25 Февруари, 2024
0.0264

Најдобрите новогодишни пазари во Европа - еве ја листата од 10-те најдобри

Објавено во: Свет 30 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Британскиот магазин The Independent ја претстави листата на најдобрите европски божиќни или новогодишни пазари.

Будимпешта

Главниот град на Унгарија ја носи титулата најдобар. Градот, познат по многуте атракции и убавини, има интересна и исклучителна божиќна програма. Секоја година привлекува бројни посетители кои уживаат во богата музичка програма, разиграни настани за деца и вкусни унгарски специјалитети. Трае од 17 или 24 ноември до 31 декември.

Загреб

Божиќниот пазар во Загреб се најде на второто место и започнува на 2 декември и трае до 7 јануари. Бројни атрактивни настани ги очекуваат посетителите во градските паркови, улици и плоштади. Мноштвото деликатеси, музички и културни доживувања ќе ја збогатат празничната понуда на градот.

Лил

Шармантниот француски град Лил нуди прекрасна божиќна атмосфера. Покрај многуте знаменитости на градот, посетителите можат да уживаат во широк спектар на храна, пијалоци и настани. Доаѓањето во Лил трае од 22 ноември до 31 декември.

Берлин

Берлин нуди многу божиќни пазари низ градот. Доколку не можете да одвоите малку повеќе време и за кратко време да ги посетите сите знаменитости и атрактивни делови на градот, можете да уживате во најпопуларните локации во центарот на градот. Пазарот во Берлин трае од 27 ноември до 7 јануари.

ВиенаПразничните саеми во Европа имаат долга традиција, а австрискиот е миленик на многумина, па така најпознатиот, оној во Виена, секоја година привлекува многу туристи кои сакаат да уживаат во шармот на Божиќ на своите улици. Тоа не е само еден саем, туку неколку низ градот. Најпопуларниот саем е во центарот на градот, пред Градското собрание. Пазарот во Виена започнува на 10 ноември и завршува на 7 јануари.

Бриж

Белгискиот град особено ги воодушевува љубителите на богатата историја и култура. Се смета за еден од најубавите европски градови, се наоѓа на листата на светско наследство на УНЕСКО. Романтичното место има одлична гастрономска понуда, шеталишта и прекрасна архитектура. Саемот се одржува на различни локации, а трае од 24 ноември до 7 јануари.

Копенхаген

Божиќ во главниот град на Данска е украсен со бајковита атмосфера и богата понуда за време на празниците. Најпознатиот саем се наоѓа на плоштадот Конгенс Ниторв каде можете да најдете широк асортиман на производи, дански ракотворби, украси, колачи и специјалитети. Доаѓањето трае од 17 ноември до 31 декември.

Базел

Божиќниот пазар во Базел ја носи и титулата еден од најубавите празнични саеми. Почнува на 23 ноември и ќе трае до 23 декември. Посетителите можат да уживаат во варено вино, прошетка со пингвини, најдобрата шолја топло чоколадо од најстарата слаткарница во градот отворена во 1870 година, разни сувенири, фонду со сирење и обиколка на градот.

Стразбур

Божиќниот пазар во Стразбур е еден од најпознатите во Европа и секоја година привлекува стотици илјади посетители од целиот свет. Во овој период, градот добива посебен празничен шарм каде што се поставени тезги каде може да се најдат разни дијаконии, украси, ракотворби и многу повеќе. Оваа година тој се одржува од 24 ноември до 24 декември.

Бирмингем

Божиќниот пазар во Бирмингем е опишан како посебно искуство. Многу Британци и многу туристи со нетрпение очекуваат да влезат во празничното расположение за да уживаат во храната и пијалокот што се нуди на стотици тезги низ градот. Трае од 2 ноември до 24 декември.

Фото: Принтскрин/Инстаграм

Можеби ќе ве интересира

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ ПРЕДАДЕНО НА МАЈКА МУ: Се уште не се знае точната причина за неговата смрт

ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ ПРЕДАДЕНО НА МАЈКА МУ: Се уште не се знае точната причина за неговата смрт

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

„ПУТИН ГО МАЧЕЛ ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ“? Сериозно обвинување на Јулија Навални

„ПУТИН ГО МАЧЕЛ ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ“? Сериозно обвинување на Јулија Навални

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

ЗА МНОГУ ОВАА ПЛАТА Е СОН, А ВО ОВАА ЗЕМЈА ЛУЃЕТО СО НЕА ЕДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ: Како е да се живее во Швајцарија?

ЗА МНОГУ ОВАА ПЛАТА Е СОН, А ВО ОВАА ЗЕМЈА ЛУЃЕТО СО НЕА ЕДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ: Како е да се живее во Швајцарија?

КОЈА КОМПАНИЈА ДОЖИВЕА РЕНЕСАНСА НА БЕРЗАТА? За една година донесе 225 отсто од заработката

КОЈА КОМПАНИЈА ДОЖИВЕА РЕНЕСАНСА НА БЕРЗАТА? За една година донесе 225 отсто од заработката

„БЕЗ 2.000 ЕВРА ОВДЕ УМИРАТЕ ОД ГЛАД“: Марија од оваа европска земја шокираше со цените

„БЕЗ 2.000 ЕВРА ОВДЕ УМИРАТЕ ОД ГЛАД“: Марија од оваа европска земја шокираше со цените