14 Април, 2024
0.0271

КОВАЧЕВСКИ ЗА СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА: Ние не бираме најинспиративен професор, ние бираме човек со лидерски капацитет

Објавено во: Македонија 03 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски вечерва на дуелот на Канал 5 со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изјави дека ВМРО-ДПМНЕ не поднеле 28.000 потписи за претседателската кандидатка Гордана Силјановска Давкова и тоа е факт. 

Тој изрази сомнеж дали навистина собрале толку потписи, дали биле фалсификувани. 

„Ние не бираме претседател на Академија на науки, ние не бираме најинспиративен професор, ние бираме човек со лидерски капацитет, со одлучност, да ја однесе државата таму каде што народот сака, во ЕУ“, рече Ковачевски. 

Ковачевски уверува дека овие избори се избор помеѓу надеж и изолација од другата страна. Вели дека Силјановска Давкова е продолжена рака на ВМРО-ДПМНЕ. Ковачевски рече дека иднината на државата зависи од носење одлуки, а не од неносење одлуки. Објасни дека во меѓувреме Хрватска низ годините се европеизираше, а Македонија се антиквизираше. 

Можеби ќе ве интересира

Охрид СОС: „Дивелоп груп“ треба да го врати земјиштето, зошто не го изградил досега огромниот хотел

Охрид СОС: „Дивелоп груп“ треба да го врати земјиштето, зошто не го изградил досега огромниот хотел

„Новодишните“ куќарки нема да бидат тргнати од скопскиот плоштад, планирани се за настани

„Новодишните“ куќарки нема да бидат тргнати од скопскиот плоштад, планирани се за настани

Откажан митинг во Гостивар поради фатална сообраќајна несреќа

Откажан митинг во Гостивар поради фатална сообраќајна несреќа

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ го одбија „пазарот“ на ДУИ

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ го одбија „пазарот“ на ДУИ

Илир Мета: Поддршка за ВМРО-ДПМНЕ, верувам ги научи грешките од непотизмот

Илир Мета: Поддршка за ВМРО-ДПМНЕ, верувам ги научи грешките од непотизмот

Се омажи ќерката на Бранко Црвенковски

Се омажи ќерката на Бранко Црвенковски

Македонија ќе признае геноцид во Сребреница

Македонија ќе признае геноцид во Сребреница

Тошковски: Конечно најдов време за семејството

Тошковски: Конечно најдов време за семејството

Вандализирани „урни“ во Могилата на непобедените

Вандализирани „урни“ во Могилата на непобедените