13 Април, 2024
0.0280

МЕГАПРОЕКТ: НА МЕДИТЕРАНОТ БУКВАЛНО ОД НИШТО ЌЕ НИКНЕ „НОВ ДУБАИ“ - потпишан договор вреден милијарди, се формира цел нов град

Објавено во: Економија 25 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Обединетите Арапски Емирати и Египет се договорија за изградба на нов град на медитеранскиот брег на северноафриканската земја, а богатиот фонд на Абу Даби АДК најави дека ќе предводи конзорциум кој планира да инвестира 35 милијарди долари, пишува Блумберг.

Египетскиот премиер Мостафа Мадбули го опиша планот за развој на Рас Ел-Хекмах, област на околу 350 километри северозападно од Каиро, како најголема зделка во историјата на неговата земја. АДК соопшти дека очекува да привлече над 150 милијарди американски долари инвестиции за проектот.

Говорејќи во петокот, Мадбули рече дека Египет ќе добие 24 милијарди долари нова ликвидност како резултат на договорот.

ОАЕ, исто така, ќе ги конвертира своите депозити од 11 милијарди долари во централната банка на Египет за да го финансира потфатот, рече тој.

Финансирањето е поттик за напорите на Каиро да се справи со најлошата валутна криза во последните децении и може да му помогне да ја спроведе долгоочекуваната девалвација на валутата што ќе биде четврта во Египет од почетокот на 2022 година.

Иако ММФ го бараше овој чекор со месеци, властите веројатно чекаа значителен прилив на девизи што ќе им овозможи да управуваат со прилагодувањето без ризик од пречекорување.

Египет треба да добие 35 отсто од профитот од проектот Рас Ел-Хекма, а Емиратите исто така се согласија на заедничка инвестиција во меѓународен аеродром во областа како дел од проектот.

Проектот ќе вклучи финансиска и деловна област за привлекување меѓународни компании, како и училишта, болници, универзитети и марина за јахти и бродови за крстарење, рече премиерот. Египет очекува да привлече 8 милиони дополнителни туристи по завршувањето на изградбата на градот, рече тој.

„Овој договор е почеток на корекција на курсот на египетската економија“, рече Мадбули, нарекувајќи го „порака на доверба“ од ОАЕ.

Египет би можел да добие и други средства. Исто така, се приближува до договор со ММФ за договор што би можел да донесе други партнери и да го зголеми сегашниот пакет помош од 3 милијарди долари, чиј мал дел е исплатен, на повеќе од 10 милијарди долари.

ММФ одложи два прегледи на постоечката програма на Египет додека чека земјата да ги исполни ветувањата кои вклучуваат усвојување на вистински флексибилен девизен курс.

Се подразбира дека пактот ги продлабочува врските меѓу Египет и ОАЕ. Оваа земја богата со енергија од Персискиот залив е клучен поддржувач на претседателот Абдел-Фатах Ел-Сиси.

„Големината на инвестицијата е далеку поголема од она што го очекувавме“, рече Фарук Суза, економист во Goldman Sachs Group Inc.

Последниот бран на финансирање на ОАЕ започна во 2022 година со депозит од 5 милијарди американски долари во централната банка на Египет, при што АДК плати околу 2 милијарди долари во зделки кои вклучуваа купување на околу 18 отсто од најголемиот заемодавец во африканската земја, Commercial International Bank.

Минатата година, АДК потроши 800 милиони долари на малцински удел во Egiptian Ethylene and Derivatives Co., нафтената компанија на Egiptian Drilling Co. и египетскиот Linear Alkyl Benzene, петрохемиски производител.

Компанија од Обединетите Арапски Емирати купи 30 отсто од акциите во најголемата египетска тутунска компанија за 625 милиони долари, додека Египет и заливската земја во септември потпишаа договор за размена на локална валута во вредност од околу 1,4 милијарди долари, пишува Блумберг.

(Мондо, И.Л.)

Фото: Принтскрин

Можеби ќе ве интересира

„Длабоко сум благодарена за довербата и поддршката“ - Георгиева останува да раководи со ММФ

„Длабоко сум благодарена за довербата и поддршката“ - Георгиева останува да раководи со ММФ

ЗНАЧИТЕЛЕН РАСТ НА ИЗВОЗОТ НА БРОДОВИ ОД ШАНГАЈ - за само два месеци вредноста надминува 1 милијарда американски долари

ЗНАЧИТЕЛЕН РАСТ НА ИЗВОЗОТ НА БРОДОВИ ОД ШАНГАЈ - за само два месеци вредноста надминува 1 милијарда американски долари

„Резултатите требаше да бидат подобри“ - зголемен е бројот на термоелектрани на јаглен во светот

„Резултатите требаше да бидат подобри“ - зголемен е бројот на термоелектрани на јаглен во светот

ФОЛКСВАГЕН СЕ ШИРИ ВО КИНА - најавија инвестиција од 2,5 милијарди евра

ФОЛКСВАГЕН СЕ ШИРИ ВО КИНА - најавија инвестиција од 2,5 милијарди евра

ЈА НАДМИНА НИГЕРИЈА: Koја држава е најголем производител на нафта во Африка?

ЈА НАДМИНА НИГЕРИЈА: Koја држава е најголем производител на нафта во Африка?

НЕМА ДА ИМ ДАВА ГОТОВИНА: Германија сака да го обесхрабри доаѓањето на бегалците

НЕМА ДА ИМ ДАВА ГОТОВИНА: Германија сака да го обесхрабри доаѓањето на бегалците

МФ: Системска контрола на финансиските друштва по стапување на сила на Правилникот за кредитен ризик – проценка на кредитната способност и идентификација на клиентот

МФ: Системска контрола на финансиските друштва по стапување на сила на Правилникот за кредитен ризик – проценка на кредитната способност и идентификација на клиентот

ВМРО – ДПМНЕ ја прифати Декларацијата за развивање и унапредувње на приватниот геодетски сектор

ВМРО – ДПМНЕ ја прифати Декларацијата за развивање и унапредувње на приватниот геодетски сектор

ПРОДОЛЖУВА РАСТОТ НА ТУРИСТИТЕ ВО ЗЕМЈАВА - и февруари имало повеќе странци отколку домашни гости

ПРОДОЛЖУВА РАСТОТ НА ТУРИСТИТЕ ВО ЗЕМЈАВА - и февруари имало повеќе странци отколку домашни гости