18 Март, 2019
0.2494
    ALK 8333.36    -0.2%     GRNT 829    0%     KMB 5700    -0.01%     MERM 2100    2.04%     MPT 52028.57    -0.18%     MTUR 5100    0.02%     REPL 76000    0.66%     STB 1199    -0.08%     TKVS 5384.38    0.64%

Најголем ризик е да не ризикуваме: Интервју со д-р Жарко Костиќ, мотивациски говорник

Објавено во: Стил 18 Февруари, 2019

Најголем број од болестите се психосоматски или болести кои умот и психата ги прават на телото, вели д-р Жарко Костиќ, мотивациски говорник и тренер за личен развој. На пошироката јавност ѝ е познат и како домаќин на ТВ-магазинот „Откриени тајни“, проект кој се емитува на „ТВ24“. Д-р Костиќ години наназад успева да им помогне на другите да се чувствуваат психички подобро, помотивирано и посреќно, а, како што и самиот вели, тоа многу влијае и на нивното телесно ниво.

- Можеби најзначаен момент во мојот живот е дека на релативно млада возраст се преселив во САД каде што завршив средно училиште и се запишав на медицински факултет кој го завршив потоа во Скопје. Додека престојував таму разбрав колку е важно да почнам да се грижам за самиот себе. Сите мои врсници заработуваа, а јас искрено дотогаш ја немав таа навика ниту цел. Во еден момент почнав да заработувам сам и на тој начин да допринесам за мојата фамилија. Тогаш првпат разбрав колку е важно да се допринесува за околината и за најблиските. Почнав уште повеќе да ги сакам, а мојата самодоверба почна да расте. Кога се вратив во Скопје го продолжив медицинскиот факултет каде се соочив со еден интересен податок кој велеше дека најголем број од болестите се психосоматски или болести кои умот и психата ги прават на телото. Мојот интерес оттогаш беше како да научам што повеќе за психата и за умот и се фокусирав да го откријам тоа - раскажува тој.

Целиот текст читајте го на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Харуки Мураками: Срцата на луѓето се како длабоки бунари, никој не знае што има на нивното дно

Харуки Мураками: Срцата на луѓето се како длабоки бунари, никој не знае што има на нивното дно

(ФОТО) На два бала исто облечена: Омилениот фустан на Зорица Заева

(ФОТО) На два бала исто облечена: Омилениот фустан на Зорица Заева

Тамара Кунцулова: „Живееме според правилата кои ќе ни ги наметнат другите“!

Тамара Кунцулова: „Живееме според правилата кои ќе ни ги наметнат другите“!

Сакај ме поинаку

Сакај ме поинаку

Кога пее заборава на сѐ што ја мачи: Дени Жерновска знае дека само со упорност се стасува до ѕвездите

Кога пее заборава на сѐ што ја мачи: Дени Жерновска знае дека само со упорност се стасува до ѕвездите

Насмевката на покојниот сопруг секогаш ќе ме грее: Интервју со Сања Долежал

Насмевката на покојниот сопруг секогаш ќе ме грее: Интервју со Сања Долежал

(ФОТО) Ирена Спировска со дечкото на Виенски бал

(ФОТО) Ирена Спировска со дечкото на Виенски бал

(ГАЛЕРИЈА) Натпревар на свечени фустани: Виенскиот бал во Скопје прослави јубилеј

(ГАЛЕРИЈА) Натпревар на свечени фустани: Виенскиот бал во Скопје прослави јубилеј

Ако Владо може да има десет девојки, можеш и ти: Романтичен славенички концерт на Јаневски

Ако Владо може да има десет девојки, можеш и ти: Романтичен славенички концерт на Јаневски