20 Февруари, 2019
0.3001
    ALK 8426.71    0.33%     CEVI 900    0%     GRNT 820.24    0.05%     KMB 5540.25    0.52%     MPT 51523.09    0.29%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.11    -0.09%     RZUS 108    2.86%     SBT 2618.86    8.55%     STB 1254.88    0.18%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.91    -0.01%     UNI 2285.84    2.07%

Курц има џокер во Египет и ја спасува Европа од емигрантска наезда

Објавено во: Свет 20 Септември, 2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц ја повика Европската унија денес да започне разговори со Египет со цел да се намали бројот на мигранти што доаѓаат во Европа од Африка.

- Египет покажа дека може да биде ефикасен во спречувањето на луѓето да го напуштат египетското крајбрежје во потрага по подобар и побезбеден живот во Европа, рече Курц.

Канцеларот на Австрија, кој претседава со Унијата, и претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, неодамна го посетија Каиро каде што разговараа со претседателот Абдел Фатах ал-Сиси.

"Египет е подготвен да ја продлабочи соработката ... Треба да ја искористиме оваа можност", рече Курц.


Можеби ќе ве интересира

ТРГНАА ОД ГРЦИЈА КОН ЕУ: Позната е бројката на мигранти

ТРГНАА ОД ГРЦИЈА КОН ЕУ: Позната е бројката на мигранти

Утврден датумот кога ќе престане поместувањето на стрелките на часовникот

Утврден датумот кога ќе престане поместувањето на стрелките на часовникот

Вечерва Месечината е најголема и најсветла во 2019 година

Вечерва Месечината е најголема и најсветла во 2019 година

НАПАД ВО ФРАНЦИЈА: Со нож избодени четири лица

НАПАД ВО ФРАНЦИЈА: Со нож избодени четири лица

(ВИДЕО) Eден ден по пуштањето најбрзиот воз им се расипа

(ВИДЕО) Eден ден по пуштањето најбрзиот воз им се расипа

Венецуела ја тресе политичка но и економска криза, Мадуро не прифаќа американска помош и покрај гладот на граѓаните

Венецуела ја тресе политичка но и економска криза, Мадуро не прифаќа американска помош и покрај гладот на граѓаните

Стотици заболени и хоспитализирани во Монголија по јадење во локалниот ресторан KFC

Стотици заболени и хоспитализирани во Монголија по јадење во локалниот ресторан KFC

Трамп опомена еден народ дека може се да изгуби

Трамп опомена еден народ дека може се да изгуби

Река мигранти тргна кон Европа, ги запре ли некој?

Река мигранти тргна кон Европа, ги запре ли некој?