01 Декември, 2023
0.9129

ЛОША ВЕСТ ЗА ПУТИН, НЕМА ПОКАНА ЗА САМИТОТ НА АПЕК - Руски дипломат: „демонстрација на нечесноста на американската страна“

Објавено во: Свет 26 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

САД нема да го поканат Путин на самитот на АПЕК во Сан Франциско

Ова го соопшти амбасадорот за посебни наредби на руското Министерство за надворешни работи, Марат Бердиев.

Соединетите Држави ѝ пренесоа на Москва преку билатерални канали дека нема да поканат бројни лидери, вклучително и рускиот претседател Владимир Путин, на самитот на АПЕК во Сан Франциско, изјави амбасадорот за РИА Новости.

„САД не информираа преку билатерални канали дека нема да поканат голем број лидери оваа година поради фактот што тие се предмет на ограничувања на санкции“, рече Бердиев.

Дипломатот додаде дека руската страна продолжува да работи со Вашингтон за да ги исполни своите обврски како домаќин на настанот.

- Јас, како висок функционер на Руската Федерација, активно комуницирам со нив и уште еднаш испратив барање за испраќање покана до рускиот лидер – додаде тој.

Одлуката на САД да не го поканат Путин на самитот на АПЕК ја демонстрира „нечесноста на американската страна“ и „упорноста на конфронтирачки пристап кон прашањата на мултилатералната економска соработка, политизирањето на чисто економски форум“, рече Бердиев, нарекувајќи ги овие случувања „ жална ситуација“.

Претходно, прес-секретарот на претседателот, Дмитриј Песков, рече дека е малку веројатно Кремљ да ја добие поканата на Путин за самитот на АПЕК; Москва се уште нема донесено никаква одлука за учество.

Бердиев претходно изјави дека САД создаваат сериозни пречки за целосно учество на Русија во работата на АПЕК како дел од нејзиното претседавање со организацијата, рече тој.

Оваа година самитот ќе се одржи од 11 до 17 ноември во Сан Франциско, пренесува ria.ru.

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

МЕЃУ ОСЛОБОДЕНИТЕ ИЗРАЕЛКИ И МИА ШЕМ: Нејзината мајка молеше девојката да биде спасена (ВИДЕО)

МЕЃУ ОСЛОБОДЕНИТЕ ИЗРАЕЛКИ И МИА ШЕМ: Нејзината мајка молеше девојката да биде спасена (ВИДЕО)

НЕТАНЈАХУ НАРЕДИ УРИВАЊЕ НА КУЌИТЕ НА ПАЛЕСТИНЦИТЕ КОИ ИЗВРШИЈА НАПАД ВО ЕРУСАЛИМ: Оние кои ги поддржаа ќе бидат уапсени

НЕТАНЈАХУ НАРЕДИ УРИВАЊЕ НА КУЌИТЕ НА ПАЛЕСТИНЦИТЕ КОИ ИЗВРШИЈА НАПАД ВО ЕРУСАЛИМ: Оние кои ги поддржаа ќе бидат уапсени

Дали новата книга ги открива „најмрачните“ тајни на кралското семејство: Уште едно дело кое ја тресе Бакингемската палата

Дали новата книга ги открива „најмрачните“ тајни на кралското семејство: Уште едно дело кое ја тресе Бакингемската палата

ДАЛИ ЗЕЛЕНСКИ ГО СМЕНИ СТАВОТ: Вели дека враќањето на Донбас ќе биде тешко

ДАЛИ ЗЕЛЕНСКИ ГО СМЕНИ СТАВОТ: Вели дека враќањето на Донбас ќе биде тешко

Најдобрите новогодишни пазари во Европа - еве ја листата од 10-те најдобри

Најдобрите новогодишни пазари во Европа - еве ја листата од 10-те најдобри

ТЕРИТОРИЈАЛНИ ПРЕТЕНЗИИ ЗА РЕГИОН СО НАФТА ВО ЈУЖНА АМЕРИКА: Можна ли е нова војна?

ТЕРИТОРИЈАЛНИ ПРЕТЕНЗИИ ЗА РЕГИОН СО НАФТА ВО ЈУЖНА АМЕРИКА: Можна ли е нова војна?

OВА Е ОПАСНО: Многу висока радијација во Мариупол

OВА Е ОПАСНО: Многу висока радијација во Мариупол

ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР: „Се сомневам дека Израел го почитува МЕЃУНАРОДНОТО ПРАВО“!

ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР: „Се сомневам дека Израел го почитува МЕЃУНАРОДНОТО ПРАВО“!

СЕ ОГЛАСИ И ЕК ЗА ИНЦИДЕНТОТ СО АВИОНОТ НА ЛАВРОВ: Земјите на ЕУ не се обврзани да ги координираат дозволите за прелет

СЕ ОГЛАСИ И ЕК ЗА ИНЦИДЕНТОТ СО АВИОНОТ НА ЛАВРОВ: Земјите на ЕУ не се обврзани да ги координираат дозволите за прелет