29 Март, 2023
0.0196

Македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ и натаму стои искршен во Благоевград, градоначалникот вели дека е соба за провоцирање

Објавено во: Балкан 06 Февруари, 2023

Добивај вести на Viber

Се уште се трага по луѓето кои ја искршија витрината на македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград. Ова се случи во пресрет на годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, кога на десетици Бугари граничните власти не им дозволија да влезат во Северна Македонија, објави БНТ.

Македонскиот културен клуб работи само еден час неделно.

„Ова е соба, не е ни клуб. Создаден е за провокација. Кога го отворивме мислевме дека ќе има кога тогаш провокација и сега се случи оваа агресија, иако врз нежив предмет. Мислам дека ова е дуќан, според податоците од катастарот“, изјави градоначалникот на Благоевград, Илко Стојанов.

Создаден е со цел да се провоцира, особено по настаните во саботата, а особено по акциите на политичарите од Северна Македонија, кои водеа намерна антибугарска политика, ги постигнаа своите цели, објасни тој.

„Вака не влегувате во Европа, а ова не ја претставува Европа“, категоричен е Стојанов.

Камерите во околината не се општински, најверојатно надлежните ги гледаат снимките со приватни камери.

Кај општинските советници, исто така, нема поделеност по прашањето дека клубот е создаден со цел да провокација, но според нив не треба да се преземаат рестриктивни мерки како ограничување на неговите активности.


Можеби ќе ве интересира

КРОАЦИЈА ЕРЛАЈНС ВОВЕДУВА НОВА ПОНУДА ВО СИТЕ СВОИ АВИОНИ - еве за каква новина се работи

КРОАЦИЈА ЕРЛАЈНС ВОВЕДУВА НОВА ПОНУДА ВО СИТЕ СВОИ АВИОНИ - еве за каква новина се работи

МАЈКАТА НА ДЕВОЈЧЕТО ДРЖЕНО ВО КАДА СО ЧУДНО ТВРДЕЊЕ - еве што таа кажала за таткото Урош, по кој трага полицијата

МАЈКАТА НА ДЕВОЈЧЕТО ДРЖЕНО ВО КАДА СО ЧУДНО ТВРДЕЊЕ - еве што таа кажала за таткото Урош, по кој трага полицијата

ФАТЕНИ ПРИ ОБИД ЗА ШВЕРЦ НА 13 ИЛЈАДИ ЛИТРИ НАФТА! Војната ги натера Украинците на илегала

ФАТЕНИ ПРИ ОБИД ЗА ШВЕРЦ НА 13 ИЛЈАДИ ЛИТРИ НАФТА! Војната ги натера Украинците на илегала

ЕВЕ ВО КАКВА СОСТОЈБА Е ДЕВОЧЕТО КОЕ БИЛО ЗАРОБЕНО ОД ТАТКОТО МОНСТРУМ: Лекарите плачеле во болница обидувајќи се да го повратат во живот

ЕВЕ ВО КАКВА СОСТОЈБА Е ДЕВОЧЕТО КОЕ БИЛО ЗАРОБЕНО ОД ТАТКОТО МОНСТРУМ: Лекарите плачеле во болница обидувајќи се да го повратат во живот

РАЦИИ ВО ВАЛОНА ПО НАПАДОТ СО КАЛАШНИКОВ НА ТОП ЧАНЕЛ И УБИСТВОТО НА КОЛА: Пронајдени се куршуми и во канцелариите

РАЦИИ ВО ВАЛОНА ПО НАПАДОТ СО КАЛАШНИКОВ НА ТОП ЧАНЕЛ И УБИСТВОТО НА КОЛА: Пронајдени се куршуми и во канцелариите

АПАРТМАНИТЕ НА ЈАДРАН ПРЕСКАПИ И ЗА СЛОВЕНЦИТЕ: Што добивате за неверојатни 8.885 евра за еднонеделно летување?

АПАРТМАНИТЕ НА ЈАДРАН ПРЕСКАПИ И ЗА СЛОВЕНЦИТЕ: Што добивате за неверојатни 8.885 евра за еднонеделно летување?

ТОП ЧАНЕЛ-ЦЕЛ НА ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД: Вработениот од обезбедувањето бил застрелан со 25 куршуми

ТОП ЧАНЕЛ-ЦЕЛ НА ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД: Вработениот од обезбедувањето бил застрелан со 25 куршуми

УБИЕНО ЛИЦЕ ОД ОБЕЗБЕДУВАЊЕТО НА НАЈГЛЕДАНАТА АЛБАНСКА ТЕЛЕВИЗИЈА - ноќеска пукано од возило кон Топ Чанел

УБИЕНО ЛИЦЕ ОД ОБЕЗБЕДУВАЊЕТО НА НАЈГЛЕДАНАТА АЛБАНСКА ТЕЛЕВИЗИЈА - ноќеска пукано од возило кон Топ Чанел

ШТО ЗНАЕ ВУЧИЌ ЗА РУСКО-УКРАИНСКАТА ВОЈНА? Еве детали

ШТО ЗНАЕ ВУЧИЌ ЗА РУСКО-УКРАИНСКАТА ВОЈНА? Еве детали