12 Јуни, 2024
0.0319

КРАДЕЛ НА ПЕЛОПОНЕЗ: Уапсен е македонски државјанин со „богато“ криминално досие

Објавено во: Балкан 19 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Македонски државјанин со „богато“ криминално досие е уапсен во Грција. Тој учествувал во киднапирање и кражби на банки. 

Двајцата, сега веќе уапсени странски државјани, вчера наутро насилно влегле во дом во општина Триполи на Пелопонез, под закана со оружје и нож и со употреба на сила нападнале три лица, ги врзале, одзеле поголем износ на пари и накит, а потоа побегнале.  Едниот веднаш е уапсен, а другиот успеал да побегне, но по организираната акција на полицијата бил пронајден во планинско подрачје. Двајцата се товарат за учество во криминална организација, кражба, фалсификување, фалсификување потврди, за прекршување на законската регулатива за поседување оружје, додека пак 45-годишниот е обвинет и за бегство од затвор. Државјанин на Северна Македонија, кој издржувал затворска казна,  по добиената неколкудневна дозвола за излез пред три месеци, не се вратил во затвор, а уапсен е во централниот дел на Пелопонез по извршена кражба во дом заедно со уште едно лице, јави дописничката на МИА од Атина.

Станува збор за 45-годишен маж со „богато“ криминално досие во Грција, а во грчките медиуми и во минатото се споменуваше, но и сега дека учествувал во киднапирањето на бродосопственикот Периклис Панагопулос, во јануари 2009 година.

Уапсените се превезувале со изнајмен автомобил на кој му ставиле украдени регистарски таблици, а при претресот на возилото било откриено оружјето, како и фалсификувани лична карта и возачка дозвола изадени во Хрватска.

Кај двајцата биле пронајдени и украдените пари и накитот. Според информациите на дописничката на МИА од Атина, едниот уапсен е Албанец, а другиот, 45-годишниот е државјанин на Северна Македонија, кој издржува затворска казна за кражби на банки во Грција, извршени пред повеќе од десет години.  

Можеби ќе ве интересира

ПЕКОЛНИ ГОРЕШТИНИ: Затворени се училиштата во Грција

ПЕКОЛНИ ГОРЕШТИНИ: Затворени се училиштата во Грција

ДАЛИ ОСОМНИЧЕНИТЕ ЗА УБИСТВОТО НА ДАНКА ЌЕ БИДАТ ОСЛОБОДЕНИ? Еве до каде е истрагата, на обвинителството му истекува време за наоѓање докази

ДАЛИ ОСОМНИЧЕНИТЕ ЗА УБИСТВОТО НА ДАНКА ЌЕ БИДАТ ОСЛОБОДЕНИ? Еве до каде е истрагата, на обвинителството му истекува време за наоѓање докази

ПОПУЛАРНИ ГРЧКИ И ТУРСКИ ТУРИСТИЧКИ МЕСТА ЌЕ БИДАТ ЗАФАТЕНИ ОД ТОПЛОТЕН БРАН - температури и до 45 степени

ПОПУЛАРНИ ГРЧКИ И ТУРСКИ ТУРИСТИЧКИ МЕСТА ЌЕ БИДАТ ЗАФАТЕНИ ОД ТОПЛОТЕН БРАН - температури и до 45 степени

„НИЕ ИМАМЕ ПРОБЛЕМ СО СРБИЈА“: Косовскиот премиер Курти вели српската влада е најголемиот проблем

„НИЕ ИМАМЕ ПРОБЛЕМ СО СРБИЈА“: Косовскиот премиер Курти вели српската влада е најголемиот проблем

ХОРОР ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Маж се полил со бензин и се запалил пред зградата на хрватската Влада

ХОРОР ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Маж се полил со бензин и се запалил пред зградата на хрватската Влада

ТОЈ Е ВО АЛБАНСКИ ЗАТВОР: Грк е избран за европратеник

ТОЈ Е ВО АЛБАНСКИ ЗАТВОР: Грк е избран за европратеник

ЦЕНАТА НЕ Е ВАЖНА: Вучиќ сака да го врати во Србија свршеничкиот прстен на принцезата Милица

ЦЕНАТА НЕ Е ВАЖНА: Вучиќ сака да го врати во Србија свршеничкиот прстен на принцезата Милица

ИСЧЕЗНАТОТО ДЕВОЈЧЕ ВО ГРЦИЈА Е НАЈДЕНО МРТВО: Ја убил вујкото

ИСЧЕЗНАТОТО ДЕВОЈЧЕ ВО ГРЦИЈА Е НАЈДЕНО МРТВО: Ја убил вујкото

АКТИВИРАН Е AMBER ALERT: Исчезна 11 годишно девојче во Грција

АКТИВИРАН Е AMBER ALERT: Исчезна 11 годишно девојче во Грција