22 Април, 2024
0.0288

МЕНАЏЕРКА ВО МЕДИЦИНСКА И ХЕМИСКА ИНДУСТРИЈА И МАШИНСКИ ИНЖЕНЕРИНГ НЕ МОЖЕ ДА НАЈДЕ РАБОТА: Испратила 300 апликации за работа, секаде е одбиена

Објавено во: Економија 01 Март, 2024

Добивај вести на Viber

Регина Бренер од Швајцарија има долгогодишно искуство како менаџер во медицинската и хемиската индустрија, како и во машинскиот инженеринг, работејќи за големите корпорации BASF, Bucher и Zimmer, меѓу другите. Ја изгубила последната работа поради реорганизација.

Оваа педесет и седумгодишна жена бара речиси две години - безуспешно. „Постојано добивам одбивања и се прашувам: дали поради мојата возраст?“, изјави таа во едно неодамнешно интервју.

Бренер, која има импресивно CV, е подготвена дури и да се пресели од Ветинген доколку најде нова работа. „Гледам и во Цирих и во источна Швајцарија“, вели таа. Невработеноста ја јаде самодовербата и поттикнува егзистенцијални стравови. „Се срамам поради тоа и веќе ретко излегувам од дома“, признава Бренер.

- Веројатно веќе испратив 200 до 300 апликации, во загуба сум. Одбивањето обично доаѓа веднаш. Мислам дека е штета што барем не ми даваат шанса. Колку подолго сте без работа, толку помали се шансите да се вратите на пазарот - додава таа и објаснува дека е подготвена дури и да го смени местото на живеење поради работа.

Заклучокот е очигледен: Постарите вработени потешко наоѓаат работа, пренесува Blick.

Особено сега, кога економијата слабее, а на пазарот на труд повторно има бранови на отпуштања. Работодавачите скапо ги плаќаат оние над 50 години поради високите придонеси во пензискиот фонд. Покрај тоа, постојат предрасуди според кои тие се демотивирани, нединамични и тешко учат, накратко: „веќе се во пензија со една нога“.

Според официјалните податоци на Државниот секретаријат за економски прашања (Seco), невработеноста во Швајцарија е 2,5 отсто во сите возрасни групи. Не толку ниско како минатото лето, кога вредноста беше рекордно ниска од 1,9 отсто.

Стапката на невработеност за оние под 50 години понекогаш е дури и под просекот: околу 2,2 проценти за оние на возраст од 55 до 59 години.

Сепак Бренер не сака да се откаже од надежта и по стотиците одбивања. „Би сакала работа со менаџерска функција, по можност за компанија со опиплив производ“, вели таа. 


Можеби ќе ве интересира

ВО РЕГИОНОТ: Сакаат да ја вратат платата во плик

ВО РЕГИОНОТ: Сакаат да ја вратат платата во плик

ЦЕНАТА УРИВА РЕКОРДИ: Тон какао чини 11.000 долари

ЦЕНАТА УРИВА РЕКОРДИ: Тон какао чини 11.000 долари

ЕВЕ КОЈ ТРЕБА ДА ЧЕКА ЗА УТРЕ ДА „НАТОЧИ“ ГОРИВО, А КОЈ ДА ПОБРЗА - возачи, РКЕ ги објави цените

ЕВЕ КОЈ ТРЕБА ДА ЧЕКА ЗА УТРЕ ДА „НАТОЧИ“ ГОРИВО, А КОЈ ДА ПОБРЗА - возачи, РКЕ ги објави цените

ГРЦИЈА, ИТАЛИЈА И ФРАНЦИЈА СЕ НАЈЗАДОЛЖЕНИ ЗЕМЈИ: Бугарија и Естонија најмалку, еве што покажуваат податоците

ГРЦИЈА, ИТАЛИЈА И ФРАНЦИЈА СЕ НАЈЗАДОЛЖЕНИ ЗЕМЈИ: Бугарија и Естонија најмалку, еве што покажуваат податоците

КРИЗАТА ГО РАСТУРА ОВОЈ БРЕНД НА СПОРТСКА ОПРЕМА КОЈ ГО ОБОЖУВАМЕ: Гигантот отпушта вработени, а паѓа и вредноста на берзите

КРИЗАТА ГО РАСТУРА ОВОЈ БРЕНД НА СПОРТСКА ОПРЕМА КОЈ ГО ОБОЖУВАМЕ: Гигантот отпушта вработени, а паѓа и вредноста на берзите

Јаким Неделков: Легна зголемена плата за 12 отсто на сметките

Јаким Неделков: Легна зголемена плата за 12 отсто на сметките

Сопственичката на „Еурофарм“ ја презеде градежната компанија „Пелистер“

Сопственичката на „Еурофарм“ ја презеде градежната компанија „Пелистер“

Кој е директорот? Ќе добие 72.900 евра награда од фирмата со која раководи!

Кој е директорот? Ќе добие 72.900 евра награда од фирмата со која раководи!

Доларот зајакна петта недела по ред: Се смета дека каматните стапки ќе останат високи подолго од очекуваното

Доларот зајакна петта недела по ред: Се смета дека каматните стапки ќе останат високи подолго од очекуваното