05 Јуни, 2023
0.0217

Меркел одговори дали можела да ја спречи војната во Украина

Објавено во: Свет 24 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Не можев да влијаам на Путин, веќе немав сила, вели екс германската канцеларка Ангела Меркел за тоа дали можела да ја спречи војната во Украина. 

Taa изјави дека сакала да свика разговори меѓу Европа и рускиот претседател Владимир Путин годината пред воениот напад на Украина. Меркел изјави за „Шпигел“ дека таа и францускиот претседател Емануел Макрон планирале да организираат независен формат за разговорите на Путин со Европскиот совет лани. 

„Но, јас веќе немав сила да го туркам процесот, бидејќи сите знаеја: таа заминува наесен“, изјави Меркел. 

Таа се повлече од политиката по 16 години на власт во Германија, по изборите во септември 2021 година и откако во декември му ги предаде овластувањата на Олаф Шолц од Социјалдемократскиот сојуз. Меркел вели дека за Путин важна е само моќта. Поранешната германска канцеларка изјави дека „дојде време за нов пристап“ бидејќи нејзината влада не постигнала напредок, не само во Украина, туку и кога станува збор за конфликтите во Молдавија, Грузија, Сирија и Либија.

Инаку, многу аналитичари сметаат дека Меркел, но и екс американскиот претседател Доналд Трамп доколку беа на власт ќе ја спречеа војната. Медиумите пишуваа дека Меркел додека беше на власт спречила војна меѓу Турција и Грција. 

Делови од Украина се без струја. Поранешниот украински министер за економија Тимофиј Миланов на Твитер опиша како е да се живее во Киев без струја, греење и вода додека температурата е на нула.

Можеби ќе ве интересира

ЛАДЕН ТУШ ЗА ОРБАН: Сакаше да и ја бакне раката на молдавската претседателка, таа го одби!

ЛАДЕН ТУШ ЗА ОРБАН: Сакаше да и ја бакне раката на молдавската претседателка, таа го одби!

СЕМЕ НА РАЗДОРОТ: Пригожин збесна, вели дека има фракции кои ја уништуваат руската држава

СЕМЕ НА РАЗДОРОТ: Пригожин збесна, вели дека има фракции кои ја уништуваат руската држава

ДРАМАТИЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Нуклеарка веќе три месеци е без резервно напојување, многу е несигурна и потенцијално опасна

ДРАМАТИЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Нуклеарка веќе три месеци е без резервно напојување, многу е несигурна и потенцијално опасна

„ОДЕДНАШ ВИДОВ 10 ДО 15 МРТВИ“ - расте бројот на жртви во сударот на возови во Индија, речиси 300 мртви и 800 повредени

„ОДЕДНАШ ВИДОВ 10 ДО 15 МРТВИ“ - расте бројот на жртви во сударот на возови во Индија, речиси 300 мртви и 800 повредени

ПЕСОЧНА АПОКАЛИПСА ВО ЕГИПЕТ: Се стана портокалово за момент во Каиро, затворени пристаништа, урнати билборди, една жртва ВИДЕО

ПЕСОЧНА АПОКАЛИПСА ВО ЕГИПЕТ: Се стана портокалово за момент во Каиро, затворени пристаништа, урнати билборди, една жртва ВИДЕО

СТРАШНИ СЦЕНИ ВО ИНДИЈА: Најмалку 100 луѓе се повредени во судир на возови, се стравува дека 50 луѓе загинале (ВИДЕО)

СТРАШНИ СЦЕНИ ВО ИНДИЈА: Најмалку 100 луѓе се повредени во судир на возови, се стравува дека 50 луѓе загинале (ВИДЕО)

КАЈТ МИДЛТОН ПОВТОРНО ВО ЦЕНТАРОТ НА ВНИМАНИЕТО: Еве како се појави на кралската свадба во Јордан! (ФОТО)

КАЈТ МИДЛТОН ПОВТОРНО ВО ЦЕНТАРОТ НА ВНИМАНИЕТО: Еве како се појави на кралската свадба во Јордан! (ФОТО)

Нова измама на Фејсбук, доколку не внимавате, може да го изгубите пристапот до вашиот профил

Нова измама на Фејсбук, доколку не внимавате, може да го изгубите пристапот до вашиот профил

Хорор во Франција: Тинејџерка го избодела својот помал брат додека спиел, родителите спиеле во друга соба

Хорор во Франција: Тинејџерка го избодела својот помал брат додека спиел, родителите спиеле во друга соба