23 Мај, 2024
0.0270

„МИЛОШ, МИ ЈА НЕМА ДАНКА!“: Еве како таткото на малото девојче дознал дека му исчезнало детето - го опиша секој детал

Објавено во: Балкан 19 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Малата Данка Илиќ (2) беше убиена по исчезнувањето на 26 март во Бањско поле, а завчера во Вишото обвинителство во Заечар беа на распит таткото и мајката на девојчето, Милош и Ивана, кои даваа исказ пред осомничените за убиството на девојчето, Дејан Драгијевиќ и Срѓан Јанковиќ.

На рочиштето таткото откри и што се случило кобниот ден.

- Ивана секогаш ми кажува каде оди и ми се јавува кога ќе стигне таму. Бев на теренот кога таа ме повика. Таа врескаше и рече: „Милош, ми ја нема Данка“. Веднаш тргнав со колегата кон Бањско Поље. Додека ја барав Данка, налетав на Дејан Драгијевиќ и Срѓан Јанковиќ. Ги прашав дали го виделе малото девојче, но тие ладно рекоа дека никого не виделе - рекол Милош Илиќ, таткото на двегодишното девојче, пренесува Информер.

За потсетување, завчера Обвинителството ја праша мајката на девојчето дали Драгијевиќ и Јанковиќ можат да бидат присутни на рочиштето, на што таа одговори: „Да, не се плашам од нив!“

За време на сведочењето на родителите тие цело време седеле зад нив, со лисици на рацете и под будното око на чуварите.

За потсетување, Драгојевиќ и Јанковиќ во моментов се во притвор, од 4 април, а истрагата се уште е во тек. Полицијата и припадниците на различни служби досега постојано ја претресуваа секоја педа од Бањско поле, селата Злот и Лука од каде што се осомничените.

Срѓан Јанковиќ (50), кој е осомничен дека управувал со службениот автомобил на ЈКП „Водовод“ со кој на 26 март во Бањско поле беше удрена Данка Илиќ (2), а кој исто како и Дејан Драгијевиќ (50) е во притвор 30 дена до сега се бранеше со молчење во Вишото јавно обвинителство во Заечар. Но, сега дојде до промена во неговото размислување и разумно се очекува наместо да молчи, сè да им каже на надлежните.

-  Срѓан Јанковиќ му го откажа полномошното на својот адвокат бидејќи не сака повеќе да го брани. Очигледно е дека е незадоволен од неговите совети и начинот на кој се брани пред надлежните. Јанковиќ побарал да му биде доделен адвокат по службена должност - соопшти обвинителството.

Република.рс

Можеби ќе ве интересира

ДОДИК ВЕЛИ ДЕКА ДОЈДЕ КРАЈОТ ЗА БиХ: Во четврток ќе предложиме мирно разделување

ДОДИК ВЕЛИ ДЕКА ДОЈДЕ КРАЈОТ ЗА БиХ: Во четврток ќе предложиме мирно разделување

(ВИДЕО) НЕВРЕМЕТО НАПРАВИ ШТЕТИ ВО СРБИЈА: Дождот откорна дел од пат во Нови Пазар

(ВИДЕО) НЕВРЕМЕТО НАПРАВИ ШТЕТИ ВО СРБИЈА: Дождот откорна дел од пат во Нови Пазар

УТРО ПО НЕВРЕМЕТО ВО СРБИЈА: Отстранети се последиците, се проценува штета

УТРО ПО НЕВРЕМЕТО ВО СРБИЈА: Отстранети се последиците, се проценува штета

СЕ СПОРЕД СПИСОК: Еве ги строгите правила на грчките цариници, кои можат скапо да ве чинат!

СЕ СПОРЕД СПИСОК: Еве ги строгите правила на грчките цариници, кои можат скапо да ве чинат!

(ВИДЕО) СПАСЕНИ ДВЕ ЖЕНИ И ДЕТЕ ВО УЖИЦЕ: Нивниот автомобил беше потопен

(ВИДЕО) СПАСЕНИ ДВЕ ЖЕНИ И ДЕТЕ ВО УЖИЦЕ: Нивниот автомобил беше потопен

ВУЧИЌ ЗА РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА СРЕБРЕНИЦА: Некои земји за кои не очекувавме ќе ни „забијат нож во грб“

ВУЧИЌ ЗА РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА СРЕБРЕНИЦА: Некои земји за кои не очекувавме ќе ни „забијат нож во грб“

НЕВРЕМЕ ВО СРБИЈА: Жена загина откако дрво падна врз нејзиниот автомобил

НЕВРЕМЕ ВО СРБИЈА: Жена загина откако дрво падна врз нејзиниот автомобил

ЕРДОГАН ЈА НАРЕЧЕ ЕВРОВИЗИЈА СРАМНО НАТПРЕВАРУВАЊЕ - „Добро е што не одиме, таму не можете да сретнете нормална личност“

ЕРДОГАН ЈА НАРЕЧЕ ЕВРОВИЗИЈА СРАМНО НАТПРЕВАРУВАЊЕ - „Добро е што не одиме, таму не можете да сретнете нормална личност“

ИЗВОНРЕДНА МОЖНОСТ ЗА РАБОТА ВО ХРВАТСКА! Плати огромни, работници нема, а побарувачката расте

ИЗВОНРЕДНА МОЖНОСТ ЗА РАБОТА ВО ХРВАТСКА! Плати огромни, работници нема, а побарувачката расте