21 Септември, 2020
0.0404

Коронавирусот веројатно имал уште едно животно домаќин како посредник

Објавено во: Свет, Корона Вирус 04 Август, 2020

Светската здравствена организација (СЗО), тврди дека коронавирусот, најверојатно, потекнува од лилјаци и дека веројатно имал уште едно животно домаќин како посредник.

Резултатите од истрагата на СЗО ги очекуваат научниците и владите ширум светот, пренесува Ројтерс.

„Тимот разговараше со кинески колеги и доби информации за епидемиолошки студии, биолошки и генетски анализи и ветеринарни истражувања“, рече портпаролот на СЗО, Кристијан Линдмаер.

Тој додаде дека имало и видео разговори со вирусолози и научници од градот Вухан.

Официјалниот претставник на СЗО, Мајк Рајан, изјави вчера дека можни се изненадувања.

„Фактот дека алармот се исклучи во Вухан не значи дека инфекцијата тука преминала од животните на луѓето“, рече тој.

Во светот има 18.4 милиони заразени од коронавирусот. 

Можеби ќе ве интересира

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

НЕ Е КАКО ВО МАРТ: Сега короната побрзо се шири во Европа

НЕ Е КАКО ВО МАРТ: Сега короната побрзо се шири во Европа

И СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОРСКА КАЗНА: Aмериканка заразила 76 луѓе со корона

И СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОРСКА КАЗНА: Aмериканка заразила 76 луѓе со корона

ЗАБОРАВАМЕ ДА ГО ДЕЗИНФИЦИРАМЕ: Преку овој предмет се пренесува коронавирусот

ЗАБОРАВАМЕ ДА ГО ДЕЗИНФИЦИРАМЕ: Преку овој предмет се пренесува коронавирусот