16 Октомври, 2021
0.0221

Младите без вакцина потешко оздравуваат: Српска докторка предупредува на ова

Објавено во: Балкан 24 Септември, 2021

Епидемијата еруптира, иако се создава впечаток дека епидемиолошката крива е срамнета: со 700,4 случаи на ковид на 100.000 жители, Србија е прва на црвената карта на Европа, Црна Гора со 699,1 секунда и Словенија со 348,8 трета.

Тоа е дневниот просек во последната недела, и сите земји во регионот, освен Унгарија, се „во минус“. Бидејќи вирусот на делта сојот брзо се шири, епидемиолозите, иако имаа 700 помалку заразени во четвртокот отколку претходниот ден, вкупно 6.480, не веруваат дека Србија го поминала врвот на бранот, дури и очекуваат понатамошно зголемување на бројот на заразени. 

Поради таа можност, сите здравствени установи во Србија се подготвени доколку треба да се претворат во болници со ковид. Д -р Мирсад Јерлек, државен секретар во Министерството за здравство, вели дека зависи од епидемиолошката состојба во наредните денови каде ќе се прошират капацитетите.

Покрај големиот прилив во болниците, докторите дополнително се загрижени дека пациентите доаѓаат во центрите „Ковид“ во оваа фаза од епидемијата со исклучително тешка клиничка слика, иако се претежно помлади луѓе.

КБЦ „Бежанијска коса“, која се врати на ковид -системот пред 12 дена, е полна 90 проценти.

- Во средата имавме 43 приеми и отпуштања, 43 лица. Вчера имаше голем број откази, така што можевме да примиме повеќе луѓе. Она што најмногу не загрижува е дека тие се претежно млади луѓе, невакцинирани, со исклучително тешки клинички слики - вели директорката на таа институција, д -р Марија Здравковиќ.

Во оваа болница, надвор од црвената зона, одделот за онкологија остана да работи, кој сега треба да се грижи за дури 70 проценти од пациентите повеќе од вообичаеното, бидејќи и други центри, исто така, влегоа во системот ковид. Тие, како и сите други хронично болни луѓе, страдаат од најголемите последици од одложената имунизација, и покрај достапните вакцини, бидејќи капацитетите за нековид повторно се драстично намалени.

- Се бориме со нешто со кое не треба да се бориме, бидејќи имавме доволно време и доволно вакцини за да се вакцинираме, но сега плаќаме за грешката сите заедно, не само оние кои не се вакцинирани - вели д -р Здравковиќ.

Во текот на денот, уште 41 лице почина како последица на ковид, 191 од вкупно 5.197 беа хоспитализирани на респиратори.

- Клиничката слика на вакцинираните е многу поблага - вели д -р Здравковиќ. - За среќа, овие луѓе, иако се постари, иако имаат бројни коморбидитети, успеваме да ги пуштиме дома за понатамошно лекување и рехабилитација по долго интензивно лекување, со оглед дека ковид остава значителни последици. Помладите луѓе од кои би се очекувало полесно да ја надминат оваа болест, бидејќи не се вакцинирани, имаат исклучително големи компликации, за жал, честопати фатални.

292 ПАЦИЕНТИ ИМААТ ВОСПАЛЕНИЕ НА СРЦЕ

Оние што одбиваат вакцинација со образложение дека се доволно силни да го победат ковид, секако грешат, потврдуваат примери од клиничката пракса.

- Последиците остануваат, 292 пациенти кои беа подложени на корона кај нас имаат воспаление во срцевиот мускул - вели д -р Здравковиќ.


Можеби ќе ве интересира

Договорот „Отворен Балкан“ на Заев, Рама и Вучиќ официјализиран и објавен

Договорот „Отворен Балкан“ на Заев, Рама и Вучиќ официјализиран и објавен

Четворица руски туристи се задушиле во сауна во Албанија

Четворица руски туристи се задушиле во сауна во Албанија

По обилните дождови, се отвори дупка на патот во Солун во која пропадна автобус

По обилните дождови, се отвори дупка на патот во Солун во која пропадна автобус

Тргнале на Косово за да војуваат, но поради една причина се вратени од граница

Тргнале на Косово за да војуваат, но поради една причина се вратени од граница

Маж загина во невремето во Грција

Маж загина во невремето во Грција

Косово донесе одлука: Нема училиште в понеделник поради изборите

Косово донесе одлука: Нема училиште в понеделник поради изборите

БЕБЕ И ДВАЈЦА ТИНЕЈЏЕРИ НА РЕСПИРАТОР: Децата се во животно загрозени, со тешка пневмонија и воспаление на срцевиот мускул, српски лекар за нивната состојба

БЕБЕ И ДВАЈЦА ТИНЕЈЏЕРИ НА РЕСПИРАТОР: Децата се во животно загрозени, со тешка пневмонија и воспаление на срцевиот мускул, српски лекар за нивната состојба

БУРАТА ВО ГРЦИЈА ДОНЕСЕ ОГРОМНИ ПОПЛАВИ: Хеликоптери спасуваа луѓе по кровови, Атина под вода

БУРАТА ВО ГРЦИЈА ДОНЕСЕ ОГРОМНИ ПОПЛАВИ: Хеликоптери спасуваа луѓе по кровови, Атина под вода

Му се потсмеваат, но Рама вети дека Албанија ќе испраќа сателити во орбитата

Му се потсмеваат, но Рама вети дека Албанија ќе испраќа сателити во орбитата