13 Јуни, 2024
0.0270

МУ ВЕЛЕЛЕ ДЕКА ЌЕ БИДЕ УБИЕН ТОЈ, НО И НЕГОВАТА СОПРУГА И ДЕЦА - затвореник од Идризово реши јавно да проговори што му се случувало

Објавено во: Македонија 17 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

Јанко Јаневски, кој отслужува 9-годишна затворска казна во КПУ „Идризово“, инаку поранешен заменик министер за култура, тврди дека во обид да му се изнудат пари изложен бил на смртни закани од затворениците осудени за „Диво Насеље“, објави ТВ Алфа. Во целиот овој случај бил замешан и затворски командир.

Јаневски вели дека осуденици од „Диво Насеље“ му барале во рок од 24 часа да плати 4.000 евра кај командирот, а ако тоа не го стори ќе биде убиен и тој, и неговата сопруга и неговите деца. Јаневски ги повикува надлежните да реагираат.

Директорот на затворот Зоран Јовановски за Алфа изјавил дека ги повикал затвореникот и командирот на разговор и констатирал дека станува збор за „должничко-доверителски однос меѓу нив и лично недоразбирање, кое трае подолго време“.

Затвореникот Јаневски потврди дека имало средба и дека директорот му советувал да не оди преку медиумите, туку да пријави во Обвинителството, но поради сомнежот дека случајот може да се забошоти, решил да го изнесе во јавноста.

Можеби ќе ве интересира

БИТОЛА НА НОЗЕ, ИСЧЕЗНА СТЕФАН: На Фејсбук се споделуваат деталите

БИТОЛА НА НОЗЕ, ИСЧЕЗНА СТЕФАН: На Фејсбук се споделуваат деталите

„Видовте дека со понижување на јавноста и со уценување на јавноста не се добиваат избори“: Лефков со остра критика

„Видовте дека со понижување на јавноста и со уценување на јавноста не се добиваат избори“: Лефков со остра критика

ФАКТОР НА ДЕНОТ: На 18 јуни Мицкоски ќе го достави составот на идната влада до Собранието

ФАКТОР НА ДЕНОТ: На 18 јуни Мицкоски ќе го достави составот на идната влада до Собранието

„Никаква гаранција немаме дека тоа нема да значи нови вработувања“: Битраков за најавената реорганизација

„Никаква гаранција немаме дека тоа нема да значи нови вработувања“: Битраков за најавената реорганизација

САШКО КОЦЕВ: Во училницата на моето дете ми пријдоа да ме поздрават 19 снемогнати, препотени, дехидрирани, сварени дечиња

САШКО КОЦЕВ: Во училницата на моето дете ми пријдоа да ме поздрават 19 снемогнати, препотени, дехидрирани, сварени дечиња

ЗАЕВ И ЦИПРАС УПАТИЈА ПОРАКА: Новото раководство на Северна Македонија го крши Преспанскиот договор

ЗАЕВ И ЦИПРАС УПАТИЈА ПОРАКА: Новото раководство на Северна Македонија го крши Преспанскиот договор

„КЛУЧЕН ПРИОРИТЕТ ЌЕ НИ БИДЕ ЗДРАВСТВОТО“: Мицкоски најави големи измени, дури и кратење на двојните директори

„КЛУЧЕН ПРИОРИТЕТ ЌЕ НИ БИДЕ ЗДРАВСТВОТО“: Мицкоски најави големи измени, дури и кратење на двојните директори

ТИНЕЈЏЕР СО АВТОМОБИЛ УДРИЛ ВО ПОВОЗРАСНА СКОПЈАНКА - жената е хоспитализирана во Еразмо

ТИНЕЈЏЕР СО АВТОМОБИЛ УДРИЛ ВО ПОВОЗРАСНА СКОПЈАНКА - жената е хоспитализирана во Еразмо

Османи: Уставното име на државата е Република Северна Македонија и секоја употреба на друго име е надвор од Уставот

Османи: Уставното име на државата е Република Северна Македонија и секоја употреба на друго име е надвор од Уставот