24 Јуни, 2024
0.1652

„ЛУЃЕТО БЕГААТ ОД ХРВАТСКА“: „Земјата ќе остане празна“

Објавено во: Балкан 21 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

И покрај зголемениот стандард и ниската стапка на невработеност, економската состојба на младите се уште е лоша - цените и на становите и на општите трошоци за живот постојано растат, пишува германски новинар.

Во извештајот на онлајн порталот на уредувачката мрежа на Германија (РНД) за животот во „најмладата членка на Европската унија“, авторот Торстен Фукс забележува дека бројките го покажуваат несомнениот економски напредок на Хрватска по единаесет години членство во ЕУ.

„Бруто домашниот производ порасна од речиси 60 на добри 71 милијарда американски долари во 2022 година, невработеноста падна од 17 на 6 на 7 отсто, а годишните плати се речиси исти како во Полска и Унгарија. Покрај тоа, земјата добива огромни финансиска помош од ЕУ, 30 милијарди евра само од 2021 до 2027 година“, се наведува во текстот.

Но, во исто време, корупцијата се издвојува како голем проблем. Премиерот Андреј Пленковиќ во изминатите осум години мораше да разреши 30 министри, од кои повеќето поради обвинувања за корупција. Земјата е само на 56-то место во глобалниот индекс на корупција на Транспаренси Интернешнл. Според новиот закон, укажувачите кои цитираат од истражните досиеја се соочуваат со затворска казна до три години. Според новото истражување, 74 отсто од населението е незадоволно од насоката во која се развива земјата, пишува RND.

Авторот ја цитира и Соња Шимбек од фондацијата Фридрих Еберт од Загреб.

„Власта однадвор се претставува како проевропска и посветена на владеењето на правото, но однатре гледаме огромен демократски уназад. Затоа, без разлика колку мрачна е сликата што ја имаат граѓаните за нивните политичари, многумина се задоволни со тоа што тие се дел од Европа, особено имајќи ја предвид сопствената историја“, наведува авторот.

Така е и со сопственичката на фризерскиот салон Ксенија Јукчиќ. Нејзиниот 30-годишен син работи како поморски инженер во Ротердам.

„Европа? Тоа е најдоброто нешто што можеше да ни се случи“, вели таа затоа што на својот син му подарила подобар живот.

Ентузијазам за Европа покажува и Хана Зоричиќ, заменик-главен државен благајник во Министерството за финансии. Нејзината последна голема задача беше да ја подготви земјата за воведување на еврото.

„Добро е да се биде дел од ова големо семејство наречено Европа. Возбудливо е да се седне на маса и да се види како другите земји и Европската комисија не гледаат како рамноправни членови“, вели таа.

Таа додава дека имала различни понуди да работи како консултант во големи компании, со многу поголема плата, но, вели, „никогаш не сакав да работам ништо друго освен овие големи стратешки проекти“.

Но, Европа е исто така важна на мал начин. Родољуб и Вишња Џакула се сопственици на мала ОПГ во Банија, која произведува органски и органски производи, главно месо.

„Овде живееме подобро благодарение на Европската унија“, нагласува Вишња. Но потоа додава: „Проблемот што го имаме е хрватската политика. Тие не го разбираат моделот што ни треба за нашиот регион. Локален, регионален, еколошки - тоа е нејзината визија. Во ЕУ, особено во Австрија, сопружниците гледаат примери и сојузниците А во Загреб најпрво ги дочекува рамнодушност“, се наведува во текстот на РНД.

И покрај зголемениот стандард и ниската стапка на невработеност, економската состојба на младите се уште е лоша - цените и на становите и на општите животни трошоци постојано растат, пишува германски новинар.

Тој го наведува примерот на Емануел (21) кој работи како келнер и заработува 1.000 евра месечно. Тоа на прв поглед не звучи лошо, но на крајот не му останува уште многу кога само за станот ќе плати 550 евра.

„Затоа, се повеќе млади Хрвати размислуваат да ја напуштат земјата. Според репрезентативното истражување на Фондацијата Фридрих Еберт, кое ќе биде објавено наесен, денес 40 отсто повеќе млади луѓе размислуваат за емигрирање отколку пред шест години. Трендот е веќе забележлив, неодамна бројот на жители падна под четири милиони А Емануел сака да оди во Ирска или Шведска, бидејќи слушнал дека таму сите зборуваат англиски, се вели во текстот на Хрватска германскиот новинар Торстен Фукс на порталот РНД.

Б92

Можеби ќе ве интересира

МЕСЕЧНО ЗАРАБОТУВААТ ДО 3.000 ЕВРА! Регионот ги бара овие работници, платите вртоглаво растат

МЕСЕЧНО ЗАРАБОТУВААТ ДО 3.000 ЕВРА! Регионот ги бара овие работници, платите вртоглаво растат

Фајненшл тајмс: Србија индиректно извезла муниција во Украина за 800 милиони евра

Фајненшл тајмс: Србија индиректно извезла муниција во Украина за 800 милиони евра

ДАЛИ БЛАЖИЌ ИМАЛ ПОМОШ, ГО ЧЕКАЛ АВТОМОБИЛ? Мештаните откриваат нови детали од ужасниот масакр во Младеновац

ДАЛИ БЛАЖИЌ ИМАЛ ПОМОШ, ГО ЧЕКАЛ АВТОМОБИЛ? Мештаните откриваат нови детали од ужасниот масакр во Младеновац

ВАЖНО ЗА СИТЕ КОИ ПЛАНИРААТ ДА ПАТУВААТ ЗА ГРЦИЈА: застој на обиколницата кај Солун кој ќе трае подолг период

ВАЖНО ЗА СИТЕ КОИ ПЛАНИРААТ ДА ПАТУВААТ ЗА ГРЦИЈА: застој на обиколницата кај Солун кој ќе трае подолг период

ХОРОР ВО СОСЕДСТВОТО! Град со големина на јајце уби домашни животни, скршени коли, покриви: вонредна состојба по силното невреме (ВИДЕО)

ХОРОР ВО СОСЕДСТВОТО! Град со големина на јајце уби домашни животни, скршени коли, покриви: вонредна состојба по силното невреме (ВИДЕО)

Србија доби воз со кој од Белград до Скопје ќе се патува два часа

Србија доби воз со кој од Белград до Скопје ќе се патува два часа

Истрага дали навистина климатизерите го оставија регионот без струја

Истрага дали навистина климатизерите го оставија регионот без струја

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција