13 Јуни, 2024
0.3500

ЛИКВИДИРАН ОД ОДМАЗДА - Пронајден мртов озлогласениот руски командант, има две верзии за неговата смрт

Објавено во: Свет 29 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Еден од најозлогласените руски команданти, потполковник Дмитри Лисицки, според извештаите, бил убиен од куршум.

Постојат различни приказни за неговата смрт. Украинците велат дека бил „ликвидиран“ како одмазда за колењето на стотици нивни војници при повлекувањето од т.н. „Иловај котел“ во 2014 г.

Руски извори, пак, велат дека Лисицки си го одзел животот со ловечка пушка во кујната на својот дом во Севастопол, бидејќи бил депресивен поради војната во Украина.

Лисицки, одликуван со највисоките руски одликувања, вклучувајќи го и Херојот на Русија, беше командант на 1. јуришен полк во рамките на 247-та дивизија.

Неговата смрт прв ја пријави украинскиот новинар Јуриј Бутусов, кој тврди дека силите на Киев „повторно му се одмаздиле на Иловаиск со ликвидирање на Дмитриј Лисицки“, пишува Дејли Мејл.

Неговиот полк претрпе „тешки загуби“ додека Русија се повлекуваше од Харков минатата година, а „ликвидацијата на Лисицки сериозно ќе ја ослабне борбената готовност на дивизијата“, тврди Бутусов.

Од друга страна, руски извори велат дека телото на Дмитриј Лисицки било пронајдено во неговиот стан во Севастопол.

Колегите велат дека Лисицки неодамна бил многу депресивен поради „приговорите на неговите незаконски потези против воениот персонал“ за време на војната во Украина. Не е прецизирано за какви забелешки станува збор.

„Иловајскиот котел“ се однесува на масакрот на најмалку 366 украински војници и доброволци за време на нивното повлекување од опкружувањето на регионот Доњецк во 2014 година.

Лисицки командуваше со руски баталјон кој беше обвинет за напад врз Украинците за време на договорениот прекин на огнот што требаше да овозможи мирно повлекување.

Но Лисицки наводно дал наредба да пукаат во Украинците штом излегле на чистината. Покрај 366 загинати војници, 450 беа ранети, а 300 беа заробени.

Украинските сили влегоа во градот Иловаиск на 18 август 2014 година, но брзо беа опкружени од проруски бунтовници поврзани со Доњецката Народна Република (ДПР) и руски војници.

Украинските сили ја отфрлија понудата на ДПР за отворање хуманитарен коридор надвор од градот под услов да ги напуштат оружјето и возилата.

Во раните утрински часови на 29 август, украинските војници почнаа да го напуштаат градот со своето оружје, но Русите отворија оган врз нив по наредба на Лисицки.

Кривичната истрага за неуспехот на владините трупи во Иловајск отвори главниот државен обвинител на Украина, а тогашниот министер за одбрана беше принуден да поднесе оставка, делумно и поради неговата одговорност за неуспехот во таа битка.

Секоја година во Украина, 29-ти август е ден на сеќавање, а тој ден е избран поради најголем број загинати војници во една битка.

Во меѓувреме, во Русија војниците кои учествувале во битката се пофалени, а провоените блогери ги нарекуваат „северен ветер“.

Истата руска единица одговорна за масакрот - 247. јуришен полк - исто така е под истрага за воени злосторства извршени во Буча за време на раните денови на руската инвазија на Украина во февруари 2022 година.

На 9 септември 2022 година, целата единица беше уништена во брз украински контра напад врз Керсон.

Од почетокот на војната, неколку важни руски команданти се убиени. Украинската страна тврди дека од 11 јули досега се убиени 14 руски генерали.

Иако Русија негира некои од тврдењата на Киев, четири такви смртни случаи се потврдени од двете страни. Да се ​​изгуби дури и само двајца генерали би се сметало за вистинска реткост.

Во борбите загинаа десетици руски офицери од низок ранг.

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

ЕВРОПСКИОТ СУД НА ПРАВДАТА ЈА КАЗНИ УНГАРИЈА СО 200 МИЛИОНИ ЕВРА - еве што им одговори Орбан

ЕВРОПСКИОТ СУД НА ПРАВДАТА ЈА КАЗНИ УНГАРИЈА СО 200 МИЛИОНИ ЕВРА - еве што им одговори Орбан

ТЕЖОК ПАТ ДО ФОТЕЛЈА ЗА ФОН ДЕР ЛАЈЕН:Дали веќе се „резервирани“ сите места за високи функции во ЕУ?

ТЕЖОК ПАТ ДО ФОТЕЛЈА ЗА ФОН ДЕР ЛАЈЕН:Дали веќе се „резервирани“ сите места за високи функции во ЕУ?

НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ НА УЛИЦИТЕ НА БУЕНОС АИРЕС - реформите на Милеи предизвикаа револт во Аргентина (ВИДЕО)

НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ НА УЛИЦИТЕ НА БУЕНОС АИРЕС - реформите на Милеи предизвикаа револт во Аргентина (ВИДЕО)

ДРАМА ВО АВИОН НА КАТАР ЕРВЕЈС: патниците се онесвестуваа откако беа „блокирани“ со саати (ВИДЕО)

ДРАМА ВО АВИОН НА КАТАР ЕРВЕЈС: патниците се онесвестуваа откако беа „блокирани“ со саати (ВИДЕО)

ОД ПРОДАЖБА ПОВЛЕКУВААТ ТЕСТЕНИНИ НА ПОЗНАТ БРЕНД - производителот тврди дека зачините се „проблемот“

ОД ПРОДАЖБА ПОВЛЕКУВААТ ТЕСТЕНИНИ НА ПОЗНАТ БРЕНД - производителот тврди дека зачините се „проблемот“

ПОЗНАТИОТ БИЗНИСМЕН ПОВТОРНО Е НАЈБОГАТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ - поседува повеќе од 200 милијарди долари, еве кого симна од тронот и кој му дише во врат

ПОЗНАТИОТ БИЗНИСМЕН ПОВТОРНО Е НАЈБОГАТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ - поседува повеќе од 200 милијарди долари, еве кого симна од тронот и кој му дише во врат

„МАПА НА ШАНСИ“ ЗА ДВОЈНО ПОГОЛЕМ БРОЈ РААБОТНИЦИ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН: Кои се условите и поволностите за одење на работа во Германија

„МАПА НА ШАНСИ“ ЗА ДВОЈНО ПОГОЛЕМ БРОЈ РААБОТНИЦИ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН: Кои се условите и поволностите за одење на работа во Германија

(ВИДЕО) ПОПЛАВЕНИ СЕ ПИСТИТЕ НА АЕРОДРОМОТ: Палма де Мајорка е под вода

(ВИДЕО) ПОПЛАВЕНИ СЕ ПИСТИТЕ НА АЕРОДРОМОТ: Палма де Мајорка е под вода

ЕВЕ ЗА ШТО Е СПОСОБНА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА: Таа не е Скајнет и може да биде многу поопасна

ЕВЕ ЗА ШТО Е СПОСОБНА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА: Таа не е Скајнет и може да биде многу поопасна