27 Мај, 2024
0.0262

Момчиња истепале дете од Кина во српско училиште, тоа донело нож

Објавено во: Балкан 08 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Уште еден случај на врсничко насилство е регистриран во Србија. 

Во ОУ „Бранко Радичевиќ“ во Нов Белград, еден од родителите на учениците за „Блиц“ тврди дека две деца претепале момче од кинеска националност во соблекувалната за време на физичко образование, а тој следниот ден донел нож во училиште. Родителот рекол дека две паралелки од седмо одделение имале заеднички час по физичко и дека за тоа време момчето, кинески државјанин, останало во соблекувалната и играло на телефон.

Потоа, како што тврди таа, дошле три момчиња, едното го држело додека другото го тепало. Момчето, наводно имало хемиско пенкало во раката и бранејќи се избодело едно од момчињата во кошулата.

Родителот понатаму вели дека ученикот од Кина следниот ден дошол на училиште со нож и им го покажал на соучениците. Но, тоа не бил единствен случај. Детето и претходно трпело насилство. 

Директорката Сузана Липиќ, вели дека истрагата е во тек, и дека „училиштето нема да игнорира ниту една насилна ситуација“. На 3 мај годинава во училиште во Белград се случи масакр, при што загинаа 10 луѓе. Масакрот го изврши 13 годишно дете.

Можеби ќе ве интересира

СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА НАВИСТИНА ГО НАЛУТИ МИЦОТАКИС, ТОЈ НЕ ПРЕСТАНУВА СО НЕГАТИВНИ ИЗЈАВИ: „Предупредив дека Преспанскиот договор им дава националност и јазик на соседите“

СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА НАВИСТИНА ГО НАЛУТИ МИЦОТАКИС, ТОЈ НЕ ПРЕСТАНУВА СО НЕГАТИВНИ ИЗЈАВИ: „Предупредив дека Преспанскиот договор им дава националност и јазик на соседите“

СЕГА Е ЛИВАДА, А ЌЕ НИКНЕ ФАБРИКА КОЈА ЌЕ ВРАБОТИ 800 ЛУЃЕ - Чачак станува еден од најголемите стопански центри во Србија

СЕГА Е ЛИВАДА, А ЌЕ НИКНЕ ФАБРИКА КОЈА ЌЕ ВРАБОТИ 800 ЛУЃЕ - Чачак станува еден од најголемите стопански центри во Србија

ВО ОПАТИЈА ПРОСЕЧНА ЦЕНА НА КВАДРАТ 5.140 ЕВРА, А ВО ПОРЕЧ 3.671 - еве, пак, во кои хрватски градови паѓаат цените на становите

ВО ОПАТИЈА ПРОСЕЧНА ЦЕНА НА КВАДРАТ 5.140 ЕВРА, А ВО ПОРЕЧ 3.671 - еве, пак, во кои хрватски градови паѓаат цените на становите

ГОЛЕМ НАВИВАЧКИ КОНФЛИКТ ВО БЕРЛИН, СЕ ТЕПАА ГРЦИ СО ПАЛКИ И ШИПКИ - еве кои грчки навивачи си ги одмерија силите

ГОЛЕМ НАВИВАЧКИ КОНФЛИКТ ВО БЕРЛИН, СЕ ТЕПАА ГРЦИ СО ПАЛКИ И ШИПКИ - еве кои грчки навивачи си ги одмерија силите

ДРАМА НА ЛЕТОТ ЗА СПЛИТ: Млад маж се обидел насилно да влезе во пилотската кабина, а потоа се заклучил во тоалетот

ДРАМА НА ЛЕТОТ ЗА СПЛИТ: Млад маж се обидел насилно да влезе во пилотската кабина, а потоа се заклучил во тоалетот

КАКО СЕ СЛАВЕШЕ НЕКОГАШ ДЕНОТ НА МЛАДОСТА: Се славеше младоста, убавината, изградбата на социјализмот, достигнувањата на НОБ, а најмногу самиот Јосип Броз Тито

КАКО СЕ СЛАВЕШЕ НЕКОГАШ ДЕНОТ НА МЛАДОСТА: Се славеше младоста, убавината, изградбата на социјализмот, достигнувањата на НОБ, а најмногу самиот Јосип Броз Тито

АКО САКАТЕ ДА РАБОТИТЕ ВО ГРЦИЈА, ЕВЕ КОЛКАВИ СЕ ПЛАТИТЕ: Минималецот е 830 евра

АКО САКАТЕ ДА РАБОТИТЕ ВО ГРЦИЈА, ЕВЕ КОЛКАВИ СЕ ПЛАТИТЕ: Минималецот е 830 евра

ЕВЕ ГИ ЦЕНИТЕ НА ПАЗАРИТЕ И МАРКЕТИТЕ ВО СОЛУН: Некои производи поевтини отколку кај нас!

ЕВЕ ГИ ЦЕНИТЕ НА ПАЗАРИТЕ И МАРКЕТИТЕ ВО СОЛУН: Некои производи поевтини отколку кај нас!

„ЌЕ ИМАМЕ СУПЕРКЛЕТОЧНИ БУРИ, А СО НИВ И ТОРНАДА“: Директорот на српската УХМР објасни какви катастрофи можат да бидат погубни во Србија

„ЌЕ ИМАМЕ СУПЕРКЛЕТОЧНИ БУРИ, А СО НИВ И ТОРНАДА“: Директорот на српската УХМР објасни какви катастрофи можат да бидат погубни во Србија