29 Мај, 2024
0.0250

ЛЕКАРИ ИМ ГО ПРЕПИШУВАЛЕ „ОЗЕМПИК“ НА ЛУЃЕТО КОИ САКААТ ДА ОСЛАБАТ: Скандал со недостиг на лекови за дијабетичарите во Србија

Објавено во: Балкан 21 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Се разгорува состојбата во Србија откако болните од дијабетес не можат да дојдат до лекот Оземпик (инјекција), бидејќи ја купуваат луѓето кои сакаат да ослабат. Изминативе неколку месеци има постојан недостиг на на лекови за дијабетес за кои бепе објавено дека се продаваат и на огласи, но од денеска за ваквата состојба се вклучи и инспекцијата која утврдила дека има препишување на поголема количина од вообичаената за еден месец.

Српски Курир денеска пишува дека настојувањето за брз, но и ризичен начин за слабеење е толку голем во Србија, што Републичкиот фонд за здравствено осигурување (РФЗО) морал да преземе поголема контрола.

- Лекот Оземпик е регистриран во Србија исклучиво за третман на дијабетес, кој се издава на осигуреници на товар на Фондот. Овој лек се препишува по мислење на специјалист по интерна медицина или ендокринологија, кога нивото на шеќер не е регулирано со досегашната терапија. РФЗО изврши контрола на препишување на лекот Оземпик во Здравствени домови на ниво на цела Србија. Од вкупно 73 организирани досегашни инспекциски надзори, констатирани се неправилности во 46 здравствени установи, и тоа препишување лекови надвор од условите под кои се плаќа од РФЗО, како и препишување на поголема количина од вообичаената за еден месец. Контролите се уште траат, а со тие Здравствени домови ќе покренеме постапка за обесштетување на штетите, изјави Горана Пешиќ од РФЗО.


Можеби ќе ве интересира

АВТОМОБИЛОТ ЦЕЛОСНО СМАЧКАН, СТАКЛО НА СИТЕ СТРАНИ: страшни слики на местото на сообраќајната несреќа кај Младеновац (ФОТО, ВИДЕО)

АВТОМОБИЛОТ ЦЕЛОСНО СМАЧКАН, СТАКЛО НА СИТЕ СТРАНИ: страшни слики на местото на сообраќајната несреќа кај Младеновац (ФОТО, ВИДЕО)

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград

НАСКОРО ПОЧНУВА БЕРБАТА НА МАЛИНИТЕ ВО СРБИЈА: Има ли сезонски работници и колкава им е дневницата?

НАСКОРО ПОЧНУВА БЕРБАТА НА МАЛИНИТЕ ВО СРБИЈА: Има ли сезонски работници и колкава им е дневницата?

НУДАТ ПОЧЕТНА ПЛАТА ОД 750 ЕВРА И НИКОЈ НЕМА ДА РАБОТИ: Обезбедено сместување и храна, два дена одмор и ништо - Црногорците со голем проблем

НУДАТ ПОЧЕТНА ПЛАТА ОД 750 ЕВРА И НИКОЈ НЕМА ДА РАБОТИ: Обезбедено сместување и храна, два дена одмор и ништо - Црногорците со голем проблем

(ВИДЕО) ПЛОЧКИ ЛЕТАЛЕ И ДО 80 МЕТРИ: Невреме во Хрватска, гром запали куќа

(ВИДЕО) ПЛОЧКИ ЛЕТАЛЕ И ДО 80 МЕТРИ: Невреме во Хрватска, гром запали куќа

МИЦОТАКИС ДО МИЦКОСКИ: Очекувам од новиот премиер да даде јасна изјава дека го почитува Договорот од Преспа

МИЦОТАКИС ДО МИЦКОСКИ: Очекувам од новиот премиер да даде јасна изјава дека го почитува Договорот од Преспа

ВУЧИЌ ЗА ГЛАСАЊЕТО ЗА СРЕБРЕНИЦА: Oсвен Македонија, го разочара и друга земја

ВУЧИЌ ЗА ГЛАСАЊЕТО ЗА СРЕБРЕНИЦА: Oсвен Македонија, го разочара и друга земја

БЕЛГРАД: Србин пред 8 години го закопал татка си во дворот за да продолжи да ја зема пензијата

БЕЛГРАД: Србин пред 8 години го закопал татка си во дворот за да продолжи да ја зема пензијата

ОД 1 ЈУНИ ПОД КАТАНЕЦ: Aлбанец ја купи куќата на убиениот Оливер Ивановиќ во Митровица

ОД 1 ЈУНИ ПОД КАТАНЕЦ: Aлбанец ја купи куќата на убиениот Оливер Ивановиќ во Митровица