13 Јуни, 2024
0.0268

МАЈКАТА НА КОСТА ОДГОВАРАЛА НА 10 ПРАШАЊА: Едно е клучно!

Објавено во: Балкан 25 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Сослушана е М.К.(46), мајката на момчето К.К.(13), кое е осомничено дека убил 9 ученици и чувар, а потоа ранил уште шестмина, меѓу кои и наставничката во Основното училиште „Владислав Рибникар“, како што дознава Телеграф. вчера во полициската управа во Белград.

Таа била на распит за да се утврди дали имало запуштање или злоупотреба на момчето, доколку се докаже ќе биде „предадена“ на Првото основно јавно обвинителство.

Ова е списокот на прашања на кои одговорила мајката на момчето, а клучното е - „Што беше последното нешто што и го кажа пред да го изврши масакрот во основното училиште „Владисалв Рибникар“?

Колку често го гледала синот, односно со кого престојувал повеќе, со неа или со таткото В.К.?

Дали знаела дека одел на стрелиште?

 Ако е така, каков бил нејзиниот став за тоа?

 Дали се однесувал чудно?

Дали момчето било малтретирано и запоставено, односно дали нешто му се ускратило, дали нешто се пожалило...?

Што беше последното нешто што и го кажа пред да биде осомничен дека го извршил масакрот?

 Дали имал трауматски искуства?

 Каков однос имал со неа, со татко му, со семејството, со пријателите?

Колку знаела за неговите интереси и кои биле тие?

 Каков однос беше таа со таткото на В.К?

Да потсетиме Првото основно јавно обвинителство во Белград утврдува дали М.К., мајката на момчето кое го изврши масовното пукање во ОУ „Владислав Рибникар“, сторила кривично дело запуштање и малтретирање малолетно лице.

Обвинителството во понеделникот испрати барање до Полициската управа за град Белград за прибирање на потребните информации, со наредба да биде сослушан осомничениот М.К. , како и разговор со педагогот и психологот вработен во ОУ „Владислав Рибникар“. Училиште, како и сите други мерки што треба да се преземат, за целосно утврдување на фактичката состојба.

Исто така, на Градскиот центар за социјална работа му е наредено да изврши дијагностичка процена на функционирањето на семејството на малолетната К.К и да поднесе пријава до обвинителството, како и да утврди дали наведеното семејство претходно било во евиденцијата на тој орган.

По поднесувањето на извештаите на Полициската управа за град Белград и Градскиот центар за социјална работа до обвинителството, јавноста без одлагање ќе биде информирана за натамошниот тек на постапката и донесените решенија.

Во спротивно, доколку се докаже дека има елементи од горенаведените две кривични дела, мајката ќе одговара пред обвинителот на споменатото обвинителство.

Таткото В.К е во притвор од 5 мај

Тој е во притвор во Окружниот затвор од 5 мај 2023 година, според одлуката на Вишиот суд за кривично дело – тешко дело против општата безбедност. Тој беше сослушан во Вишото јавно обвинителство и го негираше делото.

Приведениот В.К на ниту еден начин не ги прекршил куќните правила кои важат за сите лица кои се во притвор, ниту на кој било начин го загрозил својот живот или животот на друго лице.

Имајќи предвид дека се работи за лице во притвор, давањето други информации освен горенаведените би било прекршување на Законот за заштита на лични податоци.

Можеби ќе ве интересира

ОХРИДСКО СЦЕНАРИО ВО ГРЦИЈА: Заради многу градби во ризик е животната средина

ОХРИДСКО СЦЕНАРИО ВО ГРЦИЈА: Заради многу градби во ризик е животната средина

ЕВЕ КАКВА Е СОСТОЈБАТА ВО СОЛУН: Кој и да патува во овој дел од Грција нека се подготви да си почека

ЕВЕ КАКВА Е СОСТОЈБАТА ВО СОЛУН: Кој и да патува во овој дел од Грција нека се подготви да си почека

НА ПРОДАЖБА И ТОА МАЛКУ ШТО ОСТАНА ОД ВРЕМЕТО НА ЈУГОСЛАВИЈА: Се нудат два авиони, делови, инвентар и опрема за 4,9 милиони евра од југословенската авиокомпанија

НА ПРОДАЖБА И ТОА МАЛКУ ШТО ОСТАНА ОД ВРЕМЕТО НА ЈУГОСЛАВИЈА: Се нудат два авиони, делови, инвентар и опрема за 4,9 милиони евра од југословенската авиокомпанија

ПАЃАШЕ ГРАД СО ПРЕЧНИК ОД 10 САНТИМЕТРИ: Невреме ја зафати Србија

ПАЃАШЕ ГРАД СО ПРЕЧНИК ОД 10 САНТИМЕТРИ: Невреме ја зафати Србија

ПЕКОЛНИ ГОРЕШТИНИ: Затворени се училиштата во Грција

ПЕКОЛНИ ГОРЕШТИНИ: Затворени се училиштата во Грција

ДАЛИ ОСОМНИЧЕНИТЕ ЗА УБИСТВОТО НА ДАНКА ЌЕ БИДАТ ОСЛОБОДЕНИ? Еве до каде е истрагата, на обвинителството му истекува време за наоѓање докази

ДАЛИ ОСОМНИЧЕНИТЕ ЗА УБИСТВОТО НА ДАНКА ЌЕ БИДАТ ОСЛОБОДЕНИ? Еве до каде е истрагата, на обвинителството му истекува време за наоѓање докази

ПОПУЛАРНИ ГРЧКИ И ТУРСКИ ТУРИСТИЧКИ МЕСТА ЌЕ БИДАТ ЗАФАТЕНИ ОД ТОПЛОТЕН БРАН - температури и до 45 степени

ПОПУЛАРНИ ГРЧКИ И ТУРСКИ ТУРИСТИЧКИ МЕСТА ЌЕ БИДАТ ЗАФАТЕНИ ОД ТОПЛОТЕН БРАН - температури и до 45 степени

„НИЕ ИМАМЕ ПРОБЛЕМ СО СРБИЈА“: Косовскиот премиер Курти вели српската влада е најголемиот проблем

„НИЕ ИМАМЕ ПРОБЛЕМ СО СРБИЈА“: Косовскиот премиер Курти вели српската влада е најголемиот проблем

ХОРОР ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Маж се полил со бензин и се запалил пред зградата на хрватската Влада

ХОРОР ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Маж се полил со бензин и се запалил пред зградата на хрватската Влада