14 Април, 2024
0.0252

КРАЛОТ ЧАРЛС ЖИВ ЗАКОПАН, ОБЈАВЕНИ ДЕТАЛИТЕ ЗА НЕГОВИОТ ПОГРЕБ: Му дале уште две години живот, еве од каков рак боледува британскиот монарх

Објавено во: Свет 01 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Кралот Чарлс и кралицата Камила присуствуваа на Велигденската богослужба во Виндзор завчера, што беше негово прво појавување во јавноста откако му беше дијагностициран рак. Иако неговото доаѓање во Виндзор се толкува како позитивен знак, Британците уште еднаш покажаа практичност на дело. 

Американскиот „In Touch“, повикувајќи се на доверливи извори откри дека Чарлс се бори со рак на панкреас и дека наводно му остануваат само уште две години живот.

Дијагнозата на британскиот монарх е јавна тајна меѓу кралскиот персонал, пишува „In Touch“.

Со оглед на тешката болест на кралот, Британците веќе го организираа погребот на владетелот, а последната операција на испраќање беше наречена „Мостот Менај“. Кралските упатени извори  велат дека протоколот не е стандарден, но неопходен, слично како што погребот на кралицата Елизабета го доби оперативното име „Лондонски мост“.

Операцијата „Мост Менај“ ќе започне со пренесување на телото на Чарлс од Бакингемската палата во Вестминстерската сала. Тој ќе лежи таму, а неговиот погреб ќе биде извршен девет дена подоцна. Тој најверојатно ќе биде погребан во кралскиот свод во замокот Виндзор.

- Да се ​​има план за погреб е прилично вообичаена работа меѓу британското кралско семејство, но во случајот на Чарлс е неопходна целесообразност. Ќе ја има сета помпа што му доликува на еден британски монарх. Некои членови на персоналот на кралското семејство веруваат дека состојбата на кралот е полоша отколку што пишуваат медиумите - рекол извор близок до кралското семејство, а пренесуваат американските медиуми.

Инаку, Чарлс, кој боледува од рак, не е задоволен од закрепнувањето и е фрустриран од бавното напредување на целиот процес. Оваа информација за медиумите ја потврди неговиот внук Питер Филипс, син на сестрата на Чарлс, принцезата Ана.

„Тој е добро расположен, но мислам дека во основа е многу фрустриран бидејќи не може да продолжи да прави се што сака, но тој е многу прагматичен и разбира дека има период кога навистина треба да се фокусира на себе“, изјави Филипс за Sky News. Австралија.

Кралското семејство моментално е во посета на Австралија како покровител на добротворната организација ISPS Handa, која ги поддржува спортистите и жените со попреченост, и даде интервју во кое зборуваше за закрепнувањето на Чарлс од рак.

Иако кралот во голема мера се повлече од јавниот живот, тој продолжи да добива црвени кутии од владата и да одржува состаноци со премиерот Риши Сунак за да може Обединетото Кралство нормално да функционира. Питер откри дека Чарлс често го принудува персоналот да му дозволи да ги извршува кралските должности, наспроти лекарскиот совет.

- Цело време ги тестира персоналот, лекарите и медицинските сестри, велејќи им: „Можам ли да го направам ова“, „Можам ли да го направам тоа? Значи, поентата на сето ова е дека тој очигледно очајно сака да се врати во некоја форма на нормалност. И веројатно е фрустриран што закрепнувањето трае малку подолго отколку што би сакал – заклучува внукот на кралот.

За потсетување, Бакингемската палата ја потврди дијагнозата на 5 февруари, а оваа несреќна вест предизвика глобална загриженост за новиот монарх, кој на тронот се искачи пред само 18 месеци. Во отсуство на кралот, голем дел од должностите презеле кралицата Камила, принцот Вилијам, принцезата Ана, принцот Едвард и неговата сопруга Софи. Поради оваа причина, Камила била сама на патувањето во Северна Ирска.

Како и да е, Британците подготвија сè, а на Чарлс му остана само да умре.

Кралицата побарала гајдаџија

Операцијата „Лондон бриџ“, која се занимаваше со организација на погребот на кралицата Елизабета Втора, ја чинеше британската влада 186 милиони евра. Државниот погреб одржан на 19 септември 2022 година следеше период на национална жалост, а интересно е што кралицата уште додека беше жива учествуваше во организацијата на погребот. Направила дополнувања на плановите за денот на погребот, а една од нејзините желби била нејзината лична гајда да свири тажалка.

Кејт ја прескокна велигденската богослужба

Кејт Мидлтон, принцезата од Велс, вчера не се појави на Велигденската богослужба. Така, таа продолжи да се изолира од јавниот живот откако и беше дијагностициран рак. Оттогаш, принцезата од Велс и се обрати на јавноста со емотивна видео порака, но многумина се прашуваа зошто нејзиниот сопруг принцот Вилијам не е покрај неа.

– Тоа беше порака од принцезата за нејзиното здравје, а таа сакаше лично да ја пренесе пораката – рекол извор од палатата.


Можеби ќе ве интересира

Како Израел го преживеа еден од најголемите напади: Повеќеслојната одбрана одигра клучна улога

Како Израел го преживеа еден од најголемите напади: Повеќеслојната одбрана одигра клучна улога

ТОЛКУ БЕШЕ: Иран го прогласи нападот на Израел за завршен

ТОЛКУ БЕШЕ: Иран го прогласи нападот на Израел за завршен

САКАЛ ДА БИДЕ ЕСКОРТ: Познат идентитетот на човекот кој избоде шест лица до смрт во Сиднеј

САКАЛ ДА БИДЕ ЕСКОРТ: Познат идентитетот на човекот кој избоде шест лица до смрт во Сиднеј

Иран го нападна Израел со стотици дронови и ракети

Иран го нападна Израел со стотици дронови и ракети

УНГАРИЈА ПРОТИВ ЧЛЕНСТВОТО НА ПРИШТИНА ВО СЕ: Будимпешта нема да ја поддржи резолуцијата за Сребреница

УНГАРИЈА ПРОТИВ ЧЛЕНСТВОТО НА ПРИШТИНА ВО СЕ: Будимпешта нема да ја поддржи резолуцијата за Сребреница

СВАДБА КАКО ОД ХОРОР ФИЛМОВИ: Затруени 53 лица, меѓу нив и 13 деца

СВАДБА КАКО ОД ХОРОР ФИЛМОВИ: Затруени 53 лица, меѓу нив и 13 деца

Сите заглавени во кабините на жичарницата се спасени по инцидентот во Анталија, едно лице загина

Сите заглавени во кабините на жичарницата се спасени по инцидентот во Анталија, едно лице загина

„Нетанјаху создава кризи за да ја продолжи војната“: тврдат аналитичарите - 84 отсто од Израелците го гледаат како неуспешен лидер

„Нетанјаху создава кризи за да ја продолжи војната“: тврдат аналитичарите - 84 отсто од Израелците го гледаат како неуспешен лидер

ВО АНГЛИЈА ПРОНАЈДЕНИ ОСТАТОЦИ НА БЕБЕ: приведени пет лица, полицијата се уште истражува

ВО АНГЛИЈА ПРОНАЈДЕНИ ОСТАТОЦИ НА БЕБЕ: приведени пет лица, полицијата се уште истражува