01 Јуни, 2023
0.0306

МОМЧЕТО ОД СРБИЈА ЗАРАЗЕНО СО МИСТЕРИОЗНИОТ ХЕПАТИТИС Е ПРЕФРЛЕНО ВО ИТАЛИЈА - лекарите размислуваат дали му е потребен нов црн дроб

Објавено во: Балкан 12 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Деветгодишното момче во Србија, за кое постои сомневање дека е заразено со хепатитис од непознато потекло, е префрлено во болница во Бергамо, Италија, каде лекарите ќе одлучат дали на детето му треба нов црн дроб, кој бил во тешка состојба. цело време.

Тестовите во Србија се завршени, но како што се дознава, се уште не е утврдено дали има заболување на црниот дроб, најверојатно предизвикано од аденовирус, што се случило кај деца од предучилишна и училишна возраст во најмалку 20 земји.

Во Институтот за мајки и дете „Д-р Вукан Чупиќ во Белград“ од минатата среда е сместено дете за кое постои сомневање дека е заразено од овој хепатитис. Поради жолтата боја, тој направил тестирање за нов хепатитис, откако лекарите утврдиле дека не се работи за хепатитис од типот А, за кој првично мислеле дека го има.

Момчето, кое инаку е од Чачак, цело време било во стабилна состојба, свесно, комуникативно, но го третирале како тежок пациент бидејќи црниот дроб му бил во тешка состојба.

Хепатитис од непознато потекло се уште не е потврден во земјите околу нас.

Обединетото Кралство во моментов е светски лидер со 145 случаи на редок хепатитис, а потоа следат САД, Шпанија и Израел. Речиси десетина други европски земји пријавиле веројатни случаи на хепатитис со едноцифрен број на пациенти.

Најблиску до Србија оваа болест е регистрирана во Романија.

Извор: Курир.рс, Телеграф.рс

Можеби ќе ве интересира

Макрон и Шолц бараат нови избори во северно Косово

Макрон и Шолц бараат нови избори во северно Косово

Курти: Која е смислата на јавните згради за државните функционери ако не се користат?

Курти: Која е смислата на јавните згради за државните функционери ако не се користат?

(ВИДЕО) Ќучук за тепачката во бугарското Собрание: Ова не е серија од Латинска Америка

(ВИДЕО) Ќучук за тепачката во бугарското Собрание: Ова не е серија од Латинска Америка

(ВИДЕО) ГО КРИТИКУВААТ ВУЧИЌ ЗОШТО РАЗГОВАРАЛ СО ЗЕЛЕНСКИ: Тој вели дека Украина не го признала Косово и секако ќе му подаде рака

(ВИДЕО) ГО КРИТИКУВААТ ВУЧИЌ ЗОШТО РАЗГОВАРАЛ СО ЗЕЛЕНСКИ: Тој вели дека Украина не го признала Косово и секако ќе му подаде рака

(ВИДЕО) СЕ ВЕЕЈА ЗНАМИЊА НА ГОЛЕМА АЛБАНИЈА: Албанците излегоа на протест во Јужна Митровица

(ВИДЕО) СЕ ВЕЕЈА ЗНАМИЊА НА ГОЛЕМА АЛБАНИЈА: Албанците излегоа на протест во Јужна Митровица

МИСТЕРИЈА СО ИСЧЕЗНУВАЊЕТО НА СРБИН ОД ГРЦИЈА - деталите кои сега ги проверува полицијата фрлаат сосема поинакво светло на овој случај

МИСТЕРИЈА СО ИСЧЕЗНУВАЊЕТО НА СРБИН ОД ГРЦИЈА - деталите кои сега ги проверува полицијата фрлаат сосема поинакво светло на овој случај

ЕКС ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ОПШТИНА ЗВЕЧАН: Ни порачуваат или да одиме во Србија или да одиме во затвор

ЕКС ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ОПШТИНА ЗВЕЧАН: Ни порачуваат или да одиме во Србија или да одиме во затвор

Таксистот даде исказ за масакрот, се плаши од семејството на Урош Блажиќ

Таксистот даде исказ за масакрот, се плаши од семејството на Урош Блажиќ

БУГАРСКИ ПРАТЕНИЦИ ЗАВРШИЈА СО ИСКРШЕНИ ОЧИЛА, СЕ ПЛУКАА, А ИМАШЕ И ШАМАРИ: Седницата е прекината

БУГАРСКИ ПРАТЕНИЦИ ЗАВРШИЈА СО ИСКРШЕНИ ОЧИЛА, СЕ ПЛУКАА, А ИМАШЕ И ШАМАРИ: Седницата е прекината