20 Април, 2024
0.0258

Маркетите ангажираат обезбедување поради кражба на храна - се краде се, од путер до кроасани

Објавено во: Балкан 04 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Вработените во маркети во Босна и Херцеговина посочуваат дека по поскапувањето на храната и продуктите во малопродажба зачестиле и кражбите. 

Работник во бакалница во трговски центар во Мостар вели дека сирењето и сувомесните производи се најкрадена, односно нешто поскапа роба.

Поради поскапувањето во последно време се краде се и сешто, вклучително и храната која во октомври на годишно ниво во Босна и Херцеговина поскапе за 25,9 отсто.

Како што велат пазарџиите од мостарските продавници, меѓу крадците има и такви кои тоа го прават „од навика“.

- Се се краде, но најмногу путер, кроасани, сувомеснати и млечни производи. Поради големиот пораст на кражбите, пред еден месец ангажиравме обезбедување. Баш пред некој ден фативме госпоѓа како краде путер, мал од 20 грама - вели Ернеса Типура, управител на продавница во Мостар.

Тој забележува дека полицијата не била повикана, а госпоѓата го вратила путерот.

Работник во бакалница во трговски центар во Мостар вели дека сирењето и сувомеснатите продукти се најкрадена, односно нешто поскапа роба.

Таа верува дека кој краде еднаш, секогаш ќе краде и дека главно крадат „фините и љубезни господа“.

И двајцата соговорници се согласуваат дека почесто крадат од жени, а ситни кражби повеќе не пријавуваат во полиција како што се паштетите, или месни нарезок... 

- Ако некој краде паштета, што да правиме, повеќе не ни викаме полиција - забележува еден од нив.

Портпаролот на МУП на Херцеговско-неретванскиот кантон Људевит Мариќ вели дека храната најмногу се краде во трговските центри.

- Тогаш на сторителите им се доставува прекршочна наредба, доколку нема елементи на кривично дело - тврдеше Мариќ.

Тој додава дека МУП ќе има точна статистика за кражбите извршени годинава на почетокот на јануари 2023 година, но напоменува дека според досегашните податоци не евидентирале поголем број на кражби од вообичаеното.

Тој посочува дека се уште ова се најчестите упади во станови и згради, а тоа што провалниците го наоѓаат во домовите или деловните згради се краде.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПОПЛАВИ ВО ГРЦИЈА: Волос е без струја

(ВИДЕО) ПОПЛАВИ ВО ГРЦИЈА: Волос е без струја

ВУЧИЌ ЗА КОСПОНЗОРСТВОТО НА МАКЕДОНИЈА ЗА СРЕБРЕНИЦА: Претпоставувм дека тоа е благодарност за она што го направивме за Скопје

ВУЧИЌ ЗА КОСПОНЗОРСТВОТО НА МАКЕДОНИЈА ЗА СРЕБРЕНИЦА: Претпоставувм дека тоа е благодарност за она што го направивме за Скопје

СРПСКИ МЕДИУМ: Братот на осомничениот за убиството на Данка Илиќ починал од насилна смрт

СРПСКИ МЕДИУМ: Братот на осомничениот за убиството на Данка Илиќ починал од насилна смрт

ПРАВАТ СЀ ЗА ДА СЕ „ОТКАЧАТ“ ОД ТУРИСТИТЕ - една од најпопуларните европски атракции е избришаnа од GOOGLE и APPLE MAPS

ПРАВАТ СЀ ЗА ДА СЕ „ОТКАЧАТ“ ОД ТУРИСТИТЕ - една од најпопуларните европски атракции е избришаnа од GOOGLE и APPLE MAPS

ГРЦИТЕ БИ САКАЛЕ ДА ГИ ИЗБЕГНАТ „ПАТЛИЏАН“ ТУРИСТИТЕ: Еве каква храна се одзема на граница и што е забрането да се носи при влез

ГРЦИТЕ БИ САКАЛЕ ДА ГИ ИЗБЕГНАТ „ПАТЛИЏАН“ ТУРИСТИТЕ: Еве каква храна се одзема на граница и што е забрането да се носи при влез

„МИЛОШ, МИ ЈА НЕМА ДАНКА!“: Еве како таткото на малото девојче дознал дека му исчезнало детето - го опиша секој детал

„МИЛОШ, МИ ЈА НЕМА ДАНКА!“: Еве како таткото на малото девојче дознал дека му исчезнало детето - го опиша секој детал

ЗА ВРЕМЕ НА ВИКЕНДОТ, ВО РЕГИОНОТ ЌЕ ПАДНЕ ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ СНЕГОВИ ЗА ГОДИНАВА: Следува многу постудено време

ЗА ВРЕМЕ НА ВИКЕНДОТ, ВО РЕГИОНОТ ЌЕ ПАДНЕ ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ СНЕГОВИ ЗА ГОДИНАВА: Следува многу постудено време

НА ЕДНА ПЛАНИНА ВО СОСЕДСТВОТО ИМА ЗЛАТО ЗА ПОЛА ЕВРОПА: Стрикленд Металс влезе во „профитабилната српска игра за злато“

НА ЕДНА ПЛАНИНА ВО СОСЕДСТВОТО ИМА ЗЛАТО ЗА ПОЛА ЕВРОПА: Стрикленд Металс влезе во „профитабилната српска игра за злато“

ДАЧИЌ: Дали Османи зборува во името на цела Северна Македонија, македонскиот или албанскиот народ?

ДАЧИЌ: Дали Османи зборува во името на цела Северна Македонија, македонскиот или албанскиот народ?