25 Февруари, 2024
0.0255

ЛАЈЧАК ПРИСТИГНА ВО КОСОВО И МЕТОХИЈА: Претставник на ЕУ во Приштина, КФОР и ЕУЛЕКС на терен

Објавено во: Балкан 24 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

Специјалниот претставник на Европската унија за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак дошол на Косово и Метохија, објавија изворите на порталот Дукаџини.

Од утрово северот на КиМ е тензичен, а специјалците т.н. Косовската полиција е концентрирана на влезот во градот Бањска.

Од т.н Косовската полиција соопшти дека синоќа во 2 часот и 34 минути од страна на единицата за брза интервенција на влезот во Бањска забележале два камиони без регистарски таблички, а влезот во ова село преку мостот бил блокиран.

Кога на ова место пристигнале единиците од станицата Звечан, како што навеле, „наишле на отпор“, биле застрелани двајца полицајци, а еден им подлегнал на повредите.

Исто така е објавено дека припадници на американскиот КФОР и ЕУЛЕКС се на терен откако рано изутрината еден припадник на полицијата на Косово е убиен, а уште еден е ранет во напад на засега непознати и маскирани лица во селото Бањско во Лепосавиќ, во северно Косово.

Косовскиот премиер Албин Курти преку објава на Фејсбук информира дека околу 3 часот по полноќ била нападната косовската полиција во Бањска, а како последица на нападот полицискиот наредник А.Б. е убиен, додека ранет е уште еден граничен полицаец. Курти вели дека истрелите од огнено оружје продолжуваат и натаму утрово. Тој го обвини официјален Белград дека е одговорен за нападот кој, според него, е насочен против косовската држава.

Блокирани се сите приоди кон селото Бањска од правец на Лепосавица, Зубин Поток и Звечан. Како што дознава Косово онлајн, премините Јариње и Брњак се блокирани. 

Косовската претседателка, Вјоса Османи изјави дека денешниот напад врз косовската полиција во северно Косово, во кој е припадник на полицијата е убиен, а уште еден е ранет, е „испланиран, оркестриран и изведен од српските криминални банди“. По инцидентот, таа, како што соопшти нејзиниот кабинет, ги прекинала сите активности во рамки на официјалната посета на Њујорк и веднаш ќе се врати во земјата. 

Можеби ќе ве интересира

ВО ХРВАТСКА ЗАДОЛЖИТЕЛЕН ВОЕН РОК - го нарекуваат обука, веќе се избрани и четири големи центри

ВО ХРВАТСКА ЗАДОЛЖИТЕЛЕН ВОЕН РОК - го нарекуваат обука, веќе се избрани и четири големи центри

ЛУКА МОДРИЌ СПИЕ НА ДУШЕК КОЈ ЧИНИ КОЛКУ СТАН ВО СКОПЈЕ - со помош на оваа „магија“ Хрватот доминира и на 38 години

ЛУКА МОДРИЌ СПИЕ НА ДУШЕК КОЈ ЧИНИ КОЛКУ СТАН ВО СКОПЈЕ - со помош на оваа „магија“ Хрватот доминира и на 38 години

ЕВЕ КОЛКУ ТОЧНО ЌЕ ВЕ ЧИНИ СКИЈАЊЕТО ВО ЗАВРШНИЦАТА НА ОВАА СЕЗОНА - што нудат Копаоник, Злтибор и Јахорина

ЕВЕ КОЛКУ ТОЧНО ЌЕ ВЕ ЧИНИ СКИЈАЊЕТО ВО ЗАВРШНИЦАТА НА ОВАА СЕЗОНА - што нудат Копаоник, Злтибор и Јахорина

КОЛКУ НАВИСТИНА ЧИНИ ИМОТОТ НА СЕМЕЈСТВОТО НА КОСТА КЕЦМАНОВИЌ - зошто нивната адвокатка се обидува да ја намали неговата вредност

КОЛКУ НАВИСТИНА ЧИНИ ИМОТОТ НА СЕМЕЈСТВОТО НА КОСТА КЕЦМАНОВИЌ - зошто нивната адвокатка се обидува да ја намали неговата вредност

ИВО САНАДЕР СТАНА РАКОВОДИТЕЛ НА ЗАТВОРСКАТА БИБЛИОТЕКА КАДЕ ШТО ЈА ОДЛЕЖУВА КАЗНАТА: Задолжен е за културно издигнување на затворениците

ИВО САНАДЕР СТАНА РАКОВОДИТЕЛ НА ЗАТВОРСКАТА БИБЛИОТЕКА КАДЕ ШТО ЈА ОДЛЕЖУВА КАЗНАТА: Задолжен е за културно издигнување на затворениците

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ДИВЕАТ ВО ХРВАТСКА! Компирите се поскапи за 35 отсто, морковите 50, кромидот 70, а крушите дури 120

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ДИВЕАТ ВО ХРВАТСКА! Компирите се поскапи за 35 отсто, морковите 50, кромидот 70, а крушите дури 120

ЕВТИНО ЛЕТУВАЊЕ ВО СОСЕДСТВОТО И ТОА НА МОРЕ: Цените почнуваат од 150 евра

ЕВТИНО ЛЕТУВАЊЕ ВО СОСЕДСТВОТО И ТОА НА МОРЕ: Цените почнуваат од 150 евра

ПРИСТИГНА НЕВРЕМЕТО ВО ДЕЛОВИ НА БАЛКАНОТ: И во Македонија ќе има силен ветер, но нема опасност од поплави

ПРИСТИГНА НЕВРЕМЕТО ВО ДЕЛОВИ НА БАЛКАНОТ: И во Македонија ќе има силен ветер, но нема опасност од поплави

САМО БАЛКАНЦИ МОЖАТ ДА ВРАБОТУВААТ НА ЦРНО ВО ГЕРМАНИЈА: И паднаа во раце на полицијата

САМО БАЛКАНЦИ МОЖАТ ДА ВРАБОТУВААТ НА ЦРНО ВО ГЕРМАНИЈА: И паднаа во раце на полицијата