22 Октомври, 2018
0.2564

Курц има џокер во Египет и ја спасува Европа од емигрантска наезда

Објавено во: Свет 20 Септември, 2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц ја повика Европската унија денес да започне разговори со Египет со цел да се намали бројот на мигранти што доаѓаат во Европа од Африка.

- Египет покажа дека може да биде ефикасен во спречувањето на луѓето да го напуштат египетското крајбрежје во потрага по подобар и побезбеден живот во Европа, рече Курц.

Канцеларот на Австрија, кој претседава со Унијата, и претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, неодамна го посетија Каиро каде што разговараа со претседателот Абдел Фатах ал-Сиси.

"Египет е подготвен да ја продлабочи соработката ... Треба да ја искористиме оваа можност", рече Курц.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО+ФОТО) ПОТОП: Вода влегува во куќите, луѓето немоќни

(ВИДЕО+ФОТО) ПОТОП: Вода влегува во куќите, луѓето немоќни

(ВИДЕО) Пат по кој возат само најхрабрите

(ВИДЕО) Пат по кој возат само најхрабрите

(ВИДЕО) На забава десетици повредени откако пропадна под

(ВИДЕО) На забава десетици повредени откако пропадна под

СЕ СУДРИЈА МУСЛИМАНИ И ХРИСТИЈАНИ: Опожарени се домови, а 55 луѓе загинаа

СЕ СУДРИЈА МУСЛИМАНИ И ХРИСТИЈАНИ: Опожарени се домови, а 55 луѓе загинаа

(ВИДЕО) Реванш на Брегзит му побараа 670.000 Британци

(ВИДЕО) Реванш на Брегзит му побараа 670.000 Британци

Салвини фотографиран со четничко знаме

Салвини фотографиран со четничко знаме

ДОБРА ИДЕЈА: Франција воведува регистрација на велосипеди

ДОБРА ИДЕЈА: Франција воведува регистрација на велосипеди

Поради Македонија руското МНР ги нападна САД и ЕУ

Поради Македонија руското МНР ги нападна САД и ЕУ

ВЕЌЕ НИШТО НЕМА ДА БИДЕ ИСТО: Android ќе мора да го плаќаме!

ВЕЌЕ НИШТО НЕМА ДА БИДЕ ИСТО: Android ќе мора да го плаќаме!