА КОВИД НЕЗАПИРЛИВ: Пристигнуваат лекари од италијанската армија да помогнат

ПОТОП ВО СПЛИТ, УЛИЦИТЕ ПОД ВОДА ОД ПОРОЈНИТЕ ДОЖДОВИ: Патиштата низ Далмација затворени за сообраќај

ПОТОП ВО СПЛИТ, УЛИЦИТЕ ПОД ВОДА ОД ПОРОЈНИТЕ ДОЖДОВИ: Патиштата низ Далмација затворени за сообраќај

ТЕНЗИЧНО ВО СРБИЈА: Искршен штаб на владеачката партија, за Брнабиќ ова е терор

ТЕНЗИЧНО ВО СРБИЈА: Искршен штаб на владеачката партија, за Брнабиќ ова е терор

ИНФЛАЦИЈА И КОЛАПС НА ЛИРАТА: Ердоган назначи нов министер за финансии, семејно му е близок

ИНФЛАЦИЈА И КОЛАПС НА ЛИРАТА: Ердоган назначи нов министер за финансии, семејно му е близок

Малата Милица има ретка болест наречена ангелски образи: Со насмевка ги урива предрасудите

Малата Милица има ретка болест наречена ангелски образи: Со насмевка ги урива предрасудите

ОМИКРОН СТАСА И ВО ХРВАТСКА: Се испитува работник од Јужна Африка

ОМИКРОН СТАСА И ВО ХРВАТСКА: Се испитува работник од Јужна Африка

Уапсени се неколку хрватски антиваксери за кои постои сомнеж дека поттикнувале тероризам

Уапсени се неколку хрватски антиваксери за кои постои сомнеж дека поттикнувале тероризам