24 Јуни, 2024
0.0259

„МИЦКОСКИ ТРЕБА ДА КАЖЕ КАКО ДОЗВОЛИ ПАРТИЈА СО ДВАЈЦА ПРАТЕНИЦИ ДА ДОБИЕ ТРЕТ НАЈВАЖЕН ЧОВЕК ВО ДРЖАВАТА“: Ние реагиравме на лице место, вели таа

Објавено во: Македонија 30 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Во однос на спорната свечена изјава на новиот собраниски спикер Африм Гаши и отсуството на реакција од новото владејачко мнозинство, пратеничката од СДСМ Бисера Костадиновска Стојчевска во интервју за Слободен печат истакна дека одговорите дали чинот на свечената изјава бил однапред договорен, треба да ги даде лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски

„Имајќи предвид дека новото парламентарно мнозинство го сочинуваат ВМРО-ДПМНЕ, ЗНАМ и ВРЕДИ и имајќи предид дека сите тие беа со главата надолу кога тоа се случуваше и дека голем дел од нив не се одважија ниту да дадат аплауз, не би сакала да кажам дали тоа можеби било намерно, договорено, тоа сепак треба да го каже Мицкоски кој седеше во првиот ред. Мицкоски треба да каже и како дозволи партија со двајца пратеници да добие трет најважен човек во државата“, рече Стојчевска.

Таа додаде дека пратениците на СДСМ на лице место реагирале на тоа што свечената изјава се дава прво на албански, а потоа на македонски јазик.

„Ние реагиравме на лице место и реагиравме согласно механизмите што ни се дозволени, ние додека трае свечената изјава немаме право ниту да се пријавиме за збор, ниту има право некој да се јави за процедурално, затоа што во тој момент се уште не се формирани пратеничките групи и нема координатори“, посочи Костадиновска – Стојчевска.


Можеби ќе ве интересира

ИЗБРАНА НОВАТА ВЛАДА, ЌЕ ЈА ПРЕДВОДИ МИЦКОСКИ: Еве кои се другите членови и кој гласаше против

ИЗБРАНА НОВАТА ВЛАДА, ЌЕ ЈА ПРЕДВОДИ МИЦКОСКИ: Еве кои се другите членови и кој гласаше против

СЕМЕЈСТВО ЗАГЛАВЕНО ВО ПОПЛАВЕНА КУЌА: екипи од Тетово испратени да ги спасат

СЕМЕЈСТВО ЗАГЛАВЕНО ВО ПОПЛАВЕНА КУЌА: екипи од Тетово испратени да ги спасат

Поради обилни врнежи сообраќајот од Велес и од Куманово кон Скопје се пренасочува од Хиподром кон обиколницата

Поради обилни врнежи сообраќајот од Велес и од Куманово кон Скопје се пренасочува од Хиподром кон обиколницата

ОДРОНИ И КАЛ НА АВТОПАТОТ КАЈ ТЕТОВО: од невремето карпи паднаа на улицата и направија проблеми во сообраќајот (ВИДЕО)

ОДРОНИ И КАЛ НА АВТОПАТОТ КАЈ ТЕТОВО: од невремето карпи паднаа на улицата и направија проблеми во сообраќајот (ВИДЕО)

ВЕТРОТ ОТКОРНА ЖЕЛЕЗЕН МОСТ: оштетени возила кои поминувале под мостот (ФОТО)

ВЕТРОТ ОТКОРНА ЖЕЛЕЗЕН МОСТ: оштетени возила кои поминувале под мостот (ФОТО)

ПОПЛАВЕНИ УЛИЦИТЕ НИЗ СКОПЈЕ - проодноста отежната, возачите бараат алтернативни решенија (ФОТО)

ПОПЛАВЕНИ УЛИЦИТЕ НИЗ СКОПЈЕ - проодноста отежната, возачите бараат алтернативни решенија (ФОТО)

НЕВРЕМЕТО ПРИСТИГНА И ВО СКОПЈЕ: силен дожд, проследен со грмотевици и град (ВИДЕО)

НЕВРЕМЕТО ПРИСТИГНА И ВО СКОПЈЕ: силен дожд, проследен со грмотевици и град (ВИДЕО)

Замина Исуф Кадриу, заменик главен одговорен уредник на телевизијата АЛСАТ

Замина Исуф Кадриу, заменик главен одговорен уредник на телевизијата АЛСАТ

„Македонија не смее да остане на опашката во евро интеграциите“: Муцунски вели „ќе работиме макотрпно“

„Македонија не смее да остане на опашката во евро интеграциите“: Муцунски вели „ќе работиме макотрпно“