13 Јуни, 2024
0.1882

Скопска фирма сврте 20 милиони евра од продажба на замрзнати риби и пилешко

Објавено во: Економија 18 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

АД Метро, компанијата која пакува и ги опслужува нашите маркети со замрзната риба и морски плодови, но и со замрзнато пилешко месо и други производи, лани достигна остварени приходи од 20 милиони евра, покажува ревизорскиот извештај објавен на „Македонска берза“. Безмалку 12,5 милиони евра од продажбата се остварила на домашниот пазар.

Скопската компанија, чии деловни партнери низ светот се занимаваат со улов, производство и бродски транспорт на риба и морски плодови, го оствари својот најдобар резултат во историското постоење, ако се знае дека само до пред некоја година приходите беа двојно помали. 

„Метро“ за 2022 оствари за околу 2,2 милиони евра подобар финансиски резултат, иако добивката е скромна во однос на приходот и изнесува околу 115.000 евра, остварени со 80 вработени.

Сопственици на „Метро“ се Јован Милошевски, Бошко Цветановски и Јовица Делевски со акционерско учество од по 30 отсто, додека Правда Милошевска и Стела Цветановска имаат удели од по 5 проценти.

Деловните резултати на „Метро“ му овозможиле да инвестира во нов објект во Општина Петровец од 3 милиони евра и да достигне кредитно задолжување од 7 милиони евра. Струјата што била платена во енергетската криза лани изнесувала 560.000 евра.

Владата претходно објави „Метро“ од оваа година ќе биде дел од ИПАРД-програмата, поради континуираното инвестирање во модернизација и опремување.

А.К.

Можеби ќе ве интересира

ВАКА НАЈУСПЕШНИТЕ БИЗНИСМЕНИ ГИ ПРОНАОЃААТ И ГИ „ХАЈРУВААТ“ ВРВНИТЕ ИГРАЧИ - напишана е обемна студија како може да ги придобиете

ВАКА НАЈУСПЕШНИТЕ БИЗНИСМЕНИ ГИ ПРОНАОЃААТ И ГИ „ХАЈРУВААТ“ ВРВНИТЕ ИГРАЧИ - напишана е обемна студија како може да ги придобиете

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СИТЕ АКЦИОНЕРИ НА „ГРАНИТ“ - за дивидендата, еве какви податоци треба да достават оние што тоа досега не го сториле

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СИТЕ АКЦИОНЕРИ НА „ГРАНИТ“ - за дивидендата, еве какви податоци треба да достават оние што тоа досега не го сториле

ДЗР во неверување,од концесија на рудници државата за четири години наплатила само 45 милиони евра

ДЗР во неверување,од концесија на рудници државата за четири години наплатила само 45 милиони евра

„НЕ МИ СЕ ЖАЛИ ЗА НЕШТО ШТО БИЛО ПРЕД ПЕТ ГОДИНИ, НАПРАВИ НЕШТО“ - нови детали од поткастот „Бизнис муабети“ на Фактор

„НЕ МИ СЕ ЖАЛИ ЗА НЕШТО ШТО БИЛО ПРЕД ПЕТ ГОДИНИ, НАПРАВИ НЕШТО“ - нови детали од поткастот „Бизнис муабети“ на Фактор

МЕРЦЕДЕС, БМВ И ФОЛКСВАГЕН СО ОСТРА РЕАКЦИЈА - ја критикуваа ЕУ за воведувањето царини за кинеските производители

МЕРЦЕДЕС, БМВ И ФОЛКСВАГЕН СО ОСТРА РЕАКЦИЈА - ја критикуваа ЕУ за воведувањето царини за кинеските производители

КОНЕЧНО, ПРВИОТ МАРКЕТ НА ЛИДЛ ВО СКОПЈЕ: Лидл го гради првиот продажен објект во метрополата

КОНЕЧНО, ПРВИОТ МАРКЕТ НА ЛИДЛ ВО СКОПЈЕ: Лидл го гради првиот продажен објект во метрополата

РУРАЛЕН ГРАД ВО ИСТОЧНА КИНА ГО „ПОГОДИ“ СВЕТСКИОТ АКОРД НА ВИОЛИНА: индустријата брзо се прошири благодарение на високиот квалитет и ниските цени

РУРАЛЕН ГРАД ВО ИСТОЧНА КИНА ГО „ПОГОДИ“ СВЕТСКИОТ АКОРД НА ВИОЛИНА: индустријата брзо се прошири благодарение на високиот квалитет и ниските цени

ПОЧНА НОВАТА ТРГОВСКА ВОЈНА, ЕУ ВОВЕДЕ ЦАРИНИ ЗА КИНЕСКИТЕ ЕЛЕКТРИЧНИ ВОЗИЛА: Тарифи до 38 проценти

ПОЧНА НОВАТА ТРГОВСКА ВОЈНА, ЕУ ВОВЕДЕ ЦАРИНИ ЗА КИНЕСКИТЕ ЕЛЕКТРИЧНИ ВОЗИЛА: Тарифи до 38 проценти

Германија стана ужасно скапа за странските работници

Германија стана ужасно скапа за странските работници