27 Јануари, 2021
0.0198

МEРКЕЛ ВЕЛИ НЕМА КОНСЕНЗУС ЗА ДАТУМ: На прашањето ќе се навратиме следната година

Објавено во: Македонија 18 Октомври, 2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Брисел изјави дека не успеале да постигнат консензус за пристапување на Северна Македонија во ЕУ, и дека ќе се навратат пак на самитот во Загреб. 

„Ставот на Германија беше дека треба да почнат преговори, но немаше консензус и не донесовме заклучок“, рече таа.

Меркел вели дека сметала дека е подобро да се третираат кандидатурите за членство на Северна Македонија и Албанија заедно, наместо да се дадат пристапни преговори само на Скопје.

Од јануари 2020 година Хрватска го презема претседавањето со ЕУ.

Крајно разочаран од негативниот исход во врска со датумот на земјава, премиерот Зоран Заев доцна синоќа се вратил од Брисел. Одредени медиуми јавуваат дека тој размислувал да си поднесе оставка. 

Можеби ќе ве интересира

Николовски: Директорот Асани денеска е повикан во Влада

Николовски: Директорот Асани денеска е повикан во Влада

Д-р. Тавилах од СЗО Македонија: Вакцините е безбедни и за оние со шеќер, крвен протисок, астма...

Д-р. Тавилах од СЗО Македонија: Вакцините е безбедни и за оние со шеќер, крвен протисок, астма...

Интервју со Стефан Андоновски: Власта не изолира од сите процеси, мора да си поднесе оставка за нова влада за национален спас

Интервју со Стефан Андоновски: Власта не изолира од сите процеси, мора да си поднесе оставка за нова влада за национален спас

Сезонскиот грип годинава „напаѓал“ многу помалку од лани - бројот на заболени намален за 73 отсто

Сезонскиот грип годинава „напаѓал“ многу помалку од лани - бројот на заболени намален за 73 отсто

ЈА БАРААТ ДЕВОЈКАТА ШТО ГИ ПРИЈАВИЛА - скандалозната Јавна соба повторно е активна

ЈА БАРААТ ДЕВОЈКАТА ШТО ГИ ПРИЈАВИЛА - скандалозната Јавна соба повторно е активна

Заев: ВМРО-ДПМНЕ во 2007 го укина српскиот јазик како изборен предмет

Заев: ВМРО-ДПМНЕ во 2007 го укина српскиот јазик како изборен предмет

Бурна ноќ во Маврово: По серијата земјотреси, утрово еден посилен

Бурна ноќ во Маврово: По серијата земјотреси, утрово еден посилен

Мраз студено и снег утрово: Денеска силен ветер

Мраз студено и снег утрово: Денеска силен ветер

НИКОЈ НЕ МИСЛИ НА БЕРОВЧАНИ: Скоро година дена се без превоз

НИКОЈ НЕ МИСЛИ НА БЕРОВЧАНИ: Скоро година дена се без превоз