30 Октомври, 2020
0.0403

НА ОДМОР ВО БУГАРИЈА: Без фен, клима, и автомати за пијалоци

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 23 Мај, 2020

Сопствениците на сместувачките капацитети во соседна Бугарија се должни на секој турист да му обезбедат заштитна маска и заштитни ракавици.

Се советува да се избегнува употреба на фен за коса и автомати за пијалаци, како и клима уреди кои може да ги заменат за вентилатори. 

Храната мора да се сервира само на отворени простори – на хотелски тераси, почитувајќи ја мерката за растојание. 

Мора да има растојание од најмалку 1,5 метар и не смее да се дозволи собирање на повеќе луѓе во просторијата за јадење.

Воведени се посебни барања во однос на температурата на складирање и миење на користени садови. Организирање на забавни настани за деца е дозволено само на отворено. 

Спа центрите во хотелите засега се затворени. Базените ќе работат повторно со почитување на пропишаните мерки. 

За разлика од нив, хотелите во Грција треба да имаат лице одговорно за справување со гости сомнителни на коронавирусот.  Освен тоа, треба да имаат лекар и соработник. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Во силниот земјотрес во Турција загинаа најмалку 12 луѓе

(ВИДЕО) Во силниот земјотрес во Турција загинаа најмалку 12 луѓе

(ФОТО) ЗЕМЈОТРЕС ОД 7 СТЕПЕНИ: Во Измир се урнаа згради, се стресе и Грциja

(ФОТО) ЗЕМЈОТРЕС ОД 7 СТЕПЕНИ: Во Измир се урнаа згради, се стресе и Грциja

Амфилохије почина од Ковид-19 откако го сруши Ѓукановиќ од власт

Амфилохије почина од Ковид-19 откако го сруши Ѓукановиќ од власт

БАЛКАНОТ УРИВА РЕКОРДИ: Една земја се приближува до 3.000 нови случаи на ден

БАЛКАНОТ УРИВА РЕКОРДИ: Една земја се приближува до 3.000 нови случаи на ден

Грција тоне во долгови

Грција тоне во долгови

Бранимир Несторовиќ oбјави која возрасна група најчесто страда од коронавирусот

Бранимир Несторовиќ oбјави која возрасна група најчесто страда од коронавирусот

ГИ ИЗНЕНАДИ ЛЕКАРИТЕ: По преживеана клиничка смрт и 3 месеци во болница се избори со коронавирусот

ГИ ИЗНЕНАДИ ЛЕКАРИТЕ: По преживеана клиничка смрт и 3 месеци во болница се избори со коронавирусот

Ги казнува своите вработени ако завршат во изолација

Ги казнува своите вработени ако завршат во изолација

СРПСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ Д-Р. КОН: Следните седум дена ќе бидат лоши, а ќе расте и бројот на смртни случаи

СРПСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ Д-Р. КОН: Следните седум дена ќе бидат лоши, а ќе расте и бројот на смртни случаи