03 Јуни, 2020
0.0471

МЕРКЕЛ РАБОТИ ОД ДОМА: Таа направи тест за коронавирус

Објавено во: Свет, Корона Вирус 23 Март, 2020

Првиот тест на германската канцеларка, Ангела Меркел е негативен на коронавирус. 

Нејзиниот портпарол Штефен Сијберт вели дека таа е добро и останува во самонаметнатиот карантин чекајќи понатамошно тестирање.  Меркел реши да се самоизолира откако вчера дознала дека лекарот што ја вакцинирал минатиот петок е заразен. 

„Резултатот од денешниот тест е негативен“, изјави нејзиниот портпарол за новинската агенција ДПА.

Тој вели дека во наредните денови ќе има и понатамошни тестови, бидејќи првичниот тест во толку рана фаза можеби не е конечен. Меркел до тогаш останува да работи од дома.

„Ангела Меркел е здрава, но работи од дома“, изјави денеска вицеканцеларот Олаф Шолц.

И Германија има раст на бројот на заразени. 

Можеби ќе ве интересира

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

СЗО ЗА ВИРУСОТ: Нема промена во однос на преносот, ниту во јачината

СЗО ЗА ВИРУСОТ: Нема промена во однос на преносот, ниту во јачината

Студија: Зошто во Јапонија нагло опаѓа продажбата на цигари?

Студија: Зошто во Јапонија нагло опаѓа продажбата на цигари?

Повредени повеќе од 50 тајни агенти во ескалацијата на судири во САД

Повредени повеќе од 50 тајни агенти во ескалацијата на судири во САД

Капсулата на Спејс-Икс со двајца американски астронаути пристигна на МВС

Капсулата на Спејс-Икс со двајца американски астронаути пристигна на МВС

Како една земја со 97 милиони, успеа да го задржи бројот на смртните случаи на коронавирус на нула

Како една земја со 97 милиони, успеа да го задржи бројот на смртните случаи на коронавирус на нула

ГОЛЕМА НАДЕЖ: Новартис ќе почне да произведува вакцина против коронавирусот овој месец

ГОЛЕМА НАДЕЖ: Новартис ќе почне да произведува вакцина против коронавирусот овој месец

ПО БРУТАЛНОТО ЗАДУШУВАЊЕ: Протести против расизмот низ цела Америка

ПО БРУТАЛНОТО ЗАДУШУВАЊЕ: Протести против расизмот низ цела Америка

Историја: НАСА лансираше ракета со двајца астронаути во вселената

Историја: НАСА лансираше ракета со двајца астронаути во вселената