22 Септември, 2023
0.0491

Мицкоски: Со СДСМ може преодна Влада, со ДУИ не, затоа што тие се креаторите на лошите политики

Објавено во: Македонија 08 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по лидерската средба со премиерот Димитар Ковачевски, вечерва во „Тема на денот“ на ТВ Сител рече дека за предлогот Бугарите да влезат во македонскиот Устав штом Македонија стане земја-членка на ЕУ гарантори би биле Брисел и Вашингтон.

-  Никаде не стои во преговарачката рамка дека треба да го промениме Уставот. Ова е обична формалност за која се бориме, бидејќи нема да поддржиме било какви услови кои би знаечеле неизвеснот во процесот на преговори. 

Ќе доставиме предлог за уставни измени до канцеларијата на ЕУ и САД да бидат гаранти на тој процес дека Македонија ќе ги примени тие уставни измени оној момент кога ќе станеме земја-членка.

Нека разговаараат со новата влада во Софија, не е точно дека станува збор за менување на преговарачката рамка - не е промена, тоа никаде не стои, кај заклучоците - може да има промена на некој анекс. Нас најлесно ние да ги гледаме работите од страна, тоа што сакаме да го направиме и да помогнеме, рече Мицкоски.

Тој додаде дека сака преодна широка вВлада со СДСМ, а не со ДУИ, затоа што „Интегративците“ се тие кои биле креатори на неуспешните политики.

- ДУИ е партнер во Владата кој де факто ги креира политиките, јас пред некој ден гледав вести и единствените пораки кои доаѓаат се од министрите кои не се од СДСМ, дали е правда, здравство, економија итн. Тоа се двигателите на политиките на Владата. Што се однесува до СДСМ - секој оној што се огрешил, ќе одговара роден брат да ми е. Таква широка преодма  Влада нема да биде амнестија, додаде Мицкоски.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Груевски е гневен на Мицкоски и на раководството на ВМРО-ДПМНЕ

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Груевски е гневен на Мицкоски и на раководството на ВМРО-ДПМНЕ

(ФОТО) Спасовски заедно со граѓаните беше во манастирот „Успение на Пресвета Богородица” во селото Матејче

(ФОТО) Спасовски заедно со граѓаните беше во манастирот „Успение на Пресвета Богородица” во селото Матејче

Милошоски за Груевски: Нека си пишува за своите приоритети, дали се лични или политички, не е битно

Милошоски за Груевски: Нека си пишува за своите приоритети, дали се лични или политички, не е битно

Млад скопјанец со украден автомобил прегазил жена и избегал

Млад скопјанец со украден автомобил прегазил жена и избегал

Полицијата го приведе лицето кое со автомобил сакало да удри во возилото на градоначалникот на Гази Баба

Полицијата го приведе лицето кое со автомобил сакало да удри во возилото на градоначалникот на Гази Баба

„ДЕЛ ГИ ДОНЕСОВ ВО ВМРО, ДЕЛ РАСТЕА ПОКРАЈ МЕНЕ“: Груевски гневен на Мицковски и на раководството на партијата

„ДЕЛ ГИ ДОНЕСОВ ВО ВМРО, ДЕЛ РАСТЕА ПОКРАЈ МЕНЕ“: Груевски гневен на Мицковски и на раководството на партијата

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа, балист, сега има улица у Скопје, изгласана у време на Шилегов

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа, балист, сега има улица у Скопје, изгласана у време на Шилегов

Задолжително познавање на бугарскиот јазик ќе биде нов услов за добивање бугарско државјанство

Задолжително познавање на бугарскиот јазик ќе биде нов услов за добивање бугарско државјанство

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА РАБОТНИЦИТЕ: Ќе се покачи минималната плата за десет отсто, еве ги деталите

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА РАБОТНИЦИТЕ: Ќе се покачи минималната плата за десет отсто, еве ги деталите