23 Април, 2024
0.0246

ЛАНИ СИТЕ ОДЕА ДА БЕРАТ МАЛИНИ ВО СРБИЈА: Годинава производителите ќе мора да плаќаат повеќе ако сакаат работници

Објавено во: Финансии, Балкан 01 Април, 2024

Добивај вести на Viber

За разлика од некои претходни години, оваа година очигледно ќе биде многу предизвикувачка и тешка за одгледувачите на малини во Србија но и за работниците кои одат таму да берат. Откупната цена на малините годинава мора да биде најмалку 350 динари за килограм, пониските откупни цени ги деморализираат производителите, им ја намалуваат мотивацијата да инвестираат во ова овошје. Годинава има се повеќе луѓе кои се откажуваат од малините и ги уништуваат насадите. Кога ќе ги споредите вложените напори, време и пари со куповната цена, пресметката е неисплатлива.

Институтот за овоштарство во Чачак направи пресметка на производната цена на малините во 2024 година, која сугерира дека за 10 тони принос од малина по хектар трошокот за килограм е 240 динари, за 12 тони 200, а за 15 тони 160 динари. . Предраг Гојак, кој се занимава со производство на малини од 2016 година, вели дека годинава очекува почетна производна цена од 350 динари.

- Заводот годинава излезе со производна цена од 240 динари за ова мое производство. Тој што има помалку, неговата цена во производство е 400 динари, така што годинава очекувам барем авансна цена од 350 динари. Сакам да напоменам, поврзана со приказната со конкурентната цена на малините од Украина и Полска. Нашата малина не е конкурентна на полските и украинските малини. Има многу повеќе шеќер и е повеќе за консумирање.

Само шпекуланти можат да лобираат и да ги мешаат тие малини за да ја убијат цената на српските малини, но тоа не е долгорочно - вели Гојак за РИНУ.

Дури и кога откупната цена е задоволителна, во последниве години се повеќе се наметнува и проблемот со работната сила. Ретко кој сака да работи за помалку од 500 динари на час.

Гојак посочува дека нема проблеми со работниците кога газдата е фер и чесен.

- Лани платив саатница, а годинава ќе платам 450 динари. Затоа, работниците ќе сакаат да работат за помалку ако на работата и се пристапува чесно и ако му се верува на газдата - вели Гојак.

Кога ќе се споредат вложениот труд, време и пари со набавната цена, пресметката е неисплатлива, а се повеќе луѓе го напуштаат производството.

- Од овде знам само десетина кои ја уништија малината, па ја подигнаа и нема да се занимаваат со производство. Меѓутоа, каде води тоа? Се вложија многу пари, државата инвестираше во ладилници и производители преку субвенции, кредитите се огромни. Ако ги искубеме малините, тогаш ќе ги уништиме сите досегашни инвестиции и тие пари ќе одат залудно - објаснува Предраг Гојак.


Можеби ќе ве интересира

ДА СЕ ОДАНОЧАТ ТРИТЕ ИЛЈАДИ НАЈБОГАТИ ВО СВЕТОТ, А ПАРИТЕ ДА ОДАТ ДИРЕКТНО КАЈ СИРОМАШНИТЕ - еве го планот на една нобеловка

ДА СЕ ОДАНОЧАТ ТРИТЕ ИЛЈАДИ НАЈБОГАТИ ВО СВЕТОТ, А ПАРИТЕ ДА ОДАТ ДИРЕКТНО КАЈ СИРОМАШНИТЕ - еве го планот на една нобеловка

ЕВЕ КАДЕ ГИ ВЛОЖУВААТ СВОИТЕ ПАРИ 0,001 ПРОЦЕНТ ОД НАЈБОГАТИТЕ: Живеат поинаку од остатокот од светот

ЕВЕ КАДЕ ГИ ВЛОЖУВААТ СВОИТЕ ПАРИ 0,001 ПРОЦЕНТ ОД НАЈБОГАТИТЕ: Живеат поинаку од остатокот од светот

ДЕНАРОТ ГО „ПРЕТРКА“ ЕВРОТО, ИСТОРИСКИ МИГ ЗА ГРАЃАНСКИТЕ ЗАШТЕДИ - колку пари чуваат македонските граѓани во банка

ДЕНАРОТ ГО „ПРЕТРКА“ ЕВРОТО, ИСТОРИСКИ МИГ ЗА ГРАЃАНСКИТЕ ЗАШТЕДИ - колку пари чуваат македонските граѓани во банка

Николоски на средби во СБ – Продолжуваме со спроведување на реформите дефинирани со нашите партнери, 695 милиони долари поддршка од СБ

Николоски на средби во СБ – Продолжуваме со спроведување на реформите дефинирани со нашите партнери, 695 милиони долари поддршка од СБ

БЕРЗИТЕ СО ГОЛЕМИ ЗАГУБИ - индексот S&P 500 падна петти ден по ред

БЕРЗИТЕ СО ГОЛЕМИ ЗАГУБИ - индексот S&P 500 падна петти ден по ред

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА НА ГОЛЕМИ МАКИ – најевтина кирија е 1.000 евра, во големите градови уште поскапо

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА НА ГОЛЕМИ МАКИ – најевтина кирија е 1.000 евра, во големите градови уште поскапо

„Доколку не се остварат ризиците, олабавување на монетарната политика во втората половина од годинава“: гувернерката Ангеловска-Бежоска за ВОА

„Доколку не се остварат ризиците, олабавување на монетарната политика во втората половина од годинава“: гувернерката Ангеловска-Бежоска за ВОА

ПОИСПЛАТЛИВО ИМ Е ДА ЖИВЕАТ ВО ХОТЕЛ, ОТКОЛКУ ВО СТАН ПОД КИРИЈА: Неверојатни цени на киријата во Швајцарија

ПОИСПЛАТЛИВО ИМ Е ДА ЖИВЕАТ ВО ХОТЕЛ, ОТКОЛКУ ВО СТАН ПОД КИРИЈА: Неверојатни цени на киријата во Швајцарија

НА ЕДНА ПЛАНИНА ВО СОСЕДСТВОТО ИМА ЗЛАТО ЗА ПОЛА ЕВРОПА: Стрикленд Металс влезе во „профитабилната српска игра за злато“

НА ЕДНА ПЛАНИНА ВО СОСЕДСТВОТО ИМА ЗЛАТО ЗА ПОЛА ЕВРОПА: Стрикленд Металс влезе во „профитабилната српска игра за злато“