07 Декември, 2022
0.0354

Лукашенко го испитува пулсот на народот и повика на општа мобилизација

Објавено во: Свет 07 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Белорускиот претседател Александар Лукашенко најави општа мобилизација, но, не за војна. Тој го мобилизира населението за берба и други земјоделски работи.

Наредбата  до локалните началници низ Белорусија е да се мобилизираат сите што можат да работат на полињата.

„Прогласувам општа мобилизација! Мобилизирајте ги сите – средношколци, студенти, работници, државни службеници, јавни личности“, гласеше повикот на Лукашенко.

Како што објасни тој, сега е одлична можност за „добра заработка“, бидејќи житарките се бараат насекаде, има недостиг, па зошто да не се зајакне буџетот. Тој апелирајќи да не се изгуби ниту едно зрно, домат или компир, бидејќи тоа значи губење на неопходните евра, долари или рубли за белоруската економија.

„Ако човек работи 5-6 часа на терен, сите ќе бидат задоволни, и родителите и државата, а децата ќе имаат корист од свежиот воздух, ќе станат физички посилни“, вели Лукашенко.

Но некои од белоруските медиуми шпекулираат дека Лукашенко, всушност, сака да провери колку луѓе се способни за војна. 

Лукашенко, како што јави белоруската новинска агенција Белта, изјавил дека е верен сојузник на Русија и дека нема да дозволи воените операции да се префрлат на територијата на Белорусија, а нивната задача е да се погрижат Русија да не биде загрозена од Полска, Литванија и Летонија. 

Белорусија од самиот почеток на инвазијата на Украина дава поддршка на Русија. Русија има проблеми со мобилизацијата. 

Фото: Интернет-страница на белорускиот претседател

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Ангела Меркел ги призна своите грешки

Ангела Меркел ги призна своите грешки

Путин ќе мора да се откаже, Кулеба ги кажа двата услови за мир

Путин ќе мора да се откаже, Кулеба ги кажа двата услови за мир

СУДИЈКА, НАРЕДНИК, ПОЛИЦАЈЦИ, ВОЈНИЦИ МЕЃУ УАПСЕНИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Екс-пратеничката на АФД поседува огнено оружје

СУДИЈКА, НАРЕДНИК, ПОЛИЦАЈЦИ, ВОЈНИЦИ МЕЃУ УАПСЕНИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Екс-пратеничката на АФД поседува огнено оружје

Хромозомот Y полека изумира, дали човештвото ќе изумре со него?

Хромозомот Y полека изумира, дали човештвото ќе изумре со него?

УАПСЕНИТЕ ИМАЛЕ ВОЕНА ОБУКА, ТОА СЕ ЕКС ГЕРМАНСКИ ВОЈНИЦИ: Нивните планови вклучувале и нарачани убиства во Берлин

УАПСЕНИТЕ ИМАЛЕ ВОЕНА ОБУКА, ТОА СЕ ЕКС ГЕРМАНСКИ ВОЈНИЦИ: Нивните планови вклучувале и нарачани убиства во Берлин

Украина го стега обрачот околу градоначалникот на Одеса кој бара преговори со Русија

Украина го стега обрачот околу градоначалникот на Одеса кој бара преговори со Русија

ОБИД ЗА ДРЖАВЕН УДАР ВО ГЕРМАНИЈА: Во рацијата „Сенка“ паднаа екстремистите кои планираа вооружен упад во Бундестагот

ОБИД ЗА ДРЖАВЕН УДАР ВО ГЕРМАНИЈА: Во рацијата „Сенка“ паднаа екстремистите кои планираа вооружен упад во Бундестагот

БАНДИ КИДНАПИРААТ, СИЛУВААТ, УБИВААТ: Ова се случува во престолнина на една држава

БАНДИ КИДНАПИРААТ, СИЛУВААТ, УБИВААТ: Ова се случува во престолнина на една држава

Нови „крвави пакети“ стигнаа во две украински амбасади

Нови „крвави пакети“ стигнаа во две украински амбасади