13 Декември, 2018
0.2549
    ALK 8292.3    -0.08%     BGOR 285    -10.94%     KMB 5082.64    -1.22%     MPT 47500    0%     SBT 1804    -2.49%     STB 1289.79    -0.02%     STBP 1260    -10%     TEL 300    0.46%     TNB 14200    0.21%     USJE 23500    1.95%

МАЛИ, НО УСПЕШНИ: Имаат плати од 1200 евра

Објавено во: Финансии 13 Март, 2018

Естонија има мали компании, но успешни, а платите во просек се по 1200 евра. 

Од овие компании велат дека клучот за успех е да бидат активни и да бараат можности надвор од својата земја. 

Естонија има дигитални сервиси, а многу за напредок на стопанството е направено во последните 10 до 15 години. 

Ако ја споредат својата економија со онаа на другите земји од ЕУ, тие се во добра позиција. 

Велат дека за нив се најважни ИТ секторот, градежништвото, малопродажбата и други сектори. Степенот на корупција во Естонија е на многу ниско ниво. 

Можеби ќе ве интересира

Колку чинат имотите кои ги купиле ултрабогатите?

Колку чинат имотите кои ги купиле ултрабогатите?

Тевдовски: Нема веќе земање поголеми кредити за да се исплатат помали

Тевдовски: Нема веќе земање поголеми кредити за да се исплатат помали

СЕ ИМА ПА СЕ МОЖЕ: Колку пари потрошиле ултрабогаташите за недвижнини годинава

СЕ ИМА ПА СЕ МОЖЕ: Колку пари потрошиле ултрабогаташите за недвижнини годинава

Колкави се месечните скриени трошоци за водење сметка во македонска банка

Колкави се месечните скриени трошоци за водење сметка во македонска банка

Секој ќе има банкарски кредитен рејтинг следната година

Секој ќе има банкарски кредитен рејтинг следната година

ТОП 10: Ова се најиновативните компании во светот

ТОП 10: Ова се најиновативните компании во светот

(ФОТО) Вака живее најбогатиот тинејџер во Дубаи

(ФОТО) Вака живее најбогатиот тинејџер во Дубаи

Десет разлики меѓу сиромашни и богати семејства

Десет разлики меѓу сиромашни и богати семејства

Почнал како работник, а денес има 74 вработени

Почнал како работник, а денес има 74 вработени